Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

22.3.2016 19:00

Světové dědictví, nehmotné kulturní dědictví: k čemu jsou tyto seznamy?

Debata v rámci Evropsého Cénaclu Českého centra a cyklu Cultures croisées, pořádaného Francouzskou Národní komisí při Unescu. Ve spolupráci s Českou Národní komisí při Unescu.

 

Účastníci:

Bruno Favel, Ředitel Evropských a Mezinárodních záležitostí, Generální vedení dědictví, Ministerstvo kultury a komunikací Francie

Dita Limová, Vedoucí oddělení pro UNESCO, Odbor mezinárodních vztahů, Ministerstvo kultury ČR

Debatu bude moderovat David Fajolles, Generální tajemník Franncouzské Národní komise při Unescu.

 

Od přijetí Úmluvy o ochraně světového kulturního a přírodního dědictví z roku 1972 a sestavení prvního seznamu v roce 1978 bylo označeno přes tisíc kulturních a přírodních památek jako součást světového dědictví, z toho téměř polovina v Evropě. Dalším, novějším pilířem mezinárodní ochrany dědictví je Úmluva z roku 2003 o ochraně nehmotného kulturního dědictví. Ta také dává vzniknout odborným kandidaturám nabízeným Státy, které úmluvu podepsaly, a které jsou posléze schvalovány na mezistátní úrovni a vřazovány do dalších seznamů. V případě České republiky a Francie se tak jedná o dva kaleidoskopy, ve kterých můžeůe nalézt nejrůznější památky jako např. historické centrum Prahy a Českého Kurmlova, Brněnskou Villu Tugendhat, Hornickou kotlinu Nord-Pas-de-Calais, Jeskyni Chauvet, Katedrálu v Albi nebo klima Burgundska a Pitony ostrova Réunion; v případě nehmotného majetku můžeme např. jmenovat Jízdu králů, Slovácky verbuňk, Guadeloupeský gwoka, bretaňský fest-noz nebo sokolnictví, do jehož mezistátní kandidatury jsou zapojeny jako Francie tak Česká republika.

Reprezentativia a urgence záchrany, expertíza a závod o větší počet zapsaných památek, atraktivita regionů a spolupráce: oč se vlastně ve spojení s těmito dvěma seznamy UNESCO jedná a jaké jsou v této věci priority Francie a České republiky?

 

Janáčkův sál.

Vstup volný.

 

Místo konání:

18 rue Bonaparte
75006 Paříž
Francie

Datum:

22.3.2016 19:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala