Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

13.9.2018 19:30 - 27.10.2018

Sempého Paříž a svět podle Šaška

Výstava dvou legend světové ilustrace J. J. Sempého a Miroslava Šaška.

 

Výstava vznikla ve spolupráci s Galerií Villa Pellé, Galerií Martine Gossieaux a Nadací Miroslava Šaška a koná se pod záštitou velvyslance České republiky ve Francii, Petra Druláka.

VERNISÁŽ: 13. 9 v 19:30

VÝSTAVA : 14. 9. – 27. 10. 2018

ÚTERÝ – SOBOTA: 13:00 – 18:00

 

 

 

 

 

 

(c) Šašek Foundation

Výjimečné výtvarné setkání dvou osobitých ilustrátorů, humoristy Jeana-Jacquese Sempého a kreslíře Miroslava Šaška. 

Vynikající český ilustrátor Šašek formou autorských knih, jejichž série s názvem To je … (Paříž, Londýn, New York, Benátky atd.) vychází v obnovených vydáních po celém světě, dodnes seznamuje čtenáře se světovými metropolemi. Jeana Jacquese Sempého není třeba představovat, spoluautor malého Mikuláše a hlavně významný francouzský humorista, bude ve výstavě zastoupen svými  kresbami oblíbených pařížských míst ze dvou knih věnovaných milované Paříži. 

Těžko najít přirovnání či charakteristiku, které by jednoznačně vystihovaly tak odlišné malíře, jako jsou  Jean-Jacques Sempé a Miroslav Šašek. Existuje něco, co spojuje světoznámého francouzského humoristu s pro svět znovuobjeveným světoběžníkem z Čech? Ano. Je to kniha. V případě Šaška obrazová, autorská kniha, tj. jím napsaná i ilustrovaná publikace, u Sempého pak tzv. album, tedy knížka plná kreslených vtipů. Sempého cíl, u Šaška původně spíše ideální zakázka, která ho nicméně proslavila a provázela celý život. Kniha věnovaná Paříži jako základ společné přehlídky ilustrací je pak přirozeným pojítkem jinak složitě slučitelných výtvarných světů.

 Pro o šestnáct let staršího Šaška vše začalo – jak jinak – v Paříži, kam odešel v roce 1947 studovat na École des Beaux-Arts. Vystudovaný architekt, který chtěl být vždy malířem, se ještě o rok později, v roce 1948, jehož neveselé výročí si mj. letos připomínáme, chystal vrátit do Prahy. To se mu nikdy nepodařilo. Sempé přichází do Paříže z Bordeaux čtyři roky poté, v roce 1951, v pouhých devatenácti letech coby voják, a už nikdy ji nadobro neopustí. Šašek odsud ve stejnou dobu, po komunistickém převratu v Čechách, odchází, aby nastoupil do mnichovské redakce rádia Svobodná Evropa. Do francouzské metropole se vrací až o šest let později a pokračuje v rozdělané práci na své první autorské knize, již v roce 1959 vydává nakladatelství W. H. Allen pod názvem This is Paris. Netradiční ilustrovaný průvodce odstartuje dvacet let trvající zájem o barevné putování světem v podání vypravěče i ilustrátora v jedné osobě.

 Ve stejné době je už na světě i Malý Mikuláš, který Sempého (a jeho druhého otce, Reného Goscinnyho) provází také celý život a pronikne i do cenzurou střeženého Československa. Sempé, zvyklý obcházet s deskami plnými svých vtipů a karikatur redakce francouzských novin a časopisů, je už na konci padesátých let vyhledávaným autorem novinových ilustrací a vtipů. Spolupracuje s desítkou známých titulů, stojí po boku humoristů, jako byli např. Bosc a Chaval. Jeho rukopis se stává nezaměnitelným – lehkost jednoduché linie je vykoupena týdny soustředění nad prázdným papírem. Podobně se pozvolna upevňuje i tah Šaškův. Od „trnkovského“ období Benjamina a tisíce mořských ďasů kapitána Barnabáše, jeho první autorské knihy, kterou vydal v roce 1947 u komunisty perzekvovaného nakladatele Ladislava Kuncíře, se v ilustraci posouvá k jakési architektonické zkratce, ke zjednodušenému pevnému ohraničení, které připomíná linii Augusta Mackeho či Paula Kleea. Léta na architektuře ho učinila otrlým lovcem nejjemnějšího detailu, bez něhož by jeho obrázek nefungoval. 

To ví dobře i Sempé, velmistr detailu, kreslíř, který vás nechá v prvních vteřinách hledat hlavní postavu mezi miniaturními účastníky komické situace, abyste pochopili, že pointa se skrývá právě v kontrastu mezi mini a maxi. Tam, kde si Šašek pomáhá, a rád, slovním doprovodem, kde je pro něho významnější celkové grafické vyznění a barevnost, Sempé hovoří jednoduchou, ale hluboce promyšlenou linií tužky či násadky perka. Jeho krátké popisy u vtipů jsou břitké a vycizelované, Šašek je zase zdatným komentátorem městského ruchu. Sempé „kreslí hlavou“, vymýšlí a kombinuje, Šašek pozoruje a momentky zachycené v plenéru dolaďuje u domácího stolu. Oba se kochají každodenností, oba, ač velice společenští a milovníci jazzu, jsou osamělí při dobývání přesného výrazu a dokončování práce.

 

 

 

 

 

 

(c) J. J. Sempé

Šašek své hledání provozuje po celém světě, kam je vysílán nakladatelem, aby pokračoval v úspěšně započaté cestě světových průvodců s názvem This is…. Vytvoří jich celkem osmnáct, přeloženy jsou do čtyřiceti jazyků. Pro Sempého, který nerad létá, je největší výzvou další město, které se jim po Paříži oběma stává zásadním – New York. Už dobře známý humorista se díky dnes již více než čtyřicetileté spolupráci s časopisem New Yorker stává skutečně slavným. New Yorker je pro něho podobným úspěchem a předělem jako rok 1962, kdy v nakladatelství Denoël vydal své první album kresleného humoru Nic není jednoduché.

 Podobně i poutník Šašek s knihou This is New York zaznamenal nebývalý zájem – publikace, která vyšla v roce 1960, se denně prodalo 600 kusů. Následuje San Francisco, Edinburgh, Benátky, Mnichov, Izrael, Irsko, Hong Kong…, v plánu je další desítka míst. Šašek cestuje, pracuje, ale i maluje a vystavuje. Sempé každý rok vydá další objemné humoristické album, spolupracuje s New Yorkerem a Paris Match, je překládán do jazyků celého světa. Úspěchy slaví i Mikuláš, který se stále vrací na scénu, ať už v podobě celovečerního filmu či animovaných večerníčků, desítek nových knižních podob atd. Sempé se pouští i do jiných vod – vytváří animovaný film Marcellin Caillou, píše a kreslí knížku Raoul Taburin, která se dočká filmového zpracování právě letos na podzim.

 Velkolepé plány na další autorské knihy pro děti, které milují i rodiče, u Šaška skončily roku 1980, kdy zemřel u své sestry ve Švýcarsku. Nerealizovaným snem zůstala kniha s názvem To je Praha…, kterou s respektem k ilustrátorskému odkazu Miroslava Šaška vytvořila Michaela Kukovičová. Šašek je znovuobjevován pro další generace od roku 2000, v Čechách zejména díky nakladatelství Baobab a Nadaci Miroslava Šaška, která spravuje jeho odkaz. První pražskou výstavu jeho ilustrátorské tvorby s názvem M. Šašek let č. 59/74 uspořádala Galerie Villa Pellé v roce 2017.

Rok na to, na jaře 2018, se podařilo realizovat přehlídku díla Jeana-Jacquese Sempého, který byl taktéž poprvé představen českému publiku v nebývalé, dalo by se říci až retrospektivní šíři. Výstavu Sempé – Malý Mikuláš a jiné… navštívil rekordní počet návštěvníků a Sempé, známý v Čechách spíše kvůli Mikulášovi, se tu konečně objevil ve své hlavní roli – jako nezaměnitelný, geniální humorista.

Sempého Paříž a svět Miroslava Šaška v Českém centru Paříž je vzpomínkou na oba výstavní projekty, které vyvolaly velký zájem diváků a zejména úsměv na tvářích všech generací. Oba autoři, ať už je jejich tvorba slučitelná, či ne, mají kromě knihy a města Paříž ještě jednu společnou věc: oslovují všechny bez ohledu na věk, národnost, pohlaví, vyznání, povolání, přesvědčení, zařazení a zaměření.

Klára Voskovcová - kurátorka výstavy

 

O UMĚLCÍCH


Miroslav Šašek 
studoval architekturu v Praze, z Československa odešel v roce 1948 do Mnichova, kde se věnuje malbě a ilustraci. V roce 1959 ilustroval knihu pro mládež s názvem This Is Paris, kde krátké texty doprovází obrázky hlavního města; díky jedinečné poetice a humoru je knížka okamžitým úspěchem. Během 60. let pak M. Šašek vytvořil celou sérii ilustrovaných průvodců, určených pro mládež. Publikace This Is London získala v roce 1959 ocenění deníku New York Times za nejlepší dětskou ilustrovanou knihu, stejně jako This Is New York v roce 1960; za ni autor získal v roce 1961 také ocenění Boys’ Club of America Junior Books Award. Kniha This Is the United Nations byla uvedena v roce 1979 na čestném seznamu International Board on Books for Young People. Kromě textů a ilustrací je Miroslav Šašek autorem knižních obálek a grafické úpravy řady knih v zahraničí i u nás. Před svou smrtí žil Miroslav Šašek v Paříži, zemřel ve Švýcarsku.

 


Jean-Jacques Sempé se narodil 17. srpna 1932 v Bordeaux. Jako velmi mladý Bordeaux opustil a vstoupil do armády, poté začínal v Paříži prodáváním svých kreseb do novin. V Paříži se setkává s René Goscinnym, začínají tvořit společně, a v roce 1959 vychází první série legendárního Malého Mikuláše (v Československu vyšly příběhy pod názvem Mikulášovy patálie). Následuje další úspěch, v roce 1962 publikuje vydavatelství Denoël J. J. Sempému první knížku kreslených vtipů. Od té doby pracuje pro noviny a od roku 1979 pravidelně kreslí titulní stránky pro New Yorker. Jean-Jacques Sempé vydal u Editions Denoël celkem dvacet šest komiksových alb, Malý Mikuláš a jeho příběhy jsou překládány po celém světě. Jean-Jacques Sempé Žije v Paříži, kde pravidelně vystavuje.

 

Sál Janáček
Vstup volný
Doporučujeme rezervaci na vernisáž na paris@czech.cz nebo telefonicky na 01 53 73 00 22.

Místo konání:

18 rue Bonaparte
75006 Paříž
Francie

Datum:

Od: 13.9.2018 19:30
Do: 27.10.2018

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala