Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

10.4.2013 20:00

Récital tenora Aleše Brisceina

Jean-François Ballèvre, klavír

 

 

 

Program:

Wolfgang Amadeus Mozart – Cosi fan tutte, Ferrando – « Un aura amorosa »
Bedřich Smetana – Prodaná nevěsta, Jeník – « Jak možná věřit »
Antonín Dvořák – Rusalka, Princ – « Vidino divná »

Piotr Ilitch Čajkovskij – Eugen Oněgin – « Kuda, kuda »
Giuseppe Verdi – La Traviata , Alfredo – « Lunge da lei »
Giuseppe Verdi – Rigoletto – « Questa quella »

 

Koncert v rámci Týdne Pražského jara v Českém centru Paříž 2013.

 

Rezervace nutná na čísle 01 53 73 00 22 nebo emailem na ccparis@czech.cz.

 

Vstup volný

Janáčkův sál

 

www.festival.cz

 

Wolfgang Amadeus Mozart – Cosi fan tutte, Ferrando – « Un aura amorosa »

 

Bedřich Smetana – Prodaná nevěsta, Jeník – « Jak možná věřit »

 

Antonín Dvořák – Rusalka, Princ – « Vidino divná »


Giuseppe Verdi – La Traviata , Alfredo – « Lunge da lei » 

Aleš Briscein 

Aleš Briscein původně vystudoval hru na klarinet a saxofon a poté operní zpěv na Pražské konzervatoři. Ve studiích pokračoval na Západočeské univerzitě v Plzni. V roce 1995 začal vystupovat ve Státní opeře Praha a v krátké době zde nastudoval několik rolí lyrického oboru (Tamino v Mozartově Kouzelné flétně, Ferrando v Così fan tutte, Almaviva v Rossiniho Lazebníku sevillském, Narciso v Rossiniho Turku v Itálii, Jeník ve Smetanově Prodané nevěstě, Alfredo ve Verdiho opeře La Traviata, Kudrjáš v Janáčkově Kátě Kabanové atd.) Je stálým hostem opery Národního divadla v Praze (Prodaná nevěsta, Don Giovanni, La Traviata, Její pastorkyňa) i Státní opery Praha.
Účinkoval na prestižních festivalech jako Edinburgh International Festival, Pražské jaro aj., spolupracuje s významnými orchestry, jako jsou Česká filharmonie, Skotský královský národní orchestr atd. Na Pražském jaru v roce 2002 zpíval ve světové premiéře hlavní tenorový part Jonathana v oratoriu Sylvie Bodorové Juda Makabejský. Pro společnost Decca natočil CD opery Pavla Haase Šarlatán.
Na turné po Japonsku v roce 1999 se představil jako Tamino v Kouzelné flétně a o rok později jako Kudrjáš v Kátě Kabanové při premiéře této opery společně s Tokijskou filharmonií, která si jej vybrala pro provedení Janáčkovy opery Z mrtvého domu v roce 2003. Ve stejném roce zpíval s velkým úspěchem v Massenetově Manon v kanadském Vancouveru a v Donizettiho Donu Pasqualovi na Kypru. V říjnu 2004 zahájil spolupráci s Pařížskou národní operou (R. Strauss - Ariadna na Naxu, Růžový kavalír, Elektra, Janáček - Z mrtvého domu, Věc Makropulos, Verdi - La Traviata, Stravinskij – Život prostopášníka). Má za sebou velkou řadu pěveckých vystoupení u nás i v zahraničí (Německo, Rakousko, Švýcarsko, Itálie, Anglie, Španělsko, USA, Japonsko).
V roce 2008 vystoupil v Janáčkových operách v Teatro Real Madrid (Věc Makropulos), v Mexico City (Její pastorkyňa) a na londýnských PROMS (Osud), s Janáčkovým Zápisníkem zmizelého absolvoval turné po Japonsku s Opéra National de Paris.

V roce 2009 vytvořil roli Jeníka ve Smetanově Prodané nevěstě v Opéra National de Paris, kde účinkoval také v Janáčkově Věci Makropulos a Beethovenově Fideliovi. V roce 2010 zpíval roli Jeníka také ve Valencii, v Antverpách vystupoval v Bergově Vojckovi. V Národním divadle v Praze účinkuje jako Boris (Janáček – Káťa Kabanová) v inscenaci Roberta Wilsona, dále jako Ferrando (Mozart – Cosi fan tutte) a Nemorino (Donizetti – Nápoj lásky). Mezi jeho nejnovější vystoupení patří Princ (Dvořák – Rusalka) ve vídeňské Volksoper.
V roce 2012 zpíval např. na festivalu v Salzburku (Janek v Janáčkově Věci Makropulos) a v Národním divadle v Praze jako Belmonte (Mozart – Únos ze serailu).
Jeho repertoár je velmi široký, s oblibou se věnuje i staré a duchovní hudbě (Bach, Haydn, Mozart, Rossini). Spolupracuje rovněž s Českým rozhlasem a Českou televizí.

V roce 2004 inauguroval Janáčkův sál pařížského Českého centra se Zápisníkem zmizelého (Klavír: kryštof Mařatka).

 

Jean-François Ballèvre

Studoval klavír na konzervatoři CNR ve Versailles, doprovod a hudební analýzu na hlavní pařížské vysoké konzervatoři CNSMD, dále se zdokonalil v Londýně s D. Baldwinem a M. Iseppem díky Nadaci Royaumont a se sólisty A. Gorogem, C. Zérahem, sester Labèquových, D. Lockwoodem… Velmi záhy ho začla přitahovat melodie a opera, pracoval tedy jako hudební režisér (v divadle Châtelet, pro Radio-France, pařížskou Národní operu, atd.). Mimo jiné doprovázel masterclass G. Janovitze, P. Brin-Julsona, Y. Mintona, G. Bacquiera, Klangbogena, Nathalie Dessayové...

Jako klavírista-herec či autor divadelních představení spojující hudbu a literaturu, pracoval i pro film (casting 100 hundred objetcs to represent the world P. Greenawaye, Au cœur du mensonge Clauda Chabrola, Je pastiche, tu parodies v režii J. C. Penchenata...). Byl pozvaným sólistou a komorním hráčem velkých festivalů ve Francii i v zahraničí. Jeho výrazná interpretace klavírních děl Leoše Janáčka mu umožnila studovat v Praze s klavíristou a skladatelem Josefem Páleníčkem. Rovněž vystupuje jako orchestrový klavírista (Orchestre National d’Ile-de-France, Chamber Orchestra of Europe)… Jako velký objevovatel méně známých partitur s oblibou uvádí málo hrané repertoáry (Enescu, Martinů, Dušek, Rejcha…). Vyučuje analýzu a komorní hudbu na konzervatoři CRR de St-Maur.

Velmi aktivně se zabývá soudobou hudbou: již dlouhá léta spolupracuje s nejrůznějšími skladateli jako např. P. Dusapin, N. Frize, P. Manoury, O. Penard či P. Hersant, pro kterého vypracoval výtah klavír-zpěv opery Černý mnich podle Čechova (světová premiéra Opera v Lipsku, 2006).

V roce 2002 spolupracoval s pařížským Českým centrem během české sezóny ve Francii Bohemia Magica. Při té příležitosti vytvořil cyklus večerů „Musicolores“, kde asocioval hudbu s literaturou, v jehož rámci také vznikl dnes proslulý „Polka Bál“, který posléze objel celou Francii. V pařížském Českém centru uvedl světovou premiéru nově nalezené 4. Věty Janáčkovy Pohádky s M. Lejeune u violoncella, jakož i premiéry děl řady mladých českých autorů, mimo jiné T. Pálky.

 

Místo konání:

18 rue Bonaparte
75006 Paříž
Francie

Datum:

10.4.2013 20:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala