Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

9.3.2011 20:00

Český a evropský romantický klavír pro 2 a 4 ruce

POZOR: KONCERT SE RUŠÍ KVULI ÚRAZU...

!!! POZOR !!!

Kvůli úrazu nebude moct paní Hekimová tento večer účinkovat. Jsme bohužel nuceni tento koncert zrušit, v naději, že vám ho budeme moct brzy nabídnout znovu.

 

 

Jana Petrášová-Leclerc, Yanka Hékimova - klavír

 

Program : Franz Liszt - Preludia; Fridrich Chopin - Ballada Op. 23, Mazurka Op. 17 č. 4, Scherzo Op. 31; Antonín Dvořák - Slovanské tance; Johannes Brahms - Liebeslieder Waltzes Op. 52

 

Janáčkův sál
Vstupné : 10 €
Snížené vstupné : 6 €

 

Jana Leclerc-Petrášová

Jana Leclerc-Petrášová se narodila 14. června 1963 v Lomnici nad Popelkou v Československu. Studovala hru na klavír na Pražské konzervatoři pod vedením Radomíra Melmuky, poté na pražské Hudební akademii u Jana Panenky. V roce 1990 obdržela zlatou medaili prvního řádu v Národní konzervatoři (Conservatoire national) v Rueil-Malmaison. V roce 1987 studovala magisterský program u Paola Bordoniho v Assise. Získala první místo v Soutěži Bedřicha Smetany v Hradci Králové a 3. místo na mezinárodním Festivalu Chopina v Mariánských lázních. Hrála v Praze, Paříži, Londýně, Budapešti, Petěrburgu, Lipsku ,Varšavě...a to s takovými interprety jako je violoncelista Bohuslav Pavlas, sopranistka Judy Swierczewski, barytonista Fabrice Chomienne ; v duetu s klavíristkou Marie-Marguerite Nifle, s viloncelisty Tomášem Tuláčkem a Petrem Matějákem, s Českým smyčcovým triem a dalšími.  Také vyučovala hru na klavír v Praze a Budapešti, učila na Ecole de musique v Lozère a v Limours. V současné době vyučuje na Městské konzervatoři (Conservatoire municipal) ve Fontenay aux Roses.

 

Yanka Hékimova

Yanka Hékimova, rodačka ze Sofie, debutovala jako klavíristka. Již v mládí hrála s orchestrem na koncertech v těch největších sálech svého rodného města. Poté, co absolovovala studia hry na varhany a na klavír na konzervatoři v Moskvě s vynikajícími výsledky, se natrvalo přestěhovala do Paříže a začala se plně věnovat své kariéře. Hékimova se zúčastnila mnoha prestižních  světových festivalů, hrála v koncertních síních po celém světě, záznamy těchto koncertů jste mohli slyšet v mnoha rádiích i televizi.

Hékimova také uskutečnila mnoho přepisů orchestrálních děl pro klavír od Vivaldiho, Haendela, Mozarta, Liszta, Wagnera, Saint-Saënse, Čajkovského, Ravela a dalších. V roce 1998 vytvořila a zorganizovala sérii představení-koncertů pro děti ve spolupráci s městem Paříž a s podporou nadací Hippocrène a ARGOS. Tato událost se setkala s velkým ohlasem u mladého publika, a proto se každým rokem opakuje. Hékimova také nahrála několik CD, z nichž dvě na velké varhany v kostele Saint-Eustache, na kterých najdete i její přepis symfonie "Jupiter" od Mozarta a také další originální díla varhanního repertoáru. Společnost Philips-Universal také vydala "živou" verzi Symfonických tanců od Rachmaninoffa, kterou Yanka Hékimova interpretovala společně s Jeanem Guillou, autorem přepisu pro dva varhaníky, který si získal obdiv kritiků z Monde de la Musique (Svět hudby), Répertoire (Repertoár) a Diapason (Soulad).

V současné době také vyšla Intégrale des Sonates en Trio od Jana Sebastiena Bacha na dvou CD, nahraná na varhanech v Tonhalle v Zürichu. V roce 2006, u příležitosti restaurování varhan v kostele  Saint-Gabriel v Paříži, vydala Yanka Hékimova CD s díly Purcella, J.S. Bacha, Mozarta, Schumanna, Francka et Vierna.

Místo konání:

18 rue Bonaparte
75006 Paříž
Francie

Datum:

9.3.2011 20:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala