Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

23.11.2012 18:30 - 24.11.2012

Retrospektiva Jiřího Trnky / Forum des images

23 – 24 listopad 2012V rámci festivalu Carrefour de l'animation

 

 

 

Festival "Carrefour du cinéma d’animation" (Křižovatka animovaného filmu) slaví letos sté výročí jednoho z největších tvůrců loutkového filmu, českého režiséra, malíře, ilustrátora a sochaře Jiřího Trnky. Francouzská veřejnost bude tak mít příležitost znovu objevit jeho filmy, s komentáři předního odborníka na animovaný film, Marcela Jeana.

 

Pořádáno ve spolupráci s Českým centrem Paříž.

 

Pátek 23. listopadu v 18h30

FILMOV7 KURZ

Jiří Trnka v podání Marcela Jeana

V rámci cyklu Filmových kurzů bude přední odborník na animovaný film a nový ředitel filmového festivalu v Annecy, Kanaďan Marcel Jean, analyzovat Trnkovo dílo a místo, které zaujímá tento český tvůrce. Úryvky jeho filmů, včetně jeho posledního mistrovského díla Ruky (1965) budou výjimečný kurz ilustrovat.

 

Pátek 23. listopadu ve 21h

PROJEKCE UVEDENÁ MARCELEM JEANEM, odborníkem na animovaný film

Krátké filmy Jiřího Trnky

Československo, 1947-1964, čb a barva, 1h21 (35mm a video)

Tento výběr uvede čtyři Trnkovy klasické filmy: Legendu o svatém Prokopu  (1947), krátký snímek vybraný z prvního Trnkova filmu Staré pověsti české ; Árie prérie (1949), parodie westernů doprovozená tóny operety ; Román s basou  (1949) podle Čechova ; a Archandel Gabriel a paní Husa (1964), podle Boccacciovy povídky.

 

Sobota 24. listopadu ve 14h30

PROJEKCE UVEDENÁ MARCELEM JEANEM, odborníkem na animovaný film

Sen noci svatojánské

Čekoslovensko, v původním znění s anglickými titulky, 1959, barva, 1h30 (35mm)

Snové postavy se mísí se světem živých a pouští se do hry vášní. Trnka přetavuje Shakespearovu komedii ve fantazii témat, zvuků, tvarů a barev. Velkofilm barokních kvalit, skutečná loutková opera.

 

 

Carrefour du cinéma d’animation

10. ročník

od 22. do 25. listopadu

 

Festival Carrefour du cinéma d’animation, který je již pravidelným setkáním milovníků animovaného filmu, slaví svůj desátý ročník s velmi bohatým programem. Školní a krátké filmy jsou jako vždy základem této manifestace, skrze výběr nových skvostů plných nespoutané fantazie, s rozmanitým vějířem technik a citlivostí. Mladí Francouzští filmaři se budou tentokrát prezentovat s novou verzí Animovaného cadavre exquis, kolektivním filmem vytvořeným přímo pod očima diváků šedesáti studenty po celou dobu čtyř dnů trvání festivalu!

Každý den se budou střídat projekce neznámých či předpremiérových dlouhometrážních filmů, od evropských filmů Pinocchio a Hlava v oblacích, po poslední Disneyovský film, přes dva zcela osobité snímky, Jasmina a Consuming Spirits, a neznámý britský poklad, Blázmívá cesta. festival také přivítá tvůrčí tým očekávaného filmu Ernest a Célestina, který nám poodhalí svá pracovní tajemství!

Festival poctí jižní kinematografii, s programací věnovanou argentinskému animovanému filmu, který má dlouhou tradici, jak se o tom lze přesvědčit z dokumentárního filmu Quirino Cristiani: první dlouhometrážní animovaný film historie byl ostatně vytvořen v... Buenos Aires! Při této příležitosti se tak ve Forum des images se sejde bezpočet hostů: vůdčí osobnost Quino, tvůrce proslulé Mafaldy, talentovaní režiséři Juan Pablo Zaramella a Juan Antin, jakož i Maria Verónica Ramirez, původkyně společného dlouhometrážního filmu Anima Buenos Aires.

Konečně, jak známo, soudobá tvořivost se vždy zakládá na uměleckým dědictví minulosti, jehož památku je navýsost důležité připomínat. Dvě zásadní postavy tak budou poctěny: český mistr loutkového filmu Jiří Trnka – jehož sté výročí narození si letos připomínáme – a představitel nezávislé, popové a subvesrivní animace amerických sedmdesátých let, tvůrce mytického Kocoura Fritze: Ralph Bakshi, který bude na festivalu přítomen!

 

Programaci Carrefour du cinéma d’animation vytvořili Sylvie Porte, Frédéric Lavigne a Isabelle Vanini, za asistence Jeanne-Victoire David, ve spolupráci s Marcele Villoingem a Fabienem Gohierem (Karmafi lms distribution). Upoutávku 10. ročníku festivalu vytvořili studenti pařížského Institutu Sainte-Geneviève pod vedením Florence Miailhe a Florentine Grelier, hudbu k ní složil Yan Volsy.

 

Zúčastněné školy

ArtFX/ ATI-Paris 8/ Beaux-Arts de Versailles / École Émile Cohl/ École Estienne / École Georges Méliès / EESI / EMCA / EnsAD / ESAAT / ESMA / Gobelins, l’école de l’image / Institut Sainte-Geneviève / Isart Digital / La Poudrière / LISAA / Lycée Marie Curie / Supinfocom.

 

Více informací na: www.forumdesimages.fr.

 

 

Místo konání:

Forum des images, 2 Impasse Saint-Eustache 75001 Paris

Datum:

Od: 23.11.2012 18:30
Do: 24.11.2012

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala