Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

12.10.2015 19:00

Údolí všech nebezpečenství

Dokumentární film Karla Prokopa, 2002, 52 minut, za přítomnosti režiséra.

 

 

V červnu 2000 si několik stovek jezdců dalo sraz v Údolí Fergana pro obrovské "boskači", starodávnou, krutou soutěž, během které jezdci zápasí o ovčí tělo. Zároveň se právě v tomto údolí na samotné hranici mezi Uzbekistánem, Kirgistánem a Tadžikistánem soustřeďují všechna napětí - náboženské, etnické i společenské -, které ohrožují rovnováhu muslimských republik bývalého SSSR ve Střední Asii.

Tento kraj je také državou teroristického ilegálního uskupení Uzbekského Islámského Hnutí, které vede Džuma Namanguani, práva ruka Usamy bin Ládina. Hnutí, které má na svědomí několik atentátů, vražd a únosů rukojmích, si klade za otevřený cíl vytvořit v Údolí Fergana islámský stát, který by se měl rozprostřít po celé Střední Asii.

Neboť z celého bývalého sovětského svazu právě v tomto regionu přežil islám v nejhorlivější podobě a jeho neobyčejné znovuzrození nahání strach jak okolním vládám Střední Asie, tak dokonce i Rusku. Film, který začíná v Údolí Fergana, se snaží analyzovat roli islámu v tomto kraji, dokumentuje skupinky kirgitských "wahhabitů", až po náhorní planiny Tadžikistánu, kudy se pašují drogy, zbraně a "bojovníci ve jménu islámu", kteří sem přicházejí z afgánských cvičišť.

 

www.karel-prokop.fr

 

Vstup volný

Janáčkův sál

 

Místo konání:

18 rue Bonaparte
75006 Paříž
Francie

Datum:

12.10.2015 19:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala