Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

2.2.2016 19:00

Paměť světa: proč chránit dokumentové dědictví?

Účastníci: Gérald Grunberg (Předseda Francouzského výboru programu Paměť světa) ; Adolf Knoll (Národní knihovna, Praha). Debatu bude moderovat David Fajolles, Generální tajemník Francouzské národní komise při UNESCu.

 

Deklarace práv člověka a občana z roku 1789, knihovna Kláštera z Clairvaux, de Gaulovo provolání z 18. června 1940, filmy bratří Lumièrových, Mappa Mundi d’Albi z 8. století, středověké husistké rukopisy, ruská, ukrajinská a běloruská periodika zachovalé v pařížské Slovanské knihovně a odrážející paměti meziválečných emigrantů, české a slovenské samizdaty knihovny Libri prohibiti, světelné pantomimy předchůdce animovaného filmu Emila Reynauda: co společného mají tyto různé francouzské a české dokumentární poklady?

To, že byli zapsány do mezinárodního registru "Paměti světa" - programu UNESCa vytvořeného v roce 1992, za účelem upozorňovat veřejné orgány a občany, a tedy nejen svět odborníků archívů a knihoven, na důležitost politiky záchovy a dostupnosti této jedinečné a křehké formy našeho společného dědictví - vůči všem rizikům, které mu hrozí, ať už v podobě nechtěného zničení nebo krádeží, přes nelegální obchodování, nezvratná rozptýlení nebo zastaralost konzervačních prostředků.

Gérald Grunberg a Adolf  Knoll, oba zodpovědní za program Paměť světa ve Francii a v České republice, nám nabídnou kříženou reflexi současné problematiky tohoto programu UNESCa, jehož cílem je, abychom se vyhnuli "kolektivní amnézii".

 

V rámci Evropského Cénaclu Českého centra Paříž a cyklu Cultures croisées, debatního programu Francouzské národní komise při UNESCu.

http://www.unesco.org/new/fr/communication-and-information/flagship-project-activities/memory-of-the-world/homepage/

 

Janáčkův sál.

Vstup volný.

 

 

Místo konání:

18 rue Bonaparte
75006 Paříž
Francie

Datum:

2.2.2016 19:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala