Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

26.1.2019 16:00 - 18:00

Praha a její legendy s Renátou Fučíkovou

Přijďte spolu s vašimi dětmi strávit odpoledne do Českého cetra, které pro vás připravilo čtení o legendách magiského města Prahy.

 

 

České centrum pro vás a vaše děti připravilo setkání s jednou z nejvýznamnějších soudobých českých ilustrátorek dětských knih. Budete se moci seznámit s tvorbou Renáty Fučíkové, prolistovat její knihy, či si je i na místě zakoupit, a děti budou moci pod vedením ilustrátorky tvořit svá vlastní díla s pražskou tématikou.


Renáta Fučíková 

Renáta Fučíková patří ke klíčovým postavám české ilustrace a autorské knihy pro děti a mládež po roce 1989. Věnuje se zejména technice rytiny, spolupracuje s předními nakladatelstvími v Čechách (Albatros, Mladá fronta, Práh, Vyšehrad ad.) i v zahraničí (například jihokorejské OzBooks), za své bohaté dílo posbírala desítky cen (mj. jedenáctkrát Zlatá stuha za knihu pro děti a mládež, pětkrát mezinárodní ocenění White Raven, udělované Internationale Jugendbibliothek v Mnichově a její jméno je zapsáno na světový seznam autorů dětské knihy Honour List IBBY (UNESCO).

Životem i dílem je Fučíková spjata na prvním místě s hlavním městem: v Praze se narodila, v Praze žije, na pražské Vysoké škole uměleckoprůmyslové absolvovala ilustraci a užitou grafiku (1982–1988); Prahy se bezprostředně týká několik knih z její bohaté bibliografie – nejvýrazněji asi Franz Kafka (s R. Malým, 2017), Praha v srdci (2015), 77 pražských legend (s A. Ježkovou, 2006). Další tituly pak s Prahou souvisejí volněji: hlavní aktéři jejích knižních portrétů, jako Karel IV. (2016), Antonín Dvořák (2012) nebo Tomáš Garrigue Masaryk (2005), strávili ve městě podstatnou část svého života. Vazby jsou to tedy mnohačetné a rozličné: na Prahu současnou i minulou, na Prahu fiktivní (literární) i skutečnou, na Prahu jako důležitý bod národních dějin minimálně posledního tisíciletí, na Prahu jako místo magické, k němuž se váží mýty a legendy, na Prahu jako kulturní a společenské centrum střední Evropy.

Více informací na webových stránkách Renáty Fučíkové : http://www.renatafucikova.cz/

 

Vstup zdarma. Rezervace na dětskou dílnu nutná  [ 01.53.73.00.22 nebo paris@czech.cz].

 

Rozsáhlá retrospektivní výstava tvorby Renaty Fučíkové se bude konat v Praze ve Ville Pellé od 12. dubna do 21. června 2019.

Místo konání:

18 rue Bonaparte
75006 Paříž
Francie

Datum:

26.1.2019 16:00 - 18:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala