Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

26.10.2017 19:00

Prezentace knihy Zlatý věk

Dne 26. října bude v knihovně Gallimard představena novela Michala Ajvaze "Zlatý věk". Večer bude zahájen v 19h a jeho součástí bude čtení úryvku z knihy.

Michal Ajvaz

Romanopisec, básník a esejista Michal Ajvaz je významnou osobností české literatury. Obdržel nespočet literárních ocenění, jeho tvorba však přesahuje národní hranice. Byla přeložena již do 13 jazyků a těší se velkému zájmu zejména ve Spojených státech. Francouzský překlad jeho knihy Druhé město byl oceněn cenou Prix Utopiales Européen v roce 2015.

Novela Zlatý věk Michala Ajvaze je napsána jako fantastický cestopis. Cestovatel ve svých snech opakovaně navštěvuje malý ostrov v Atlantiku, kde předtím strávil několik let svého života. Ostrované na první pohled nedělají nic jiného, než sedí a pozorují svět, jeho světla a šumy. Ostrov postupně absorboval předchozí vlny dobyvatelů a z původních kultur zůstaly pouze torza velmi vzdálená svému původu. V místech, kde obyčejně očekáváme upevňování obecných hodnot a zásad, dochází ke zborcení vazeb a k vytvoření pout zcela nových, neočekávaných. Podobně jako sami obyvatelé se vzpouzí přijmout stálý jazyk, i ostrov na kterém žijí odmítá stálé jméno, označení. Vše je ve znamení změny, metamorfózy, vzniku a zániku zároveň.

Čtenář se vydává po stopách Michala Ajvaze a jeho nostalgického cestovatele/vypravěče a objevuje tento tajemný ostrov, království nesmyslna a absurdna s nejasnou polohou, jazykem a vládou. Později se ztrácí v této knize-labyrintu, která je plná nečekaných odboček a souvislostí. Módně by se dala označit za hypertext v tom nejlepším slova smyslu. Jako by autor popisem této knihy odhaloval svůj vlastní tvůrčí přístup.

Zlatý Věk byl vydán 24. srpna 2017 a přeložen do francouzštiny Michelem Pacvoňem a Aline Azoulaye. Oběma překladatelům se s neuvěřitelnou přesností povedlo převést krásu psané tvorby Michala Ajvaze do poetického a obrazného a přitom propracovaného jazyka.

 

Vstup volný.

Místo konání:

Librairie Gallimard - Paris, 15 Boulevard Raspail, 75007 Paris

Datum:

26.10.2017 19:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala