Program
5.11.2013 - 20.12.2013
Pavel Mára - Le Corps objet

Fotografická výstava
Od dob studií na pražské FAMU pracuji jako volný fotograf. Ve své tvorbě se věnuji především modernímu zátiší, aktu a portrétu, které zároveň pojímám jako otevřené experimentům s různými technologickými postupy (např. serigrafie, fotografie na plátně, fotoplastiky, reliéfy v zinku a skle aj.). V 2. polovině 70. let jsem začal využívat abstraktní geometrické formy v rozsáhlém barevném cyklu Mechanická zátiší, v němž jsem usiloval až o matematicky pojatý koncept ideálních čistých forem, odkazujících k minimalismu.
Pro mou figurální tvorbu se od 2. poloviny 80. let stal příznačný soubor portrétů Roušky z roku 1989 a cyklus nazvaný Triptychy z roku 1991-93. Na dynamizující fresky těl velkoformátového souboru Corpusy z roku 1988 navazuji koncem 90. let cyklem Mechanické corpusy. V těchto monochromatických červených obrazech jsem se snažil dosáhnout jakéhosi iracionálního ideálního typu objektu-figury jakoby vytvořené pouze v mentální sféře.
V cyklu aktů Madony ´99, vytvořeném originální technikou tónovaného negativu (digitalizovaná velkoplošná varianta Madon byla součástí expozice pavilonu České republiky na EXPO 2000 v Hannoveru) dominuje ambivalentní gesto modelu. Dalším z figurálně orientovaných souborů byly například pigmentové tisky na plátně s názvem Prostor v prostoru z roku 2002, který vznikl v terezínské pevnosti. Cyklus tvoří dvanáct velkoformátových počítačových printů, tištěných z dat digitálního fotoaparátu s malým rozlišením, takže místy dochází až k piktoriálnímu efektu zdůrazněním pixelových rastrů.
V roce 2006 vystavuji své zatím poslední velkoformátové tisky na plátně (cykly Hlavy ´03, Triptychy ´05 a Průhledy-Tunel), kde mým záměrem bylo reagovat na podněty ze sféry tělesného i duchovního – obdobně jako v souborech Roušky, Corpusy či Madony, jež výrazově čerpaly z vizuálního repertoáru křestanství. ,,Jejich vnitřní obsah však překračuje rámec jedné tradice a posouvá se směrem k širšímu vnímání duchovnosti, mnohokrát právě ve specifické formě zobrazení ,zduchovnělého těla‘ “.
Od roku 1983 samostatně vystavuji. Účastnil jsem se také kolem osmdesáti skupinových expozic, včetně významných souborných přehlídek české fotografie doma i v zahraničí, např. Akt v české fotografii 1930-2000 nebo Česká fotografie 20. století. Sporadicky se věnuji také fotografické publicistice, hlavně pro časopis Film a doba a Ateliér. V užité fotografii se věnuji zejména výtvarně orientovaným snímkům pro plakáty a kalendáře (v současnosti jsou to například stylizované portréty pro divadelní Shakespearovské letní slavnosti), ale též fotografiím plastik a architektury pro výtvarné publikace (Otto Gutfreund, Zdeněk Pešánek aj.). Autorsky i režijně jsem vytvořil také řadu audiovizuálních programů využívajících principů polyekranu (například autorské multiprojekce Kov a Sen o počítači uvedené v Praze na Interkameře v roce 1983 nebo užitá audiovize Magické auto pro Muzeum Škoda auto v Mladé Boleslavi v roce 1996).
Pedagogické činnosti se začínám věnovat od roku 1991, kdy jsem pořádal tvůrčí fotografické dílny v Praze a Dobešicích. V letech 1995-96 jsem externě vyučoval na katedře fotografie pražské FAMU. Od roku 1996 působím jako odborný asistent na Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě, kde na bakalářském stupni přednáším Práci s velkoformátovým přístrojem, Barevné skladebné postupy, Práci s elektronickými blesky a Akt. Na magisterském stupni vyučuji Užitou fotografii, Fotografickou interpretaci architektury, Akt, portrét a figurální detail a Barevnou výtvarnou fotografii. Od roku 1990 jsem členem Asociace fotografů a Pražského domu fotografie (PHP). Od roku 1999 působím v redakční radě časopisu Film a doba a od roku 2001 jsem řádným členem Spolku výtvarných umělců Mánes v Praze (S. V. U. Mánes), od roku 2000 jsem také členem Syndikátu novinářů ČR.
Výstava bude otevřená od 5. listopadu 2013 do 20. prosince 2013, od úterka do soboty od 13h do 18h, ve středu do 20h.
Mimořádně bude otevřená i ve středu 6. listopadu do 21h ku příležitosti zahájení festivalu Photo Saint-Germain-des-Prés, a také v sobotu 16. listopadu do 23h, v neděli 17. listopadu od 13h do 18h a v sobotu 23. listopadu do 21h.
Vstup volný.
Výstava je pořádána v rámci 3. ročníku festivalu Photo Saint-Germain-des-Prés "Tvář a tělo"
www.photo-saintgermaindespres.com
a v rámci VIP výběru veletrhu Paris Photo
Doprovodný program:
Přednáška "Tělo a tvář ve fotografii a české fotografii zvlášť" historika fotografie Vladimíra Birguse v sobotu 16. listopadu od 17h. Pozor: tato přednáška se bude konat v angličtině.
Zvláštní večer Photo Saint-Germain-des-Prés v sobotu 16. listopadu od 18h za přítomnosti autora, s ochutnávkou Bohemia Sektu a hudebním doprovodem česko-francouzské jazzové kapely Benoîta Caillona.
A:
od 6. listopadu do 3. prosince 2013
Pavel Mára – Corps accords
Jako prodloužení své výstavy spolupořádá České centrum Paříž výstavu Corps accords v galerii Délire
en formation. Budete mít možnost zde vidět jinou podobu tvorby Pavla Máry, mimo jiné s triptychy neorenesanční estetiky, vytvářející refklexi o plynutí času.
Výstava bude otevřená od úterka do soboty od 14h do 19h30 a dle domluvy.
Galerie Délire en Formation - ředitel: Gabriel Müller
12 rue Guénégaud, 75006, Paříž, 06 16 81 71 49, info@gimpel-muller.com
Místo konání:
18 rue Bonaparte
75006
Paříž
Francie
Datum:
Od: 5.11.2013
Do:
20.12.2013
Organizátor:
České centrum