Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

7.3.2017 19:00

Večer se středoevropskou poezií

Četba a debata s Jeanem-Gaspardem Páleníčkem a Jakubem Komhauserem.

 

 

Poezie zastává na literárním poli střední Evropy přední místo. Jako symbol svobody vyjádření před rokem 1989 se poezie stala prostředkem kulturního i politického odporu. I dnes se básníci střední Evropy těší velké úctě. Celá řada autorů již byla přeložena do francouzštiny, zatímco ostatní ještě čekají na publikování svého díla.

Událost je organizována v rámci Středoevropského pábení, jehož jednotlivá setkání představují francouzské veřejnosti literární novinky ze střední Evropy. Setkání 7. března při příležitosti Jara básníků (Printemps des Poètes) bude věnováno přehledu polské a české poezie.

Účastníci debaty:  

Jean-Gaspard Páleníček, narozen v roce 1978 v Praze,  vystudoval bohemistiku a literární vědu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a pařížské Sorbonně. V letech 1993–1996 byl žákem skladatele Miloše Boka. Jean-Gaspard Páleníček je herec, kurátor výstav, překladatel (V. Holan, B. Hrabal, J. H. Krchovský, R. Weiner…) a autor novely Břízy (2008), divadelní hry Balzacova domácnost (2009), sbírky básní Mater dolorosa (2009) a poetického deníku Jedna věta (2013).

Jakub Kornhauser, narozen v roce 1984 v Krakově, je doktor filozofie na Jagellonské univerzitě v Krakově, kde vyučuje současnou literaturu. Tento autor dvou básnických sbírek a překladatel mnoha francouzských autorů obdržel v roce 2016 cenu Szymborska za svůji sbírku TYTUL PL. První francouzský překlad jeho díla je naplánován na květen 2017.

Událost je organizována ve spolupráci s Polským institutem.

 

Vstup: 5 €

 

Maison de la Poésie

Passage Moliėre

157, rue Saint-Martin

75003 Paris

 

 

 

www.maisondelapoesieparis.com

 

Místo konání:

Maison de la Poésie

Datum:

7.3.2017 19:00

Organizátor:


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala