Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

17.5.2018 19:00 - 23:59

ART Urbain CZ / FR // Setkání s umělci

Setkání s českými a francouzskými umělci v Českém centru Paříž, hovory o dosavadní tvorbě, plánech, sdílení zkušeností a na závěr společná performance.

PROGRAM

Artist talk a performance:

17. 5. 2018 // 19H00
České centrum Paříž, 18 Rue Bonaparte, 75006 Paris
Vstup volný

 

 

 

 

 

 

 

 


UMĚLCI 

CZ: Jakub Janovský / Tomáš Roubal / Ondřej Vyhnánek / Matěj Olmer / Jakub Uksa / Pavel Šebek
FR: Jaëraymie /  Iris Le Fur / MOYOSHI

 

Iris Le Fur
*1986

Výtvarnice a hudebnice Iris LE FUR, získala doktorát v oblasti hudebního umění ve výzkumné laboratoři L.E.S.A v Aix-Marseille Université. Její výtvarná tvorba se pohybuje na hranici mezi našimi sluchovými a zrakovými vjemy.

Umělčiny instalace jsou kombinací nejrůznějších technik, propojujících grafickou tvorbu se zvukovými efekty, a vyzývají nás k zamyšlení se nad současným světem. Tvorba Iris Le Fur provokuje naše smysly prostřednictvím interakce jejího výtvarného a sémantického obsahu.
http://www.irislefur.com/

 

Jaëraymie
* 1986

Jaëraymie je všestranný umělec - samouk, který se od minulého roku věnuje převážně tvorbě ve veřejném městském prostoru. Jako street artista využívá koláže a šablony, a svými díly ve veřejném prostoru se snaží překvapit kolemjdoucí a donutit je zareagovat nebo je jednoduše pobavit. Jaëraymie je velmi aktivní v pařížské street-artové komunitě a neváhá se s ostatními umělci podílet na nestandartních projektech. Za zmínku stojí například jeho spolupráce s Combem, M. Renardem a Raphaelem Federicim. Umělci v Paříži vytvořili napodobeniny volebních plakátů ve snaze vzbudit ve veřejnosti zájem o volby a francouzskou prezidentskou kampaň roku 2017. Jaëraymie se dále podílel také na výstavě inspirované Augustem Renoirem v Musée de Montmartre v říjnu 2017 a na kolaborativní expozici v galerii YAM (Young artiste Montmartre). Jeho první sólová výstava proběhla v prosinci 2017 pod názvem „Le Romantisme c’est un truc de Bonhomme“. V lednu 2018 se vydal s Combem a Raphaelem Federicim do Spojených států, kde se podílel na projektu „Excuse My Fresque“, dvouměsíčním ‚streetovém‘ výletu napříč Maimi, New Yorkem a Los Angeles, jehož výsledkem bude nejen výstava, ale i dokumentární film.

www.facebook.com/jaeraymie
www.instagram.com/jaeraymie

 

Jakub Janovský
*1984

Pro Jakuba Janovského je univerzálním prostředkem svobodné tvorby zejména kresba: lze ji rozvíjet různými, i překvapujícími způsoby (nástěnná kresba, intervenční kresby, situační kresba, video, videozáznam, instalace, tetování ad). Právě smysl pro svobodné, místy až anarchizující zacházení s výrazovými prostředky odpovídá nezávislosti Janovského postojů, které svou tvorbou deklaruje. Nejčastěji mají jeho díla povahu sarkastických provokací, agresivních výpadů nebo krutých ironií. Díla Jakuba Janovského vlastní mj. Národní galerie Praha, Alšova jihočeská galerie, Muzeum umění Havlíčkův Brod, a soukromí sběratelé v ČR a zahraničí.
http://www.jakubjanovsky.com/
www.instagram.com/janovsky_jakub

 

Jakub Uksa
*1981

Umělec, který se nikdy příliš neohlížel na zahraniční vzory. Snažil se naopak hledat vlastní výraz na základě postupné redukce na linku a podstatu tvaru. Touto cestou se dostal až ke geometrické abstrakci, která je pro něj dnes typická. Je to originální experimentátor s formou, který postupem času svůj vyzrálý monumentální projev posunul až někam do oblasti typografického purismu. Téměř úplně eliminoval expresivní práci s obrysy a barvami ve prospěch promyšlené vrstvené linearity a dokonale čistého tvaru. Jeho práce mají přitažlivost ornamentálního grafického labyrintu.
https://jakubuksa.tumblr.com/
www.instagram.com/jakub_uksa

 

Matěj Olmer 
*1979

Autor, pod uměleckým jménem známý také jako Bior, se prosazuje i jako abstraktní malíř. Graffiti pojímá jako otevřenou emotivní disciplínu. Sám vyznává projev založený na neřízené intuici – expresivní gestickou malbu, kterou akčním způsobem vrství přes sebe a volně kombinuje nejčastěji s principy koláže. Typický je pro něj výrazný kolorismus, smysl pro experiment a momentální improvizaci. Ve své tvorbě někdy vychází z vlastních básnických textů.
http://olmerpaintings.tumblr.com/
www.instagram.com/xmatejolmerx

 

MOYOSHI
*1981

Samouk a milovník linek, Moyoshi sám sebe prezentuje jako ‚krotitele listů‘ a pro svou tvorbu používá místo plátna ulici, od chodníků po zdi. Jasné barvy, grafické řezy, vlnící se černé linky, Moyoshi rozvíjí svůj styl od Paříže po Šanghaj. Ať používá sprej, křídu nebo štětec, improvizace je charakteristickým znakem jeho tvorby a dodává dílům divoký rozměr. Vzory a linky rytmicky přenáší jeho díla z papíru na zeď. Jeho svět osciluje mezi abstrakcí a přírodními a zvířecími prvky, v rámci jakési fikce, ve které se fauna a flora spolčují proti lidstvu ve snaze získat zpět svá práva. Moyoshi se v minulosti podílel nejen na kolektivních výstavách, ale také prezentoval svou tvorbu sólově a to v Paříží, Bruselu, San Sebastianu nebo Ženevě.
http://www.moyoshi.com/
www.instagram.com/moyoshi_ihsoyom

 

Ondřej Vyhnánek
*1983

Tvorba Ondřeje Vyhnánka (alias X - DOG), protkaná karikaturou i společenskou kritikou, parafrázuje svět superhrdinů. S vážným zájmem se zabývá budoucností lidstva, podstatou lidské existence i tím, co přijde po životě. Ve street artu bez omezujících hranic nalezl ideální médium, otevírající neustále nové možnosti, jak se výtvarně projevit. Do charakteru jeho malby se promítají nejrůznější inspirační zdroje, ať už je to výtvarná kultura jihoamerických národů, naivní umění, pop art nebo komiks. V současné době se intenzivně věnuje především volné plastice v kombinaci s nejrůznějšími materiály od betonu, kovu, až po umělé pryskyřice.
http://www.ondrejvyhnanek.com/
www.instagram.com/ondrej_vyhnanek

 

Pavel Šebek
*1989

Intermediální umělec s výrazným grafickým rukopisem patří ke skupině malířů vycházejících z prostředí graffiti a streetartu. V duchu recyklace pracuje s existujícími, často nalezenými věcmi, kterým dává nový kontext a význam. Inspiraci nejčastěji nachází v městském prostoru, ať jsou to linie metra nebo periferní průmyslová krajina. Na výtvarnou scénu vstoupil v roce 2011 výstavou Industrial v pražské Trafo Gallery.  Následovaly projekty City Code nebo Multiverse Express, či výstravy v Chemistry gallery. 
http://pavelsebek.cz/
www.instagram.com/futurecityutopia

 

Tomáš Roubal
*1982

Tomáš Roubal je grafik a kreslíř podivných, leckdy až děsivých figurálních scén s politicko-sociálními náměty. Je absolventem ateliéru volné grafiky na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě. Jeho monochromy kriticky komentují současnou společnost, politickou propagandu, katolickou církev i estetiku produktů masové kultury. „Je to jako černá schránka věcí, před kterými zavíráme oči, témata, o nichž nechceme hovořit a raději předstíráme, že problémy neexistují,“ popisuje Tomáš svoje díla. Za svoji autorskou knihu Black book s provokativními výjevy obdržel ocenění nejkrásnější kniha roku 2012 Ministerstva kultury.
http://www.tomasroubal.com/
www.instagram.com/roubal_tomas

 

Místo konání:

18 rue Bonaparte
75006 Paříž
Francie

Datum:

17.5.2018 19:00 - 23:59

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala