Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

12.10.2016 19:00

Visegrádská skupina po 25 letech

Debata v ráímci Evropského Cénaclu Českého centra Paříž, moderovaná politologem Jacquesem Rupnikem (Sciences-Po, CERI), za účasti spisovatele a historika Dušana Kováče (Akademie věd Slovenska), politologa Zoltána Garadnaie (Národní archiv Budapešť) a novináře Dana Bilefskyho (The New York Times).

Visegrádská skupina se zrodila v roce 1991, krátce po pádu komunistických režimů ve Střední Evropě. Jedním z cílů Václava Havla, Lecha Wałęsi a Józsefa Antalla, kteří jeho vznik podnítili, bylo usnadnit skrze společná jednání integraci tří - a posléze čtyř - zemí skupiny  (Maďarsko, Polsko, Československo, posléze SLovensko a Česká republika) do NATA a do Evropské unie. Po připojení funguje skupina jako neformální sdružení v rámci Evropy regionů a podporuje zejména nadnárodní spolupráci nestátních neziskových organizací a kulturní spolupráci. Z poslední doby pamatujeme kontrovezní pozice skupiny vůči migrační krizi... Pětadvacáté výročí vzniku skupinu je vhodnou příležitostí se zamyslet nad vývojem skupiny: jaká je její pozice v rámci EU? Co představuje ekonomicky, vojensky, kulturně?

K tomuto účelu jsme přizvali čtyři odborníky, aby konfrontovali své úvahy: Zoltána Garadnaie, který bude evokovat diplomatické vztahy mezi Francií a zeměmi skupiny v přechodných letech 1980-90; Jacquesa Rupnika, který byl Havlovým poradcem v době vytvoření Visegrádu a v roce 2015 členem think tanku, jehož úkolem byla reflexe o budoucnosti V4; Dana Bilefskyho, který byl pražským dopisovatelem NY Times v letech 2008-2011; a Dušana Kováče, který rovněž přinese pohled literárního autora.

 

Ve spolupráci s Kulturními instituty Polska, Slovenska a Maďarska ku příležitosti 25. výročí založení Visegrádské skupiny.

 

Janáčkův sál.

Vstup volný.

Rezervace: 01 73 00 22, ccparis@czech.cz.

Místo konání:

18 rue Bonaparte
75006 Paříž
Francie

Datum:

12.10.2016 19:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala