Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

15.11.2007 - 12.1.2008

Výstava- Veronika Bromová

Výstava- Veronika Bromová

Vernisáž se koná 15. listopadu 2007 v 19h.

 

Veronika Bromová je součástí nové vlny českých umělců generace 90. let, jejichž vizuální kódy a sémantiky jsou složkou témat současného umění, ale jejichž díla obsahují silný individuální výraz. 

 

Proslavila se svými kolážemi a retušovanými fotografiemi, na kterých je nejčastěji protagonistkou ona sama. Originalita a kvalita jejich děl je tak vysoká, že Centre Pompidou, MNAM i Hamburger Bahnhof v Berlíně je vystavuje ve své stálé kolekci. Digitální fotografie upravené počítačem, které sama popisuje jako „nemalované malby“, se vyvíjely postupně, přibývaly nové dimenze a objekty až vznikly instalace, které kombinují fotografie a kinetické předměty obalené peřím.

 

 Byla to právě výstava „Zemzoo“, která ji vyslala na bienále v Benátkách. Koncept Zemzoo, který spojuje fotografie, objekty a video, má vytvářet dialog mezi říší lidí a zvířat až k jejich výměně rolí. Její následující projekty jsou úzce spojeny s opakováním tématu lidského chtíče. Taktéž rozebírá rasové a sexuální předsudky tím, že vypovídá o chování založené na strachu druhých.

 

Po výstavách Paralely Praha-Paříž v Českém centru v roce 1997 a Intimní fikce v prostoru Electra v Centre Georges Pompidou v roce 1998 se Veronika Bromová vrací do Paříže s instalací Hathořina kabelka.

 

Při jedné cestě v Egyptě, v chrámu Hathor v Dendeře našla umělkyně reliéf ženy nesoucí objekt ve tvaru amfory, ze kterého vystupují předměty mající tvar houby a podobajíci se malé večerní kabelce...

 

 « Vyvolává ve mně tajemné pocity...představa, že se jedná o objekt, který je schopný extrahovat záhadnou substanci těch hub, psychotropní substrát schopný přepravit svého majitele do jiných dimenzí vnímání a nechat ho cítit a pochopit trochu toho bezmezného světla, které bylo cílem všech Egypťanů, toto místo, kterého chtěli dosáhnout na konci své cesty do pekel, stejně tak jako je to popsáno v Egyptské knize mrtvých, jejíž přesný název je « Říkadla pro vycházení na denní světlo ».

 

Pro více informací o Veronice Bromové navštivte htt://veronikabromova.cz

 

Výstava bude otevřena veřejnosti od 16. listopadu 2007 do 12. ledna 2008 od úterý do pátku od 13h do 18h, ve čtvrtek do 20h a v sobotu od 14h do 19h.

 

Vstup zdarma

 

Místo konání:

18 rue Bonaparte
75006 Paříž
Francie

Datum:

Od: 15.11.2007
Do: 12.1.2008

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala