Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

23.10.2012 20:00

Smetanovo trio

Jitka Čechová, klavír – Jiří Vodička, housle – Jan Páleníček, violoncello

 

 

Program:

Ludwig van Beethoven - Trio b dur Op. 11 « Gassenhauer »

Allegro con brio

Adagio

Tema con variazioni. Allegretto

 

Josef Suk – Elegie Op. 23

 

Vítězslav Novák – Trio d moll quasi una ballata Op. 27

Andante tragico. Quasi Scherzo – Allegro burlesco. Piu tranquillo. Allegro. Andante

 

přestávka

 

Johannes Brahms - Trio c dur Op. 87

Allegro

Andante con moto

Scherzo : Presto

Finale : Allegro giocoso

 

Vstupné: 10 €, snížené vstupné: 6 €.

Janáčkův sál.

 

 

Smetanovo trio založené v roce 1934 legendárním českým klavíristou Josefem Páleníčkem, houslistou Alexandrem Plockem a violoncellistou Františkem Smetanou patří k nejprestižnějším českým souborům současnosti. V roce 2010 oslavilo 10 let novodobé existence. Současní členové Jitka Čechová (klavír), Jiří Vodička (housle) a Jan Páleníček (violoncello) ve své interpretaci navazují na ideál, který vytvořili jeho předchůdci, ale i další významné sólistické osobnosti interpretačního umění 20. století, kteří se setkávali na poli komorní hudby (Oistrach, Rostropovič, Richter, Stern, Rose, Istomin). I dnešní členové Smetanova tria  – všichni tři významní čeští sólisté – dokazují, že základním předpokladem úspěchu každého kvalitního tria je dokonalá sólistická vybavenost hráčů. Na žádost pořadatelů čas od času kombinují svá triová vystoupení se sólovými skladbami, tak jak to odpovídá původní slavné tradici této komorní formace.

Cesta Smetanova tria je v poslední době lemována mimořádnými úspěchy. Je pravidelným hostem významných pódií doma (Pražské jaro, Janáčkův máj, Moravský podzim, Concentus moraviae, Malostranské komorní slavnosti) a v zahraničí (Francie, Německo, Švýcarsko, Velká Británie, Itálie, Slovinsko, Chorvatsko, Japonsko, Brazílie). Spolupracuje s předními dirigenty — Jiří Bělohlávek, Libor Pešek, John Axelrod, Michael Boder, Tomáš Hanus nebo Stanislav Vavřínek — a s domácími i zahraničními orchestry, z nichž jmenujme například Bamberger Symphoniker, Orchestra della Svizzera italiana Lugano, Orchestre National des Pays de la Loire, Symfonický orchestr hl. města Prahy FOK, Pražská komorní filharmonie, Komorní filharmonie Pardubice nebo Moravská filharmonie Olomouc.

Smetanovo trio realizovalo celou řadu nahrávek u domácích a zahraničních společností, od roku 2000 pravidelně nahrává pro firmu Supraphon. Tato spolupráce přinesla celou řadu prestižních ocenění u nás i v zahraničí – např. CD s díly Smetany, Suka a Nováka (Supraphon 2005) získala prestižní ocenění francouzských časopisů Diapason a Le Monde de la musique. Nahrávka byla rovněž vybrána britským BBC Music Magazine jako nahrávka měsíce srpna 2005 v oblasti komorní hudby. Další nahrávka Smetanova tria, tentokrát díla A. Dvořáka (Supraphon 2006), byla opět oceněna BBC Music Magazine tentokrát jako nejlepší nahrávka měsíce září 2006, posléze obdržela cenu roku 2007 v oblasti komorní hudby BBC Music Magazine Chamber Award a rovněž získala nejprestižnější francouzské ocenění CD nahrávek Diapason d'Or. Nahrávka Čajkovského a Dvořáka (Supraphon 2008) obdržela cenu měsíce BBC Chamber recording of the month za prosinec 2008. Poslední nahrávkou vydanou Supraphonem v roce 2010 je CD s díly Mendelssohna a Schuberta. Odborná kritika oceňuje „výjimečné sólistické kvality a brilantní techniku, dynamičnost hry, perfektnost souhry…„ atd., mluví dokonce o „krevní spřízněnosti tří umělců…“


Smetanovo trio se v poslední době několikrát vypravilo na zahraniční pódia - v prosinci minulého roku absolvovalo turné do Francie, kde pod vedením Johna Axelroda a za doprovodu Orchestre National des Pays de la Loire s bouřlivými ovacemi 7krát za sebou předneslo Beethovenův Trojkoncert pro 10 000 abonentů tohoto symfonického tělesa. V nedávné době bylo hostem  festivalů a koncertních řad ve francouzském Cambrai, Chalonu, Nice a Aix en Provence, v německém Mnichově, Würzburgu a Tübingenu.

 

Jitka Čechová

Po studiu na konzervatoři v Praze (prof. Novotný) pokračovala ve svém hudebním vzdělávání na Akademii múzických umění v Praze (prof. Toperczer). Velký vliv na rozvoj její hudební individuality měla postgraduální studia u Eugena Indjice v Paříži a Vitali Berzona ve Freiburgu. Další zkušenosti sbírala na mistrovských kurzech R. Kehrera ve Výmaru, E. Indjice a L. Bermana v Piešťanech. Jitka Čechová získala titul laureáta v řadě mezinárodních soutěží.

Jako sólistka je velmi vysoko ceněna kritikou v mnoha evropských zemích a také v zámoří (Jihoafrické republice, Jižní Americe či Japonsku), kde spolupracuje s významnými orchestry (Symfonický orchestr FOK, Symfonický orchestr SWR, Jihoněmecká filharmonie Konstanz, Bamberští symfonikové, Pražská komorní filharmonie, Mnichovští symfonikové, Symfonický rozhlasový orchestr Montevideo, Symfonický orchestr Durban) a vystupuje se sólovými a komorními programy. Je pravidelně zvána na velké hudební scény a festivaly (Pražské jaro, Graz, Paříž, Alte Oper Frankfurt, Baden-Baden, Bodensee Festival, Český Krumlov, Moravský podzim, Edinburgh, Bamberg, Janáčkův máj, Ticino Musica).

Komorní hudba je pro Jitku Čechovou jednou z nepostradatelných složek její hudební identity. Jako pianistka Smetanova tria se této činnosti věnuje s plným emotivním zaujetím, podpořeným brilantní technickou vybaveností jejího sólistického zázemí. V duchu společenství Smetanova tria spolupracuje v komorním duu se svými triovými partnery (Jana Vonášková-Nováková – housle, Jan Páleníček – violoncello) a vystupuje v rámci kombinovaných programů tria také sólově.

Těžiště repertoáru Jitky Čechové představují díla českých autorů – B. Smetany, A. Dvořáka, L. Janáčka, B. Martinů. Dílo B. Smetany bylo náplní jejích 2 koncertů v rámci světoznámého festivalu ve skotském Edinburghu. Zdeněk Lukáš jí mj. věnoval svůj 3. klavírní koncert, který premiérovala s obrovským úspěchem na turné po Německu se Symfonickým orchestrem Südwestfunku.

Jitka Čechová natočila řadu nahrávek u firem Intercord, BMG, Lotos, Cube. V současnosti realizuje pro vydavatelství Supraphon kompletní nahrávku klavírních děl Bedřicha Smetany (7 CD), která sbírá ocenění významných hudebních kritiků a časopisů v tuzemsku i zahraničí – Diapason, Répertoire, International Record Review, Harmonie.

 

Jiří Vodička

Jiří Vodička patří k nejvýznamnějším českým houslistům. Již v dětství na sebe upozornil vítězstvími v mnoha soutěžích – například v roce 2000 hned několika, a to v Mezinárodní houslové soutěži J. Kociana, Prague Junior Note a Čírenie talentov; o rok později pak opět prvními cenami v soutěžích Čírenie talentov a  v Mezinárodní houslové soutěži J. Kociana, kde dokonce obdržel titul absolutního vítěze. V roce 2002 získal první cenu na mezinárodní houslové soutěži Beethovenův Hradec a v témže roce i cenu pro nejlepšího účastníka houslových kurzů Václava Hudečka. Titul absolutního vítěze si odnesl také v roce 2004 z prestižní Mezinárodní houslové soutěže Louise Spohra v německém Výmaru.
Ve svých 14 letech byl Jiří Vodička mimořádně přijat na vysokou školu, Institut pro umělecká studia v Ostravě, a to do třídy renomovaného pedagoga prof. Zdeňka Goly. V roce 2007, tedy svých 19 letech, zde uzavřel studium magisterským titulem. Od té doby se naplno věnuje sólové koncertní dráze. Spolupracuje s předními českými pianisty – M. Kasíkem, A. Skoumalem a L. Vondráčkem.
V roce 2002 byl Vodička jmenován sólistou Janáčkovy filharmonie Ostrava, se kterou koncertuje doma i v zahraničí. Pravidelně spolupracuje s Pražskou komorní filharmonií, Symfonickým orchestrem FOK, Českým komorním orchestrem, orchestrem Národního divadla a dirigenty Jiřím Bělohlávkem, Heiko M. Försterem, Jakubem Hrůšou, Ondřejem Kukalem, Tomášem Netopilem, Stanislavem Vavřínkem, Petrem Vronským, Andreasem S. Weiserem a jinými. Mnohé z jeho koncertů byly také natočeny Českou televizí a Českým rozhlasem.
V roce 2008 se Jiří Vodička zúčastnil evropského kola světově proslulé soutěže Young Concert Artists v německém Lipsku. V konkurenci několika set soutěžících z Asie a Austrálie získal první cenu s postupem do finále v New Yorku. Odtud si v roce 2009 přivezl druhou cenu.
Jiří Vodička bývá pravidelně zván na významné festivaly – například Pražské jaro, Mladá Praha, Grand Festival of China, Hohenloher Kultursommer, Choriner Musiksommer. Byl pozván, aby zahájil mezinárodní festival Musiktage Salzgitter. Pravidelně koncertuje v Číně jako host Wuhanské filharmonie s dirigentem Jamesem Liu Pengem.
Vedle sólistických aktivit se Vodička věnuje i komorní hře. Od roku 2009 působí jako pedagog na Pražské konzervatoři.
V roce 2010 získal na soutěži Fritze Kreislera ve Vídni zvláštní cenu.
Na základě pozvání světoznámého houslisty Gidona Kremera vystoupil v létě  2011 na prestižním mezinárodním festivalu Kammermusikfest  Lockenhaus v Rakousku. Na několika koncertech tak spolupracoval s Nicolasem Altstaedtem, Michaelem Barenboimem, Nicholasem Danielem, Vilde Frang, Vladimirem Mendelssohnem a dalšími.

Jan Páleníček

Přední český sólista a komorní hráč, nositel velké rodinné hudební tradice, které vdechnul život klavírista a hudební skladatel Josef Páleníček, zakladatel Smetanova tria.

Jan Páleníček vystudoval konzervatoř a AMU v Praze u dvou nejlepších pedagogů té doby, prof. Saši Večtomova a prof. Miloše Sádla. Komorní hudbu studoval ve třídě prof. Josefa Vlacha – primária Vlachova kvarteta. Setkání s Paulem Tortellierem, světoznámým francouzským violoncellistou, bylo vrcholem doby Páleníčkova uměleckého zrání.

Účast na mezinárodních soutěžích Janu Páleníčkovi přinesla několikerá ocenění laureáta (Concertino Praga, Markneukirchen – Německo, Soutěž O. Ševčíka v Písku, Beethovenova soutěž v Hradci u Opavy a další).

Jako sólista spolupracuje s předními českými i zahraničními orchestry: např. Symfonický orchestr FOK, SOČR, Janáčkova filharmonie Ostrava, Festivalový orchestr Lugano – Švýcarsko, Sukův komorní orchestr, Filharmonie Hradec Králové, Komorní filharmonie Pardubice, Filharmonie Monte Carlo, Státní filharmonie Brno, Filharmonie Bohuslava Martinů – Zlín, Bamberští symfonici (SRN), Pražská komorní filharmonie, Moravská filharmonie Olomouc, KwaZulu-Natal Philharmonic-Durban (JAR)  a další.

Koncertní cesty ho zavedly do mnoha zemí Evropy, ale i Ameriky, Afriky a Japonska.

Komorní hudba je pro Jana Páleníčka věcí srdce. Je členem Smetanova tria spolu s houslistkou Janou Vonáškovou-Novákovou a klavíristkou Jitkou Čechovou, která je také jeho partnerkou při sólových recitálech. Se Smetanovým triem získal prestižní ocenění BBC MUSIC MAGAZINE AWARDS 2007 a DIAPASON D’OR 2006 (mezinárodní ceny za nejlepší světovou nahrávku CD).

Jako pedagog působil řadu let na konzervatoři a Akademii múzických umění v Praze.

Natočil více než dvě desítky CD pro české i zahraniční gramofonové společnosti, z nichž k vrcholům patří nahrávka Dvořákova Koncertu h moll a Čajkovského Rokokových variací. Z komorní oblasti se mezinárodního uznání dostalo nahrávkám kompletního díla S. Rachmaninova, J. Brahmse a B. Martinů.

 

Ve spolupráci s agenturou Toccata Europe.

 

Místo konání:

18 rue Bonaparte
75006 Paříž
Francie

Datum:

23.10.2012 20:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala