Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

30.1.2019 19:30 - 21:00

Představení nového románu Martina Daneše s hudebním doprovodem Thomase Záruby

České centrum vás zve na představení nového románu Martina Daneše "Le silence des vieux hiboux" doprovázené klavírní skladbou Thomase Záruby "1968-2018 : entre Prague et Paris".

 

 

Dva starci sedí vedle sebe na lavičce v Lucemburských zahradách. Po potlačení Pražského jara před padesáti lety oba utekli z rodného Československa. Dnes se ale jejich cesty rozcházejí, jeden zůstává ve Francii a druhý se, chtě nechtě, musí brzo vrátit do Prahy.
Je ještě návrat z exilu pro něj možný, nebo se jedná o další exil? Starý pán se ve svém imaginárním deníku vrací k pramenům.       

Martin Daneš

Narodil se v České Lípě. V osmdesátých letech emigroval a v Paříži vystudoval žurnalistiku a mezinárodní vztahy. Po návratu do Čech přispíval do českého, francouzského i belgického tisku. Na počátku devadesátých let byl diplomatickým poradcem v Kanceláři prezidenta republiky. V dalších letech byl postupně šéfredaktorem několika periodik: Denního Telegrafu (1992–1993), měsíčníku Mezinárodní politika (2000) i Hustleru (2001-2004), erotického magazínu založeného Američanem Larrym Flyntem. První knihu vydal v roce 1998. V současnosti žije ve francouzské Bretani. píše rovněž francouzsky a překládá českou beletrii (Karel Poláček, Karel Čapek) do francouzštiny.

www.martindanes.com

Thomas Zaruba

Thomas Zaruba je pianista a skladatel česko-kanadsko-australského původu narozený v Paříži. Po letech práce v digitální publicistice a v bankovním sektoru mezi Paříží a New Yorkem se po atentátech 13. listopadu 2015 rozhodl radikálně změnit svůj život. Všechno opustil, aby složil a produkoval svoje první jazzové CD, které mělo velký úspěch. Slow Down je od svého vydaní v listopadu 2016 nejprodávanějším CD nezávislého jazzu v Paříži. V roce 2018 vydal nové album Under Cover, sbírku interpretací jazzových standardů doplněnou o cover verzi hitu Get Lucky (Daft Punk). Světová premiéra skladby 1968-2018 : entre Prague et Paris, která zazní v průbehu večera proběhla v rámci konference CERI Sciences Po Paris v Maison de l’Europe.  Je členem PETROF Art Family.

www.thomaszaruba.com

 

Místo konání:

18 rue Bonaparte
75006 Paříž
Francie

Datum:

30.1.2019 19:30 - 21:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce

dní předem