Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

1.1.2018 - 31.12.2018

Společné století

Rok 2018 bude pro český a slovenský národ obzvláště důležitým rokem, kdy si budeme připomínat několik výročí spojených s významnými historickými událostmi Československa.

 

 

 

Program Českého centra Paříž na rok 2018 

Rok 2018 bude výjimečný: jedni z nejvýznamnějších českých malířů, František Kupka a Alfons Mucha, nebo grafici české avantgardy, budou mít v letošním roce ve Francii své velké retrospektivy, a to v Grand Palais, v Musée du Luxembourg a v Musée des Arts décoratifs et du Design de Bordeaux.

České centrum v Paříži připravilo několik desítek událostí věnovaných výročím roku 2018. Bude to pro francouzskou veřejnost příležitost lépe poznat historii naší země, její literaturu, design, divadlo, hudbu, street art, ilustraci či fotografii, a to prostřednictvím výstav, představení, přehlídek, čtení, debat, koncertů atd.

Zde je výběr nejvýznamnějších akcí příštího roku, jejichž cílem je připomenout historické milníky a představit ikony české kultury.

LEDEN 

V lednu zahájíme náš program kolokviem:

La partition graphique tchèque et slovaque : un phénomène de l’art intermédia : Journée de la recherche et de la création artistique

Tématem dne bude pohled na fenomén grafické partitury z hlediska vzájemného působení myšlenky zvukového vjemu a obrazového vjemu.

 

BŘEZEN

Dejme slovo ženám 8. 3. 2018 v 19 h

Večer u příležitosti Mezinárodního dne žen. České centrum Paříž pořádá ve spolupráci se Slovenským Institutem Paříž a Velvyslanectvími České republiky a Slovenské republiky setkání a debatu na téma postavení žen mezi dvěma kulturami.
Hosté : Libuše Gonet-Schulzová ~ Lenka Horňáková-Civade ~ Andrea Salajová ~ Linda Dušková ~ Ivana Balter-Halušková.

 

Erotikon na Festivalu Toute la mémoire du monde (10. 3. 2018 ve 13.45)

Rekonstruovanou kopii českého filmu Gustava Machatého z roku 1929 doprovodí živá hudba formace Neuvěřitelno. Exkluzivní projekce proběhne v rámci 6. ročníku festivalu restaurovaných filmů „Toute la mémoire du monde“.


Alois Nebel na festivalu Týden zahraniční kinematografie (11. 3. 2018 v 11 h)

Promítání českého filmu Alois Nebel v kině Les 3 Luxembourg“ v rámci festivalu Týden zahraniční kinematografie. Za přítomnosti režiséra Tomáše Luňáka. Akce v rámci výročí 100 let Československa.

Hlavního hrdinu, výpravčího Nebela čas od času přepadá podivná mlha, ve které se mu zjevují výjevy z temné minulosti Čechů, Poláků a Němců na Jesenicku: osidlování pohraničí, obsazení Sudet, transporty Židů, divoký odsun nebo události 50. let, pobyt vojsk Varšavské smlouvy i raný kapitalismus.

Režie: Tomáš Luňák Předloha: Jaroslav Rudiš (komiks) Scénář: Jaroslav Rudiš

 

David Böhm & Jiří Franta – ilustrovaná časová osa  (od 21. 3. 2018)

Nástěnná malba dvou ikon české ilustrace v prostoru schodiště vedoucího do Paris Prague jazz clubu. Dílem umělců Davida Böhma & Jiřího Franty je ilustrovaná časová osa, která obecenstvo hravou formou seznámí s významnými historickými, kulturními, vědeckými i sportovními událostmi od vzniku Československa.

Přes padesát událostí z historie země je zobrazeno na časové ose o celkové délce přibližně 13 metrů, počínaje vznikem Československa v roce 1918, přiznáním volebního práva ženám v roce 1920, přes atentát na R. Heydricha v roce 1942, úspěch Čechoslováků na Expu 58 v Bruselu, udělení Nobelovy ceny za literaturu Jaroslavu Seifertovi v roce 1984 až k Sametové revoluci v r. 1989 a součastnost.

Časová osa byla slavnostně odhalena za přítomnosti umělců 21. 3. 2018.

 

DUBEN

Výstava – Invaze 1968  (12. 4. – 1. 6. 2018)

Fotografická výstava kurátorky Dany Kyndrové založená na výběru ikonických fotografií zachycujících události invazi vojsk Varšavské smlouvy dne 21. srpna 1968 do Československa.

Koncert K. Mařatky ke 100. výročí založení Československa (16. 4. 2018 ve 20 h)

Kryštof Mařatka, hudební skladatel žijící mezi Prahou a Paříží, představil své skladby exkluzivně koncipované ke 100. výročí založení Československa. Koncert se konal pod záštitou Petra Druláka, Velvyslance ČR ve Francii.

 

KVĚTEN 

Česko-francouzský street art (14. 5. – 16. 10. 2018)

Jedinečná open-air výstava v centru Paříže představuje české streetartové umělce společně s francouzskými současníky, jejichž práce se dotýkají společného tématu 100 let od vzniku Československa.
Výstava je pod záštitou pana Petra Druláka, Velvyslance České republiky ve Francii, a paní Rachidy Dati, starostky 7. pařížského okrsku.

PROGRAM

Street art performance – tvorba uměleckých děl

14. 5. a 15. 5. 2018 (9–18 h)
Velvyslanectví České republiky ve Francii, 15 Avenue Charles Floquet, 75007 Paris

Výstava

16. 5. – 16. 10. 2018
Velvyslanectví České republiky ve Francii, 15 Avenue Charles Floquet, 75007 Paris

Setkání s umělci

17. 5. 2018 v 19 h
České centrum Paříž, 18 Rue Bonaparte, 75006 Paris

 

ČERVEN

Výstava 100 let českého designu  (7. 6. – 31. 8. 2018)

Design je fenoménem, který — i když je uměleckou disciplínou — intenzivně reflektuje společenské a politické pohyby doby. Při příležitosti oslav 100. výročí založení Československa se naskýtá příležitost podívat se na 100leté období ČSR a českého státu z pohledu designu. Český design je založený na kvalitní umělecko-řemeslné práci, kvalitním tradičním materiálu, má za sebou dlouholetou tradici i světový ohlas. V dějinách světového designu zanechal svoji stopu v několika etapách, ať už jde o kubismus nebo světovou výstavu Expo 58.

Ba:zel ~ hudebně-vizuální performance v Grand Palais (21. 6. 2018)

České centrum Paříž organizuje v prostoru auditoria Grand Palais koncert vycházející z díla jednoho ze zakladatelů moderního abstraktního malířství. V rámci festivalu Fête de la musique, u příležitosti výstavy Františka Kupky v Grand Palais.

 

ZÁŘÍ

Česko-francouzská ilustrace: "Sempého Paříž a svět Miroslava Šaška" (13. 9. – 2. 11. 2018)

Výstava dvou legend světové ilustrace Miloslava Šaška a J. J. Sempého, která bude probíhat v prostoru Českého centra Paříž.

Miloslav Šašek odešel za studii do Francie v roce 1948, ale nikdy se do své rodné země nevrátil z důvodu komunistického převratu v únoru 1948. Jeho jedenáctiletý pobyt v Paříži, který ho inspiroval k vydání ilustrovaného průvodce pod názvem This is Paris. Tento úspěch ho pak inspiroval k vydání dalších 18 průvodců. 

 

Dny evropského dědictví (15. a 16. 9. 2018)

České centrum Paříž se v letošním roce účastní již podruhé programu Evropských dnů světového dědictví 2018. Návštěvníci si budou moci při této příležitosti prohlédnout historickou budou Českého centra, navštívit výstavu česko-francouzské ilustrace "Sempého Paříž a svět Miroslava Šaška" a pro děti bude připraven workshop, vedený známou dvojicí českých ilustrátorů, Jiřím Frantou & Davidem Böhmem. 

České centrum v Paříži, ve spolupráci s Českou školou bez hranic

 

Písňový koncert ke stému výročí vzniku Československa (25. 9. 2018)

České centrum pořádá při příležitosti výročí založení Československa koncert českých a slovenských písní v podání pianistky Jany Leclerc-Petrášové a sopranistky Zdeny Kloubové.

České centrum v Paříži

 

ŘÍJEN

 

Olga Sommerová: Odkaz Olgy Havlové  (11. 10. 2018)

Promítání filmu Olgy Sommerové a debata se slavnou českou režisérkou k připomenutí výročí nedožitých 85 let Olgy Havlové. Během večera bude k vidění výstava fotografií zapůjčených partnerem akce, Výborem dobré vůle.

 České centrum v Paříži


LIBERTÉ, ÉGALITÉ, ÉLECTRICITÉ (27. a 29. 10. 2018)

Při příležitosti stého výročí vzniku Československa 28. října seskupení An Telenner představí v Českém centru v Paříži francouzsko-česko-slovenský projekt LIBERTÉ, ÉGALITÉ, ÉLECTRICITÉ od slovenského autora Wiliama Klimáčka.

České centrum v Paříži


LISTOPAD

Josef Sudek: Topografie sutin. Praha 1945 (8. 11. – 14. 12. 2018)

Výstava fotografií Josefa Sudka, pořízených v Praze roku 1945 během posledních měsíců druhé světové války a prvních poválečných dnů. Jeden z nejslavnějších českých fotografů zachytil město probouzející se z noční můry. Výstava proběhne v rámci festivalu PhotoSaintGermain.

České centrum v Paříži


PROSINEC

Retrospektiva české kinematografie (29.11.-16.12.2018)

Nejznámější české filmy se budou promítat v Cinémathèque française v Paříži. Výběr českých hraných filmů odráží vývoj Československé republiky, tvůrčí postupy první poloviny šedesátých let, stejně jako důsledky sovětské okupace a počátek normalizace. Kromě klasické české a československé kinematografie zahrnuje i výběr filmů, které mapují myšlenky a novinky našich autorů. Celkový výběr je založen na kontextu, který odráží filmovou produkci založenou na literárních textech českých spisovatelů nebo textech, ze kterých čerpali inspiraci. 

LA CINÉMATHÈQUE FRANÇAISE, 51 rue de Bercy 75012 Paris


Adventní koncert (15. 12. 2018)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Více informací o výročí: https://spolecnestoleti.cz/cs & http://www.ceskozemepribehu.cz/

 

Místo konání:

18 rue Bonaparte
75006 Paříž
Francie

Datum:

Od: 1.1.2018
Do: 31.12.2018

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala