Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

7.7.2018 22:00 - 23.7.2018

Dirigent Václav Luks na festivalu v Aix-en-Provence

Opera Dido a Aeneas pod vedením českého dirigenta Václava Lukse na festivalu v Aix-en-Provence.

70. ročník festivalu v Aix-en-Provence

Letošní 70. ročník festivalu v Aix-en-Provence je charakterizován dvěma aktuálními tématy: na jedné straně láskou a zamilovaností, a na straně druhé vztahem k minulosti ve všech jejích formách, mytologických, historických či archeologických.

V letošním roce navíc festivalová akademie oslaví 20 let od svého založení. Toto výročí je skvělou možností pro setkání s umělci, kteří zde za posledních 20 let působili: další generace se nakonec staly "velkou rodinou", jejíž členové se tu a tam setkávají. Akademie festival značně změnila: bez ztráty původního poslání je dnes obohacen, omlazen, diverzifikován, stal se základem lyrické tvorby, dokázal rovněž přivítat, vyškolit a doprovázet desítky tvůrců a stovky mladých umělců.

Dido a Aeneas (Henry Purcell)

Opera o předehře a třech jednáních 
Libreto od Nahum Tate
Text předehry od Maylis de Kerangal
Nejstarší prokázané uvedení provedl v létě roku 1688 Josias Priest v penzionátu šlechtičen v Chelsea. Nejstarší dochovaný výtisk libreta pochází z roku 1689, tento rok bývá uváděn v některých zdrojích jako rok premiéry.

Dido je královnou Kartága. Aeneas byl vyhnán z Tróji do exilu. Jejich láska potrvá jen tak dlouho, jako jejich slavnostní lovecký večírek. Navzájem se zničí kvůli recitativu. A královna zemře za vznešeného nářku. Kolem této zápletky z Virgilovy Aeneidy složil Purcell jednu z prvních anglických oper, pochmurný skvost, který představuje veledílo celého žánru. Během jedné hodiny plné děje je osud převrácen naruby. Režisér Vincent Huguet nicméně tento osud zasazuje do širšího kontextu pomocí prologu Maylis de Kerengal, který popisuje putování královny Dido před tím, než přišla do Kartága, čímž odhaluje nejednoznačnost, tedy světlo a stín, tkvící v každé živé bytosti. Světlo a stín, které mladý ansámbl a muzikanti uskupení Ensemble Pygmalion, poprvé pod vedením Václava Lukse, promítne na jeviště Archevêché, poskytne unikátní propojení mezi včerejškem a dneškem.

 

Václav Luks

Václav Luks je český dirigent, cembalista, hráč na lesní roh a hudební pedagog, specialista na interpretaci staré hudby se zaměřením na díla autorů vrcholného baroka, J. D. Zelenky, J. S. Bacha, G. F. Händela a dalších. Je zakladatelem a uměleckým vedoucím souboru Collegium 1704.

Vystudoval hru na lesní roh na Konzervatoři v Plzni a na Hudební fakultě Akademie múzických umění v Praze. Ve studiích pokračoval na Schole Cantorum Basiliensis ve třídě J.-A. Böttichera a J. B. Christensena (obor historické klávesové nástroje).

Stál u zrodu švýcarského dechového okteta Amphion, pravidelně spolupracoval jako sólový hornista s Akademie für Alte Musik v Berlíně, basilejským orchestrem La Cetra a dalšími zahraničními ansámbly. V roce 1991 založil soubor Collegium 1704, který v roce 2005 v rámci projektu Bach-Praha-2005 doplnil o vokální ansámbl Collegium Vocale 1704, s nímž provedl v Praze mj. Bachova zásadní díla: Matoušovy a Janovy pašije, Mši h-moll a Vánoční oratorium.

V letech 1996 až 1999 vyučoval generálbas na Hudební fakultě AMU v Praze a v letech 2001 až 2003 pedagogicky působil také na Vysoké hudební škole Felixe Mendelssohna-Bartholdyho v Lipsku.

Podílí se na hudební přípravě některých projektů Národního divadla v Praze - Händel: Rinaldo; Zeyer: Radúz a Mahulena. Je zakladatelem a dramaturgem mezinárodního projektu Hudební most Praha-Drážďany.

 

Théâtre de l'Archevêché : 7, 10, 12, 13, 17, 18, 20, 23 července 2018 à 22H

Délka představení: 1H20

Představení v angličtině s francouzskými a anglickými titulky.

Vstupenky a více informací na webových stránkách festivalu.

 

Místo konání:
Théâtre de l'Archevêché, Palais de l'Ancien Archevêché Place des Martyrs de la Résistance 13100 Aix-en-Provence
Datum:

Od: 7.7.2018 22:00
Do: 23.7.2018

Organizátor:


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala