Czech Photography Masterclass

Síťový projekt Českých center Czech Photography Masterclass představuje současnou českou fotografii formou série online workshopů (masterclass) s řadou výrazných českých fotografů. Probíhá souběžně na instagramových profilech Českých center po celém světě.

Nadcházející masterclass

24. února 2021: Bára Prášilová

@bara_prasilova


Jak to probíhá

Jednodenní online masterclass se skládají ze série instagramových příspěvků vybraných českých fotografů. Ve svých příspěvcích se autoři s diváky dělí o svůj přístup k fotografii, vysvětlí konkrétní techniky fotografování nebo přiblíží, jak pomocí fotografie efektivně a zajímavě vyprávět příběhy.

Jak se zúčastnit

Sledujte České centrum i daného fotografa na Instagramu. Uživatelé Instagramu se do masterclass a diskuse s fotografem mohou zapojit v daný den nahráním vlastních fotografií pod hashtagem #masterclassJMENOFOTOGRAFA. Fotograf/ka následně vybere několik snímků s tímto hashtagem a okomentuje je ve finálním videu, které na Instagram nahrajeme několik dní po skončení konkrétní masterclass.


Již proběhlé Masterclass

16. prosince 2020: Pavel Baňka

„Pokusím se sdílet s vámi svůj vlastní příběh mne jako fotografa a hledače tajností tohoto média, které je vlastně hledáním sebe sama. Můj příběh je specifický tím, že jsem s fotografií začal bez jakýchkoli škol v oboru, ale postupně se stala nejvýznamnější náplní mého života. Začal jsem vystavovat, doma, později ve světě, hlavně v USA a také fotografii učit, především jako visiting professor na různých universitách v USA, GB a později, již pravidelně doma v Česku.“ (Pavel Baňka – @banka.pavel)


2. prosince 2020: Alžběta Jungrová

5. masterclass patří Alžbětě Jungrové (@jungrovaalzbeta) s hashtagem #MasterclassJungrova. Záběr Alžběty Jungrové je široký, věnuje se dokumentární a reportážní fotografii, ale fotí také komerčně či se zabývá volnou tvorbou. Masterclass se bude soustředit na témata jako je práce se světlem nebo fotografii zaměřenou na emoce.


18. listopadu 2020: Ivan Pinkava

Ivan Pinkava (@ivanpinkava) je především umělecký fotograf, jeho masterclass se soustředí na interpretaci fotografií, na symboliku jejich obsahu či abstraktní vyjádření emocí a lidských osudů. Uživatelé se k masterclass mohou připojit se svým fotografiemi pod hashtagem #MasterclassPinkava.


4. listopadu 2020: Roman Vondrouš

Třetím v pořadí je fotoreportér Roman Vondrouš (@roman_vondrous_photographer), který se věnuje sportovní fotografii, ale svůj masterclass zaměří především na práci s barvou. Zúčastnit se můžete pod hashtagem #MasterclassVondrous.


21. října 2020: Libuše Jarcovjáková

Druhou zúčastněnou fotografkou v pořadí je Libuše Jarcovjáková (@libusejarcovjakova), ta bude své příspěvky na téma „neobyčejné fotografie obyčejného“ sdílet pod hashtagem #MasterclassJarcovjakova.


7. října 2020: Marie Tomanová

Projekt zahájilo ČC Berlín ve spolupráci s fotografkou Marií Tomanovou (@marietomanova), jež působí v New Yorku. Téma první masterclass je portrétová fotografie – Marie Tomanová představí svůj osobitý přístup k focení portrétů, vysvětlí jak navázat vztah s modelem či jak v pozici fotografa efektivně využívat Instagram. #MasterclassTomanova