Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

12.9.2018 - 27.1.2019

Výstava Alfonse Muchy

V pařížském Musée du Luxembourg proběhne od 12. září 2018 do 27. ledna 2019 velká retrospektivní výstava děl Alfonse Muchy.

 


Jméno Alfonse Muchy je téměř synonymem pro secesi. Jeho úspěch a sláva v Paříži jsou spojeny především se jménem herečky Sary Bernhardt, která si u něj v prosinci roku 1894 objednala plakát k divadelní hře Gismonda od Viktoriena Sardou představenou v Théâtre de la Renaissance. Spolupráce se Sarou Bernhardt pokračovala i nadále, a Muchův styl se ve Francii tak prosadil, že se někdy secesi říká "styl Mucha".

Alfons Mucha byl všestranným umělcem, kromě klasické malby se věnoval grafice, sochařství, návrhům šperků i užitému umění, kdy kromě plakátů navrhoval obaly pro spotřební zboží. Mucha byl významným členem řádu Svobodných zednářů a jeho dílo nese také velmi osobité myšlenky estetické a filosofické.

Retrospektiva v Musée du Luxembourg představí veřejnosti jak plakáty, které Muchu proslavily ve Francii, ale také jeho ilustrační předlohy, malby, pastely, fotografie nebo šperky. Výstava tak návštěvníkům umožní objevit nesmírnou pestrost Muchovy tvorby.

 

Kurátorka výstavy : Tomoko Sato, historička umění - Nadace Mucha

Místo konání:

Musée du Luxembourg, 19 Rue de Vaugirard, 75006 Paris

Datum:

Od: 12.9.2018
Do: 27.1.2019

Organizátor:


Připomenutí akce

dní předem