Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

27.5.2016 18:00

Sluneční plískanice

Setkání s Lenkou Horňákovou-Civade v pařížském knihkupectví Cahiers de Colette.

 

 

 

Lenka Horňáková-Civade se narodila se v Prostějově, vystudovala gymnazium, pak Vysokou školu ekonomickou a několik semestrů na FFUK v Praze.

Po několika cestách necestách se nakonec usadila ve Francii, kde studovala ještě další rok v rámci Programu Copernic (ročník 94/95). Začala navštěvovat hodiny anatomie a ateliér s modelem na Beaux Arts v Paříži a soukromé hodiny kresby a malby. Setkání s malířem Rogerem Civadem, který se stal jejím vyvdaným strýcem, a důležitým učitelem a průvodcem světem kresby a malby. 

Po odchodu z Paříže do Provence v roce 1998 se stala členkou neformálního kruhu eklektických a mezinárodních umělců. V roce 2009 obdržela diplom výtvarného umění na Sorboně a tvořila ve spolupráci s konzervatoří a Operou v Avignonu, a stále pracuje se živým modelem. 

Nejraději ovšem vysedává po kavárnách, kde pozoruje svět, následně ho předělává, čistě teroreticky a víceměné úspěšně. V kavárnách kreslí, čte a píše. Z kreseb a skic vznikají jiné kresby a malby, z nichž mnohé vystavuje na různých místech a v různých zemích. Z poznámek se stávají fejetonky, glosy, pohlednice, dopisy, povídky, a romány, mnohé v češtině, jiné ve francouzštině. 

V roce 2010 vydala svou první knihu Provence jako sen v Nakladatelství Lidové Noviny. Následující rok tamtéž vyšla kniha Lanýže, v roce 2013 kniha korespondence Prioritaire, Praha - Paříž s francouzskou spisovatelkou Anne Delaflotte Mehdevi. Pod názvem Entre Seine et Vltava vyšla tato kniha na podzim 2014 ve francouzštině v nakladatelství Non Lieu. 

Píše fejetonky a glosy pro Český rozhlas a texty pro některé hudebně literární večery Evy Kriz a Milana Dvořáka. Kniha Pohlednice z kavárny vyšla v prosinci 2015 v NLN.

Na jaře 2016 vydala svůj první román, napsaný ve francouzštině.

 

www.alma-editeur.fr

 

Librairie Cahiers de Colette

23 rue Rambuteau

75004 Paris

Místo konání:

Librairie Cahiers de Colette

Datum:

27.5.2016 18:00

Organizátor:

Alma éditeur


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala