Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

12.4.2018 - 31.5.2018

Výstava - Invaze 1968

Fotografická výstava kurátorky Dany Kyndrové založená na výběru ikonických fotografií zachycujících invazi vojsk Varšavské smlouvy dne 21. srpna 1968 do Československa.

  

Vernisáž : 12. 4. 2018 v 19H30

Kurátorka výstavy : Dana Kyndrová

Na výstavě budou moci návštěvníci využít novou multimediální instalaci, věnovanou historickým milníkům Československa.   

K příležitosti 50. výročí Pražského jara a invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa pořádá České centrum v Paříži výstavu fotografií, která bude slavnostně zahájena 12. dubna 2018.

Čtyřicet černobílých fotografií, které budou na výstavě k vidění, vybrala fotografka Dana Kyndrová a všechny zachycují první dny, které následovaly po invazi v noci 21. srpna 1968. Kurátorka se rozhodla pro fotografie dvaceti různých autorů, a to jak z řad profesionálů (V. Lammer, M. Novotný, D. Sýkorová, L. Kyndrová), tak z řad amatérů. 

Fotografie ilustrují zmatek a bezmoc těchto hodin a dnů, ale zároveň také odvahu zmíněných fotografů, kteří riskovali nejenom pořizováním samotných fotografií, ale také tím, že díla následně tajně uchovávali až do sametové revoluce roku 1989.

Tato výstava vzdává hold více jak stu civilistů, kteří během zmíněných dní ztratili svůj život v boji za suverenitu Československa a také těm, kterým příchod půl milionu vojáků spolu s těžkou technikou a následný neostalinistický režim v doprovodu s normalizací zmařil naději na lepší budoucnost.

Doprovodný program vernisáže 

Performance-monolog v podání Clary Leclerc "Mé pražské jaro" 

 

Doprovodný program vernisáže, "Mé pražské jaro", je výpovědí o totalitním režimu očima mladé ženy, jejíž osud hluboce poznamenaly politické události.

 

Dana Kyndrová

Dana Kyndrová je jednou z nejvýznamnějších českých dokumentárních fotografek současnosti. Má na svém kontě více než 80 autorských výstav doma i v zahraničí a je držitelkou řady prestižních ocenění. Byla osmkrát oceněna v soutěži Czech Press Photo a vyhrála hlavní cenu v národním kole Fujifilm Euro Press Photo. Kromě své vlastní tvorby se věnuje i kurátorské a organizační činnosti v oblasti fotografie. Za kurátorský projekt  "1945 Osvobození … 1968 Okupace" byla vyhlášena Asociací fotografů ČR osobností české fotografie 2008. 

 

 

Na výstavě budou moci návštěvníci využít novou multimediální instalaci, věnovanou historickým milníkům Československa.

 

Janáčkův sál
Vstup zdarma

Rezervace vstupu na vernisáž na paris@czech.cz nebo telefonicky na 01 53 73 00 22

Otevírací doba: úterý - sobota od 13:00 do 18:00

 

Místo konání:

18 rue Bonaparte
75006 Paříž
Francie

Datum:

Od: 12.4.2018
Do: 31.5.2018

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala