Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

16.6.2018 - 30.9.2018

Výstava: čeští umělci v Bretani

Od 16. června do 30. září 2018 představí Musée départemental breton poprvé v historii více než 80 děl, vytvořených českými umělci během jejich pobytu v Bretani.

 

Musée départemental breton a Národní galerie v Praze mají ve svých sbírkách mnoho děl inspirovaných Bretaní 19. a 20. století. Příroda a rázovité kroje Bretaně přitahovaly umělce od 60. let 19. století:  realisté Jaroslav Čermák Wilhelm Riedel pozorovali život lidí v pobřežních oblastech, Otakar Lebeda se připojil ke komunitě umělců v Concarneau, Václav Brožík se zajímal o bretaňský venkov, a Hippolyt Soběslav Pinkas pronikl do života rybářů a venkovanů...

Čeští umělci významně přispěli k rozkvětu grafického umění na přelomu století: František Simon, mistr barevné rytiny, často jezdil do Bretaně. Pokud jde o Alfonse Muchu, nejvýznamnějšího umělce secese, naše výstava představí originální kresby ke dvěma z jeho nejkrásnějších děl, zpodobňujícím "Bretonky". Jednou ze svých prvních mistrovských prací, nádhernou "Vlnou", připomínající skaliska na bretaňském pobřeží, zapůjčenou ostravským muzeem, bude představen také současník A. Muchy František Kupka,  symbolista a posléze  průkopník abstraktního umění. 

V meziválečném období přišli do Bretaně Karel Špillar, Věra Jičínská a mnozí další. Nejvýznamnějším z nich byl Jan Zrzavý, jehož snové krajiny Carnaretu, Ile de Sein nebo Locronanu patří k nejpodivuhodnějším a nejkrásnějším ztvárněním Bretaně 20. století. Díla Zrzavého ohlašují českou surrealistku Marii Čermínovou – Toyen, která objevila Sein v doprovodu básníka André Bretona. A konečně, primitivistická díla Jana Křížka nám připomenou keltský původ galské Armoriky. 

Od 16. června do 30. září 2018 bude poprvé ve Francii,  v Musée départemental breton vystaveno více než 80 bretonských děl českých umělců. Tato díla jsou zapůjčena Národní galerií v Praze a dalšími muzei České republiky. 

Od 15. listopadu 2018 do 18. března 2019 bude výstava k vidění v Paláci Kinských - pobočce Národní galerie na Staroměstském náměstí v Praze. Kromě děl českých umělců inspirovaných Bretaní zde bude představena významná sbírka bretonských uměleckých děl zapůjčených Musée départemental breton, Musée des Beaux-Arts de Quimper a dalšími bretonskými muzei. 

 

Více informací na stránkách Musée départemental breton
a
Národní galerie v Praze

 

Místo konání:
Musée départemental breton, 1 Rue du Roi Gradlon, 29000 Quimper
Datum:

Od: 16.6.2018
Do: 30.9.2018

Organizátor:


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala