Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

15.2.2012 20:00

Vertigo

Dorota Bárová – zpěv, violoncello, Oskar Török – trubka, Marcel Bárta – alt saxofón, soprán saxofón, basklarinet, Vojtěch Procházka – klavír, Rastislav Uhrík – kontrabas, Daniel Šoltis – bicí

 

 

Vertigo Quintet vznikl koncem roku 2002 jako mladý, dynamický projekt muzikantů, kteří chtějí hledat svůj vlastni hudební jazyk. Syntézou osobitých hlasů jednotlivých hráčů se záhy zrodil nezaměnitelný zvuk kapely. Díky neutuchajícímu entusiasmu a nesporným hudebním kvalitám se Vertigo Quintet pomalu, ale jistě stává stálicí evropské hudební scény.

Eponymní debutové CD, jež vyšlo v roce 2005 na labelu Amplion Records, bylo oceněno českou Akademií populární hudby cenou Zlatý Anděl v kategorii "Jazz & Blues".

Nové, posluchačsky vysoce ceněné CD "Live U Staré Paní" (Amplion Records, 2006), představuje záznam dvojkoncertu, mapujícího tendenci kapely otevírat se dalším hudebním vlivům a spolupráci s různými osobnostmi, tentokrát s prominentní českou vokalistkou Lenkou Dusilovou a smyčcovým kvartetem Vladana Malinjaka.

Kapela hostuje na novem CD kapely Tara Fuki "Auris" (Indies Records, 2007). Vertigo Quintet má za sebou vystoupeni na festivalech v Německu, Rakousku, Portugalsku, Španělsku, Slovensku a Čechách. Poslední turné v dubnu 2007 po Španělsku a Portugalsku se setkalo s mimořádným úspěchem u publika. Takřka telepatická komunikace mezi jednotlivými hráči je po letech vzájemné spolupráce skoro samozřejmostí.

Nový projekt Vertigo Quintet & Dorota Barová přináší naprosto originální mix jednoho z nejosobitějších hlasů na evropské scéně, violoncella a polsko-českých textů Doroty Barové, a zvuku Vertigo Quintetu. Výsledkem je křehká, atmosférická a posluchačsky přístupná hudba s inspiracemi z free jazzu, world music, soudobé vážné hudby i popu, jako je například Egberto Gismonti, In The Country, Ornette Coleman nebo Susanna And The Magical Orchestra.

VERTIGO, kapela dříve známá  jako VERTIGO QUINTET a nyní  zahrnující  dříve  hostující  Dorotu  Barovou  již  v řadách stálých  členů a tím  pádem  rozšířená  na  sextet,  vydává vynikající  třetí  studiové  album  s názvem METAMORPHOSIS.  Album  zachycuje  členy  kapely  na nekončící  cestě  za  novými  tvůrčími  postupy  a  impulsy  a  je naplněno  leckdy překvapivou, stále však hluboce autentickou a  pocitově založenou  originální  hudbou.

 

Koncert spolupořádá Slovenský institut v Paříži.

www.sipariz.mfa.sk

 

Janáčkův sál

Vstup volný

 

Místo konání:

18 rue Bonaparte
75006 Paříž
Francie

Datum:

15.2.2012 20:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala