Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

22.5.2008

Různé pohledy na rok 1968 - debata

Úvodní akce festivalu „Rok 1968 – film + politika“

Úvodní akce festivalu „Rok 1968 – film + politika“

Kulatý stůl moderovaný Antoinem Maresem. Hosté Etienne Boisserie, Audrey Kichelewski, Georges Mink, Horst Moller, Ilios Yannakakis a další

 

V rámci Festivalu osmiček

 

Zahájení cyklu filmů Rok 1968: Film + politika, který organizuje České centrum ve spolupráci s Goethe Institutem a kulturními instituty Slovenska, Polska a Maďarska.

Více informací k programu: www.goethe.de/ins/fr/lp/frindex.htm

Projekce se uskuteční v Goethe Institutu.

České centrum se posílí na akci s dvěma následujícími filmy:

 

Den sedmý, osmá noc 

Evald Schorm, 1969, 103 min., originální znění s titulky

Do malé obce zavítá kočovná společnost předvádějící pašijové výjevy. Není však doba na divadelní představení. Zdánlivě se nic neděje, ale všichni podléhají panice a obavám z neznámého násilí. Podobenství, které zcela otevřeně reagovalo na živé zážitky srpna 1968, bylo okamžitě po skončení pečlivě uzavřeno do pověstného trezoru. Premiéra se konala až po 20. letech, Evald Schorm už svůj film nikdy neviděl.

  

 …a bude hůř 

Petr Nikolaev, 2007, 86 min., originální znění s titulky

Adaptace samizdatového románu Jana Pelce, kultovního undergroundového díla 80-tých let.

Tři hlasy nad knihou A bude hůř: Ivan Sviták: Pozoruhodné je právě to, že autoři těchto vulgárností jsou nejen hrdi na svou vlastní stupiditu a jsou pyšni na absenci kultury, ale že povyšují svůj plevel na kulturní hodnotu. Rio Preisner: Manichejský pansexualismus Dětí ráje bych v té souvislosti definoval jako pasivní antipolitičnost (sebe)zotročených mas v konfrontaci s aktivní antipolitičností otrokářské nomenklatury. Egon Bondy: Rio Preisner a snad i jiní nedovedou v Pelcových Dětech ráje asi číst nic jiného než ty partie o šoustání. Věru není v nich jádro tohoto textu. (...) Je to umělecky zvládnutá výpověď o životě nepoměrně těžším, než si kdy dovedli představit všichni Kerouakové, Ginsbergové, Borroughsové a Bukowští.(oficiální text distributora)

 

 

Vstup volný.

 

Místo konání:

18 rue Bonaparte
75006 Paříž
Francie

Datum:

22.5.2008

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala