Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

8.2.2018 21:00

Pražákovo kvarteto v Ecole Normale Superieure

Koncert Pražákova kvarteta v Bibliothèque des lettres de l’École normale supérieure se bude konat 8. 2. 2018 v 21 hodin.

 

Koncert Pražákova kvarteta se bude konat ve spolupráci s Ecole Normale Superieure v historické knihovně knihovny a Velvyslanectvím České republiky ve Francii.

 

Program :

Joseph Haydn, Joseph Haydn, smyčcový kvartet, op. 77 n° 1

Bedřich Smetana, Smyčcový kvartet e moll „Z mého života“PRAŽÁKOVO KVARTETO

složení Jana VonáškováVlastimil Holek – housle, Josef Klusoň – viola a Michal Kaňka – violoncello

V roce 1979 získalo 1. cenu v soutěži Pražského jara, rok předtím zvítězili v další prestižní mezinárodní interpretační soutěži ve francouzském Evianu. Mladý soubor, který založili studenti Pražské konzervatoře v roce 1972, se v počátcích své kariéry formoval pod vedením špiček českého kvartetního umění – Viktora Moučky z Vlachova kvarteta, Břetislava Novotného, primária Kvarteta města Prahy, a Antonína Kohouta z proslulého Smetanova kvarteta. Přes třicet let trvající působení Pražákovců především na zahraničních pódiích, kde se počet jejich koncertů pohybuje v poslední době kolem osmdesátky ročně, a k tomu úctyhodná diskografie čítající přes 40 titulů se stěžejními opusy kvartetní literatury, představuje soubor na samém vrcholu jeho umělecké kariéry a s renomé jednoho z nejvýznamnějších představitelů české komorní hudby na mezinárodní scéně.

Pražákovo kvarteto vystupuje pravidelně na prestižních evropských pódiích v Londýně, Amsterodamu, Bruselu, Paříži, Vídni, Salcburku, Mnichově, Berlíně, Hamburku, Miláně, v poslední době k nim opakovaně patří Praha, kde kromě festivalových vystoupení na Pražském jaru se soubor představil ve Dvořákově síni Rudolfina na pěti večerech během jediné sezony 2014-2015 Českého spolku pro komorní hudbu jako jeho ensemble-in-residence. Také na americké půdě jsou kvartetisté pravidelnými hosty v nejvýznamnějších hudebních městech, včetně New Yorku a jeho Carnegie Hall. Pro příští sezonu plánují již své 21. turné do USA, ale budou hrát též v Kanadě, Japonsku, Jižní Koreji a Šanghaji.

Repertoár souboru, jímž se prezentují na koncertech a nahrávkách, je obdivuhodně široký, od Haydna po soudobou českou tvorbu (Feld, Gemrot, Kvěch, Lukáš, Pauer aj.), jeho kompletní přehled lze najít na www.prazakquartet.com. Do kmenového okruhu programové nabídky Pražákovců patří především kvartetní díla období vídeňského klasicismu a Brahmse, Zemlinského a II. vídeňské školy (Schönberg, Berg, Webern) a českých klasiků reprezentovaných zejména Smetanou, Dvořákem, Janáčkem a Martinů. V nahrávacích studiích je pro ansámbl klíčová více než dvacetiletá spolupráce s francouzským vydavatelstvím Harmonia Mundi (Praga Digitals), pro které nahrává exkluzivně. Na zhruba čtyřiceti CD pod touto značkou lze najít téměř všechen kmenový repertoár souboru, skvělou vizitkou Pražákovců je například komplet Beethovenových smyčcových kvartetů, vydaný souborně v roce 2005 (jednotlivě vycházel od ro 1999 až do r. 2003) a též brahmsovský komplet (2006), pokračují v nahrávání Schuberta – nejčerstvější novinkou vyšlou v tomto roce je CD se třemi Schubertovými komorními skladbami včetně posledního smyčcového kvarteta G dur. Diskografie souboru obsahuje také Zemlinského a Haydna (op. 71), které zazní ve SKH ve velkém sále Rudolfina.

V roce 2010 onemocněl Václav Remeš distonií a musel ukončit koncertní činnost. Poté co i jeho nástupce Pavel Hůla musel překonávat zdravotní problémy, Pražákovo kvarteto se rozhodlo omladit soubor. Na místo primária nastoupila vynikající česká houslistka Jana Vonášková. Je absolventkou Royal College of  Music v Londýně a 9 let působila ve Smetanově triu.

 

DSC_8635DSC_8739

Více informací o souboru : zde.

Více informací o koncertu : zde.

 

VSTUP
rezervace na adrese : nicoleviciana@international-art-management.org

Místo konání:

ENS, Salle historique de la Bibliothèque, 45 rue d'Ulm, Paris 5ème

Datum:

8.2.2018 21:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala