Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

18.1.2013 - 22.1.2013

Česká účast na veletrhu Maison et Objet 2013

Organizace: Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR - Spolupráce: Uměleckoprůmyslové museum v Praze.

 

Výstavní kolekci Czech Selection na Maison et Objet tvoří jako každoročně produkty firem, které se účastní výběrového řízení pořádaného Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR. Ministerstvo tak napomáhá exportu českých firem, které chtějí uspět na mezinárodním trhu designu, přispět do něho kreativitou zdejších designérů i specifickým výrobním know-how zejména v oblasti sklářské a nábytkové výroby. Výstavní kolekce Czech Selection se účastní Maison et Objet již počtvrté v pavilonu Now! Design à vivre (Teď – Design pro život).

 

Jak reagují české firmy na vybrané české firmy na aktuální situaci ekonomické recese? V produktech nábytkářských i sklářských firem můžeme vystopovat tendenci k jednoduchosti, funkčnosti a univerzální použitelnosti. Ta je jedna z deviz městského mobiliáře mnohokrát oceněné firmy MMCITÉ, jednoho z největších evropských výrobců a exportérů v této oblasti. Nejnovější nábytek truhlářské firmy PROCESS aktualizuje tradici modernismu pro dynamiku dnešního života. Firma A.M.O.S. DESIGN, která v roce  2012 úspěšně dokončila rekonstrukci mobiliáře vily Tugendhat v Brně v souladu s novým archívním průzkumem,  se nechala inspirovat brněnským trubkovým křesla Miese van der Rohe. Nejstarší česká nábytkářská firma TON s tradiční technologií ohýbaného dřeva rozšiřuje svou spolupráci s českými a zahraničními designéry, expanduje se sortimentem židlí do celého světa. V roce 2012 získala prestižní ocenění Interior Innovation Award za věšák Tee a židli 002, navržené českými designéry Janem Padrnosem a Jaroslavem Juřicou. Truhlářská firma LUGI prezentuje kolekci mladého talentovaného designéra Matěje Chabery, který vynalézá invenční úsporná řešení v logice konstrukce a řemeslného detailu.  Jiný přístup v nábytkové kolekci prezentuje architektonické studio DAD architektky Heleny Dařbujánové, která reaguje na potřebu dekorativních nábytkových kusů pro ženské interiéry.

 

Rovněž expozice svítidel vyniká tvarovou oproštěností. Firma ATEH, nositel mnoha domácích i zahraničních cen, prezentuje svoji novinku, flexibilní modul svítidla v plastu v několika variantách. Další dvě firmy se specializují na svítidla ze skla a využívají know-how severočeských skláren. Mladá, svěží firma BROKIS prezentuje další kolekci od návrhářů Lucie Koldové a Dana Yeffeta, která již získala domácí ocenění. Firma LASVIT, expandující svými grandiózními světelnými objekty po celém světě, prezentuje pro svou produkci netypickou novinku, subtilní svítidla navržená japonským designérem Oki Sato, zakladatelem aktivního designérského studia Nendo v Tokiu. Spolupráce firmy Lasvit se studiem Nendo získala v roce 2012 ocenění pro důraz na výjimečné zpracování kvalit českého sklářského řemesla.

 

Sklářská výroba v Čechách má nejen tradici, ale i nadšence, kteří pečují o uchování unikátních řemeslných postupů stejně jako o aplikaci nových technologií 21. století. Mnoha čestnými tituly ověnčená značka VERREUM společnosti SPACE, která se specializuje na unikátní technologii stříbřitého skla, rozšiřuje mezinárodní okruh spolupracujících designérů, jak ukazuje čerstvá realizace návrhu slavného designéra Arika Levy nebo spolupráce s českými studenty ze studia deForm. Sklárna BOMMA prezentuje kolekci high-tech crystal, vyráběnou z českého křišťálu a broušenou pomocí brusných automatických technologií podle vlastního know-how. Světově uznávaný fenomén českého broušeného skla v produkci sklárny BOMMA získává aktuální svěží rozměr, který zohlednily domácí ceny za dynamickou strategii spolupráce se zkušenými sklářskými designéry i se studenty. Zatímco produkty značky VERREUM, BOMMA a předměty na stůl rodinné šperkařské firmy BELDA FACTORY ukazují spíš onu cestu funkční a poetické jednoduchosti designu, firma ACDT  prezentuje pod značkou MARRIENBERG unikátní skleněné objekty, inspirované přírodními procesy a uplatňující specifickou technologii pískování skla.

 

Design výstavní instalace Czech Selection na Maison et Objet 013 vytvořilo studio OLGOJ CHORCHOJ, které patří k vedoucím, mezinárodně uznávaným designovým studiím v České republice. Michal Froněk a Jan Němeček vedou zároveň ateliér designu na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze a vychovali již řadu dalších talentovaných designérů, jejichž práce se objevuje i v Czech Selection (Lucie Koldová, Dan Gonzáles, Václav Mlynář, Jakub Pollág,Viktorie Beldová).

 

www.maison-objet.com

 

 

 

Místo konání:

Maison et objet

Datum:

Od: 18.1.2013
Do: 22.1.2013

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala