Český dokument na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů FIPADOC

18. 01. 2021 24. 01. 2021 Online událost

Zveme vás na příští ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů FIPADOC, který se uskuteční v lednu 2021 online a zaměří se především na tvorbu zemí Visegrádské čtyřky. V rámci programu FOCUS VISEGRAD budou promítány vybrané české, slovenské, polské a maďarské filmy, proběhnou mezioborová setkání a master classes.


Mezinárodní festival dokumentárních filmů FIPADOC


Festival FIPADOC představí v sekci FOCUS VISEGRAD výběr osmi nejnovějších dokumentárních filmů z produkce zemí Visegrádské skupiny: České republiky, Maďarska, Polska, Slovenska.


Českou republiku zastoupí dokument Lístek na měsíc režisérky Veroniky Janatkové.


  • LÍSTEK NA MĚSÍC (Veronika JANATKOVÁ)

Pět let před tím, než na Měsíc poprvé vkročil Neil Armstrong, začala společnost Pan Am prodávat letenky na Měsíc. Vesmírná horečka v té době zachvátila celý svět, včetně Ronalda Reagana. Celkem na 100 tisíc zájemců se zapsalo do Klubu prvních letů na Měsíc. Jaké byly jejich motivace odletět a co doufali, že tam najdou? Spolu s protagonisty z různých částí světa (USA, Rakousko, Česká republika) se snímek zamýšlí nad očekáváními, která se s komerčními lety na Měsíc pojila. 


Industry program přivítá delegace z těchto čtyř zemí. Během Koprodukčního fóra bude představeno osm nových projektů. Naplánovaná setkání producentů z Visegrádského regionu a Francie podpoří vznik nových koprodukčních filmů. Praktické workshopy s případovými studiemi, prezentacemi a master classes umožní získat a prohloubit vzájemné znalosti a zahájit nové formy dlouhodobé spolupráce v Evropě. 


Na programu FIPADOC 2021 naleznete filmy ze zemí Visegrádu i v jiných soutěžních sekcích. Mezi nimi jsou i tři české filmy

 

  • A NEW SHIFT / NOVÁ ŠICHTA (Jindřich ANDRŠ)

Zavření dolu Paskov, rok 2017: tradiční fárání do uhelných dolů v ostravsko-karvinském revíru se stává minulostí. Rekvalifikační program Nová šichta přivádí propuštěného havíře Tomáše Hisema od krumpáče, sbíječky, zápasů fotbalového Baníku a koncertů Visacího zámku k objektově orientovanému programování. Nové příležitosti a obzory vedou ke změnám v osobním životě i kariéře. Citlivý portrét cesty obyčejného havíře labyrintem trhu práce obnažuje zákoutí výkonnostně orientované společnosti i transformující se průmyslové aglomerace. Vůle a odhodlání vítězí nad mediálním simulakrem rekvalifikace v působivém zápasu o duši i důstojnost jednoho pracujícího člověka.

 

  • WOLVES AT THE BORDERS / VLCI NA HRANICÍCH (Martin PÁV)

Broumovsko za svůj genius loci vděčí mimo jiné vlkům. Ti se po více než dvou stech letech opět začali objevovat v tamějších lesích. Část místních jejich návrat vítá. Věří, že mohou obnovit přírodní rovnováhu a zmírnit důsledky katastrofálního sucha. Chovatelé ovcí a dobytka v divokých zvířatech naopak spatřují hrozbu pro své podnikání. Neviditelnému nepříteli nehodlají ustoupit. Uprostřed stále vyhrocenějšího sporu stojí jako nestranný pozorovatel Martin Páv. Jeho obrazově podmanivý dokument ukazuje, jak se do mezilidských vztahů i politiky neodmyslitelně otiskuje také krajina a lidská touha po její kontrole.

 

  • FORGET ME NOT / KDO SE SE MNOU ZATOČÍ (Adéla KŘIŽOVENSKÁ)

Nastolení komunismu poznamenalo mnohé. Budoucnost dětí bez domova byla převzatá z pěstounské do rukou ústavní péče. Dokument za pomoci výpovědi muže, který v ústavu vyrůstal, a ženy, která řeší problém z venku, ukazuje, že i navzdory 30 leté svobodě od komunismu, Česko nadále zoufale potřebuje revoluci v této oblasti.

 

Partneři


Focus Visegrad FIPADOC 2021 se koná za podpory Mezinárodního visegrádského fondunárodních filmových fondů a kulturních institutů zmíněných zemí ve Francii. 

Informace o události

  • Název události: Český dokument na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů FIPADOC
  • Datum: 18. 01. 2021 24. 01. 2021
  • Adresa: Online událost
  • Organizátor: FIPADOC

Podobné události