Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

25.9.2015 19:00 - 0:00

Znovuzahájení činnosti Paris-Prague jazz clubu

Po dvouleté přestávce kvůli stavbě, která probíhala nad klubem, znovuzahajujeme činnost, a to hned se dvěma kapelami, jednou českou a jednou francouzskou!

 

Paris-Prague jazz club se nachází v klenutém sklepení Českého centra Paříž, v samotném srdci francouzského hlavního města, ve čtvrti Saint-Germain-des-Prés, tradičním pařížským centrem jazzu již od 50. let 20. století. Svou činnost započal před 14 lety - zcela přesně 9. listopadu 2001 - v období, kdy ovšem jazz z této čtvrti téměř vymizel. Dd té doby se stal jedním z oblíbených míst milovníků jazzu ve Francii a je jistým paradoxem - a naší velkou hrdostí!-, že zrovna Češi značnou mírou přispěli ke znovuzrození jazzu v jeho pařížské tradičníé kolébce. Paris-Prague jazz club je také vyhledávaným místem pro setkávání (nejen) mladých Franouzů s Čechy i Slováky. Budete si u nás moct dát něco mělého k jídlu a mimo jiné u nás najdete nejlepvnější české pivo ve Francii!
Přidružený dramaturg: David Rolland.

Klub otevírá každý pátek od 19h do půlnoci (mimo školní prázdiny).
Hudba začíná ve 20h30.

Vstupné: 7 €.

Snížené: 5 €.

Oficiální partner: Budweiser Budvar.

 

 

E converso

Michal Wróblewski,altsaxofon

Jan Pisklák, kytara, efekty

Vladimír Micenko, kontrabas, baskytara

Jan Chalupa, bicí

V kapele E Converso, jež vznikla v roce 2011, spojili síly čtyři talentovaní hudebníci nastupující generace. Saxofonista Michal Wróblewski formaci charakterizuje jako žánrově otevřenou a nevázaně improvizující.  „Ve své hudbě pracujeme s improvizací na všechny možné způsoby. Propojujeme vlivy newyorské downtown scény, současného evropského jazzu a volné improvizace.“E Converso pracuje s náladou, náhodou a emocemi tak, že její formálně plastické kompozice mohou zaznít a také zaznívají každý večer úplně jinak. Svou dynamickou a energickou hudbou s originálním pojetím a s lehkou dávkou humoru bojuje kapela proti hudebním konvencím.Těleso, které z poloviny tvoří bývalí studenti Katedry jazzové interpretace brněnské JAMU, prakticky již od svého vzniku pravidelně účinkuje na koncertech a festivalech po celé České republice i mimo ní. V prosinci roku 2014 natočila skupina kritikou velmi oceňované debutové album Konspirační Melodie.

 

Michal Wróblewski

V současné době studuje na Norwegian Academy of Music v Oslu a pohybuje se mezi českou a norskou scénou.V minulosti vystupoval a nahrával např. s: Bigband Českého rozhlasu, European Jazz Orchestra, František Uhlíř, Adam Tvrdý, Radek Krampl, Miriam Bayle, Michal Nejtek, Marcel Bárta, Petr Zelenka,Bran ,Zrní ... 

 

Jan Pisklák

Žije ve Winterthuru ve Švýcarsku, kde se zabývá improvizací, spolupracuje s tanečníky a stepaři.Studoval na Konzervatoři a VOŠ Jaroslava Ježka u Petra Zelenky a Davida Dorůžky.Patří mezi nejosobitější kytaristy na české hudební scéně.

 

Vladimír Micenko

studuje v Kodani na Rhythmic Music Conservatory,předtím studoval na JAMU a VOŠ Jaroslava Ježka u Rastislava Uhrika a Jaromíra Honzáka,zúčastnil se mimo jiné nahrávání ceněného alba mezinárodního projektu Concept Art Orchestra.

 

Jan Chalupa

Mnohostraně zaměřený bubeník,který v současné době patří mezi nejvyhledávanější hráče nejen na jazzové scéně.Studoval na Konzervatoři Jaroslava Ježka u Jana Linharta,Daniela Šoltyse a Romana Víchy.

www.wroblewski.cz

 

 

Loïs Le Van Sextet

Yannick Lestra, klavír

Leïla Renault, kontrabas

Roland Merlinc, bicí

Thomas Mayade, trubka

Manu Domergue, melafon

Loïs Le Van, zpěv

Po začátcích na Lyonské vyšší konzervatoři odjel Loïs Le Van studovat s Rogerem Letsonem do Kalifornie a posléze s Davidem Linxem, na Bruselské konzervatoři. Rovněž absolvoval stáže či masterclass s Kurtem Ellingem, Markem Murphym, Markem Turnerem nebo Thierrym Péalou.

V roce 2012 vyhrál Loïs mezinárodní soutěž Voicingers v Poslkém Zory, kdy v porotě zasedali Patricia Barberová, Lars Danielsson a Thierry Quenum.

Loïs praktikuje velmi různorodý jazz, od polyfonních skupin až po intimnější dua.
V návaznosti na své polyfonní zkušenosti (zejména coby člen belgické skupiny Brussels Vocal Project nebo kalifornského souboru Vocal Flight , se kterým vyhrál cenu Downbeat award 2008 a festival vokálního jazzu v Reno v roce 2007), Loïs je v současné době leaderem a capella sextetu Ego System.
Souběžně se velmi zajímá o komponování, které studuje s Diederikem Wisselsem a Danielem Goyonem. S klavíristkou Sandrine Marchetti spoluzaložil duo Les Yeux de Berthe, jehož repertoár je složen z vlastních skladeb na básně Philippa Jaccotteta a vede Loïs Le Van Sextet, pro který připravuje aranže pro trubka a melafon (CD The Other Side, Hevhetia, 2014).

Loïs je také členem dua Stilte, s kytaristou Aliochou Thévenetem (CD Anti-flirt a Stilte, 3. CD Cover Girls se připravuje), a belgické jazz-rockové kapely Canopée (CD Aveugles Eblouis, 2013).

www.loislevan.com

 

Pořádáno ve spolupráci s vydavatelstvím Hevhetia

Slovenské hudobné vydavateľstvo Hevhetia vzniklo v roku 2002. Etablovalo sa na domácej scéne ako aktívny a obsahovo mimoriadne pestrý label, pokrývajúci široké rozpätie žánrov, ktoré sa často vymykajú komerčnému a mainstreamovému hudobnému prostrediu. V priebehu jedného desaťročia sa vydavateľstvu Hevhetia podarilo vybudovať portfólio vyše stovky nosičov, ktoré patria pod hlavný label Hevhetia, i nahrávky v sub-labeli Hev-Het Tune, ktorý sa orientuje viac na piesňové žánre, folk, blues, klezmer, world music a alternatívu. Hevhetia zastrešuje výnimočné projekty klasickej a súčasnej hudby, v rámci ktorých sa v medzinárodnom kontexte dokázali úspešne presadiť najmä nahrávky klaviristu Mikiho Skutu s dielami J.S. Bacha a Nory Skutovej s dielam Johna Cagea.

Medzi výrazné počiny v oblasti klasickej hudby patria autorské albumy Ľubice Čekovskej, Jozefa Kolkoviča, nahrávky súboru Quasars, albumy LOTZ Tria, cimbalistky Enikő Ginzery a akordeonistu Petra Katinu. Mainstreamový jazz v Hevhetii reprezentuje AMC Trio, projekty Pavla Bodnára, BKK Trio, či Ondrej Krajňák. Medzi stálice alternatívnej scény zastúpené vo vydavateľstve patrí i tvorba Jula Fujaka, jazz a ambient pokrývajú projekty gitaristu Davida Kollara. Posledné roky znamenali v Hevhetia Records akceleráciu množstva vydaných nových albumov, ktoré zároveň priniesli značnú expanziu do geograficky i žánrovo pestrej hudobnej oblasti. Okrem už tradične zastúpenej českej scény (Otto Hejnic Trio, P.J.Ryba, Los Quemados) zaznamenala Hevhetia úspešnú spoluprácu s francúzskymi, izraelskými, kórejskými, ukrajinskými, nórskymi, rakúskymi či poľskými umelcami rôznorodých žánrových oblastí (Lois de Van, Ofir Shwartz, Mariia Guriaevska, Jihye Lee, Westaman, Edilson Sanchez, Irmgard Messin, NOCZ Quartet, Grzegorz Karnas, Adam Kowalewski..). Hevhetia vydala i dve knižné monografie v slovenskom preklade: Mahavishnu Orchestra - Energia, vášeň a krása od  Waltera Koloského a JACO – Výnimočný a tragický príbeh Jaca Pastoriusa od Billa Milkowského. Stále nové vízie vydavateľstva znamenajú neustále rozširovanie zorného poľa umelcov a žánrov a poskytovanie primeraného priestoru a zázemia pre umelecké projekty, ktorých nadčasovosť, umelecká kvalita a skvelý obsah prinášajú nové, originálne hodnoty a robia radosť poslucháčom.

Na jaře 2016 nabídne Hevhetia jazzový festival, který proběhne v Paris-Prague jazz clubu a kostele Saint-Germain-des-Prés.

www.hevhetia.com

 

Místo konání:

18 rue Bonaparte
75006 Paříž
Francie

Datum:

25.9.2015 19:00 - 0:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala