Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

27.4.2018 19:30 - 31.12.2018

Projekt____JAZZDOG

Česká výtvarnice Tereza Lochmannová, absolventka pražské UMPRUM a pařížské École Nationale Supérieure des Beaux Arts (ENSBA), vytvořila grafické rytiny na dřevěné desky, které oživily prostor Paris-Prague jazz clubu. Zvolený ústřední motiv psa – symbolu převodníka do podsvětí – je zpracován jako spojnice mezi světem lidí a světem zvířat. V dřevořezech se nám otevírá okno paralelního světa groteskních návštěvníků sklepení pod klenbami.

 

Projekt české výtvarnice - Redesign Paris-Prague jazz clubu - bude vystaven na dobu neurčitou a přístupný vždy pátek v otevírací dobu jazz clubu.

 

 

Instalované objekty jsou oknem do paralelní reality jazz clubu a zároveň jeho odrazem. Zde se v neutuchajícím veselí setkává kolem dobré hudby a dobrého piva skupina antropomorfních českých voříšků a francouzských buldočků. Toto místo si zvolili právě díky svému pověstnému vynikajícímu sluchu a čichu.

Nasazovat někomu psí hlavu znamená podsouvat mu negativní úmysly, zveličovat jeho chyby, svádět na něj vinu, očerňovat ho, pomlouvat a tak dále. Rok 2018, jenž je významný stoletým výročím od založení Československa, je zároveň rokem ve znamení psa. Tato shoda vyzývá k očištění negativního významu rčení o psí hlavě, a mnohých jiných, týkajících se nejvěrnějšího přítele člověka.

V mnoha starých kulturách byl pes vnímán jako převodník do podsvětí či do jiného světa, jako spojnice mezi světem lidí a světem zvířat. V tomto smyslu je použit i v dřevořezu pro Paris-Prague jazz club, kde se nám otevírá okno paralelního světa groteskních návštěvníků sklepení pod klenbami.

Výraz psa je nevyčerpatelným polem pro zrcadlení lidských typů a výrazu lidských emocí. Návštěvníci tak mají možnost potkat svého dvojníka a „potřást si s ním tlapou“. Najdou se zde typy české, francouzské i mezinárodní, vášniví muzikanti, zasnění posluchači i ležérní bohémové.

Je-li pravda, že v České republice je podle statistik nejvíce psů na obyvatele z celé Evropy, pak si český voříšek jako sympaťák a člen rodiny zaslouží své alegorické místo v Českém centru v Paříži.

 

 

O umělci

 

Tereza Lochmannová (*1990, Praha) vystudovala pražskou UMPRUM a v roce 2017 absolvovala/diplomovala na École Nationale Supérieure des Beaux Arts (ENSBA) v Paříži v ateliéru grafiky a malby. 

Vystavuje v Paříži i v Praze od roku 2014, její práce byly představeny na příklad v rámci kolektivních výstav LUBOK (2016, Galerie Dukan, Lipsko) a Éclosion (2017, Galerie Joseph, Paříž). Uskutečnila několik samostatných výstav, v roce 2016 Animal Militaris (Galerie Artinbox, Praha) a 7xJack (Espace Canopy, Paříž) a v roce 2017 diplomovou instalaci Don't Grow Up (ENSBA, Paříž). V současné době žije a pracuje v Paříži.

Tvorba

Ve své tvorbě se zaměřuje na velkoformátové dřevořezy, které zpracovává a tiskne neortodoxními metodami. Grafický proces v nich téměř obrací naruby, používá malířské prostředky a tiskne často pouze v jediném exempláři. Výsledné obrazy tak mohou být nazývány « graphic paintings ». Přestože se hlásí k silné středoevropské dřevorytecké tradici, má za cíl od klasických postupů vybočit a přispět k jejímu začlenění jako právoplatné, živé a tvárné disciplíny do současného umění.

Po obsahové stránce práce Terezy Lochmannové vycházejí z hraničních životních situací. Častým tématem je také tenká hranice mezi člověkem a zvířetem. Lidská křehkost obecně a k ní protikladné násilí leží v jádru inspirace pro mnohé obrazy, v nichž lze najít i jistou dávku sebeironie. Pes jako nejcivilizovanější a zároveň nejdegenerovanější živočich se opakovaně vyskytuje ve více či méně důležité roli a stává se tak jakýmsi volným průvodcem celou tvorbou.

V roce 2017 byly poprvé vystaveny přímo vyřezávané desky, prezentované jako samostatné objekty. Opouštějí svou klasickou, čistě technickou funkci. Tento postup bude použit i pro vyřezávané objekty pro Paris-Prague Jazz Club Českého centra Paříž pojaté odlehčenější alegorickou formou.

Více informací o umělkyni: http://terezalochmann.com/

 

Doprovodný program vernisáže

Koncert tří skupin :


• The Squat Cat's Jazz Band | New Orleans Blues, Swing & Charleston

https://thesquatcatsjazzband.bandcamp.com/album/first-ep


• Triinu & Juliette JS | Baltic blues

https://triinu.bandcamp.com/


• Damon T | Americana Traditional Blues

https://soundcloud.com/damontmusic

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Expozice:

Pátek 19:00 – 00:00

(každý pátek v rámci konání jazzových koncertů)

Vstup zdarma

 

 

Místo konání:

18 rue Bonaparte
75006 Paříž
Francie

Datum:

Od: 27.4.2018 19:30
Do: 31.12.2018

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala