Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

13.4.2013 18:30

Zvláštní večer Festivalu Pražské jaro

Koncert spojený s prezentací festivalu Pražské jaro 2013, jehož letošní ročník je věnován francouzské hudbě. V rámci Týdne Pražského jara v Českém centru Paříž 2013.

 

Účastnící:

Roman Bělor, ředitel mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro

Hervé Boutry, Generální ředitel Ensemble Intercontemporain 

Michel Tranchant, sbormistr Sboru Radio France

Miroslav Srnka, skladatel

Kryštof Mařatka, skladatel, klavír

Karine Lethiec, viola

Michel Lethiec, klarinet

 

V roce 2013 bude dramaturgie Pražského jara věnovaná převážně francouzské hudbě. Budou na něm letos mimo jiné uvedeny skladby Varhanní koncert a Gloria Francise Poulenca, Koncert pro violoncello a Symphonie c moll „varhanní“ Camille Saint-Saënse, Boléro, Matka husa a Valses nobles et sentimentales Maurice Ravela, Komorní koncert č. 1 Bruna Mantovaniho, Fantastická symfonie a Římský karneval Hectora Berlioze, Sport et divertissements Erika Satieho, Dérive 1 Pierra Bouleze…, za účasti violoncellisty Victora Julien-Laferrièra, houslisty Augustina Dumayho, dirigenta Jeana-Clauda Casadesus, Ensemble Intercontemporain a mnoha dalších.

 

Ředitel festivalu pražské jaro, Roman Bělor, představí česko-francouzské hudební vztahy z pohledu historie festivalu a představí programaci letošního ročníku.

Hervé Boutry přiblíží spolupráci Ensemble Intercontemporain s českým dirigentem Tomášem Hanusem a, společně se skladatelem Miroslavem Srnkou, představí práci ansámblu na světové premiéře Srnkova díla My Life Without Me.

V rámci festivalu uvede Orchestre Philharmonique de Radio France první české provedení skladby Vábení, rituál pravěkých zkamenělin člověka českého skladatele usazeného ve Francii Kryštofa Mařatky, která je posledním opusem cyklu inspirovaném pravěkým uměním, kterému předcházely skladby Otisk (2004) a Zvěrohra (2008). Dílo bude několik dnů předtím poprvé uvedeno ve Francii v prestižním pařížském sále Pleyel, 10. května 2013. Michel Tranchant a Kryštof Mařatka představí toto dílo a uvedou video úryvek jeho polské premiéry.

 

Večer bude provázen koncertem v podání Kryštofa Mařatky u klavíru, Karine Lethiec, violistky a umělecké vedoucí souboru Calliopée, který je již dlouhá léta jedním z podstatných aktérů česko-francouzských hudebních vztahů, a klarinetisty Michela Lethieca, profesroa na pařížské konzervatoři CNSM, uměleckého ředitele festivalu Pablo Casals v Prades et bývalého člena poroty festivalu Pražské jaro.

 

Na programu:

světová premiéra úpravy pro violu, klarinet a klavír od Kryštofa Mařatky Dvořákova Tria Dumky

Kryštof Mařatka – Ďáblův kotel, melodram pro herce a klavír inspirovaný starou korsickou legendou

Bruno Mantovani – Bugg pro sólo klarinet

 

Vstup volný – rezervace nutná na čísle 01 53 73 00 22 nebo emailem na adrese ccparis@czech.cz.

Janáčkův sál

 

www.festival.cz

www.ensemblecalliopee.com

www.prades-festival-casals.com/articles-2/21-19-michel-lethiec-directeur-artistique

 

Místo konání:

18 rue Bonaparte
75006 Paříž
Francie

Datum:

13.4.2013 18:30

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala