Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

15.12.2015 19:00

Od česko-francouzských vztahů k vztahům mezi Francií a Střední Evropou

Uvedení dvou nově vydaných knih, za účasti historiků Jiřího Hnilici, vedoucího Katedry dějin a didaktiky dějepisu Pedagogické fakulty UK, a Antoine Marèse, profesore při Sorbonně Paris 1 Panthéon.

 

 

Jiří Hnilica představí svou poslední knihu nazvanou Nové československé elity. Francouzská vzdělávání 1900-1950 (s předmluvou Pascala Oryho a doslovem Antoina Marèse).

Na dějiny česko-francouzských vztahů lze nahlížet i z pohledu problematiky vzdělávání. Tento pohled na půl století těchto dějin nám nabídne autor knihy společně s Antoinem Marèsem. Představí francouzské a československé instituce, které přispěly k formaci tehdejších elit: např. Francouzské lyceum v Praze, Institut Ernesta Denise, československé sekce francouzských gymnázií, pařížský Institut slovanských studií… Kniha Jiřího Hnilici srovnává české a francouzské prameny a analyzuje politické dějiny doby i individuální osudy jednotlivých aktérů. Přitom nabízí nový pohled mýty spojené s česko-francouzskými bilaterálními vztahy.

Kniha Francie a Střední Evropa. Mediátoři a mediace, kterou Antoine Marès editoval je kolektivní prací, na které se podílel i Jiří Hnilica. Její evokací rozšíříme zorné pole na čtyři regiony Střední Evropy: české země, Slovensko, Maďarsko a Polsko, z pohledu mediátorů, institucí a předávání vědomostí. Jednotlivé příspěvky knihy připomínají málo známé postavy a události, které dobře ukazují způsob fungování mediace a intenzitu oboustranných vztahů mezi Francií a Střední Evropou až do počátku 21. století.

 

Janáčkův sál

Vstup volný

 

 

 

Janáčkův sál

Vstup volný

Místo konání:

18 rue Bonaparte
75006 Paříž
Francie

Datum:

15.12.2015 19:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala