Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

26.3.2019 20:00

Vzpomínkový a debatní večer: Armáda a její múzy

Setkání u příležitosti dvou významných výročí (1919 a 1999) na téma armáda- paměť-společnost. Moderátorem večera je profesor Antoine Marès (Université Paris 1 Panthéonne Sorbonne).

VZPOMÍNOVÝ A DEBATNÍ VEČER

České centrum organizuje 26. března od 20:00 vzpomínkový a debatní večer na téma role armády ve francouzsko-českých vztazích ve 20. století. Debata obsáhne problematiku srovnávání vzpomínek, které jsou spjaty s geopolitickou situací v českých zemích na konci světových válek a také obecněji tematiku československé armády jako sociálního a kulturního aktéra. 

Debaty se zúčastní :

 - Étienne Boisserie, profesor na INALCO, který se zaměří na téma první světová válka a konstrukce československé armády: nástroje, muži a trajektorie (autor knihy Les Tchèques dans l’Autriche-Hongrie en guerre : "Nous ne croyons plus aucune promesse", Eur’Orbem, 2017). 

Paul Lenormand, doktorand na Univerzitě Sciences-Po Paris, bude hovořit na téma československá armáda a partneři, historická perspektiva se zaměřením na roky 1939-1955, jemné přerušení" vztahů se západními spojenci a přizpůsobení se sovětskému modelu. 

Jean-Philippe Namont,  učitel přípravných tříd na grandes écoles a v pařížském Katolickém institutu, promluví na téma československá vojenská akce na západní frontě během první světové války a uchování společné francouzsko-československé spojenecké vzpomínky (autor díla La Colonie tchécoslovaque : Une histoire de l'immigration tchèque et slovaque en France (1914-1940), IES, 2011)

Večer moderuje Antoine Marès, profesor Univerzity Paris 1 Panthéon-Sorbonne.

Vstup zdarma

Janáčkův sál

 

Vzpomínkový večer se pořádá v rámci unikátní výstavy fotografií a reprodukcí kreseb generála Maurice Pellého, který byl v meziválečném období pověřen T. G. Masarykem formací československé armády nově vzniklé Československé republiky. Výstava představuje jedinečnou příležitost objevit tuto osobnost nejen ve světle vojenské vzpomínky, ale i jako člověka a vynikajícího kreslíře.

 

VÝSTAVA : 19.-30. 3. 2019

ÚTERÝ - PÁTEK : 13H - 18H

 

Místo konání:

18 rue Bonaparte
75006 Paříž
Francie

Datum:

26.3.2019 20:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala