Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

17.11.2017 19:00

Odhalení pomníku Františka Kupky

Zveme Vás na slavnostní odhalení pomníku malíře Františka Kupky, které proběhne 17. listopadu 2017 v Puteaux u Paříže při příležitosti připomínky šedesáti let Kupkova úmrtí.

Pomník bude symbolicky spojovat města Opočno a Puteaux, tedy města, kde se slavný malíř narodil a kde strávil většinu svého života a roku 1957 i zemřel. 

V červnu tohoto roku ve městě Opočno proběhlo již první odhalení Kupkova pomníku. Bustu pro opočenský pomník i pomník v Puteaux daroval Vladimír Lekeš, majitel společnosti Adolf Loos Apartment and Gallery, a George Waldes (nejstarší syn slavného sběratele, mecenáše umění a továrníka Jindřicha Waldese. Jindřich Waldes byl také nejbližší přítel a jediný podporovatel Františka Kupky. George se zase u Kupky učil v dětství malovat a Kupka ho spolu s paní Kupkovu učil francouzštině). 

Busta pro památníky je dílem Jana B. K. Vlacha (1904-1962), velmi oceňovaného sochaře, který většinu života strávil ve Francii. Byl žákem u Jeana Bouchera na pařížské akademii. Vytvořil mimo jiné i bustu Edvarda Beneše. Podle sdělení George Waldese se na soše autorsky podílel i František Kupka. Busta, kterou získal právě Jindřich Waldes od Kupky, byla původně umístěná na čestném místě ve Waldesově obrazárně v Americké ulici v Praze, poté v roce 1939 byla zabavena gestapem spolu s dalším Waldesovým majetkem a následně umístěna v Zemské, později Národní galerii v Praze. Po roce 1996 se vrátila do rukou dědiců původních majitelů.

Autorem fundamentu, který je slavnou Kupkovou bronzovou bustou osazen, jak v Opočnu, tak i v Puteaux, je akademický sochař Marian Karel (1944).

Pomník Františka Kupky v Puteaux bude odhalen u muzea Maison de Camille, 7 rue Benoît Malon, PUTEAUX, dne 17. listopadu 2017 v 19 hodin.

 

 

Místo konání:

Maison de Camille, 7 rue Benoît Malon, Puteaux

Datum:

17.11.2017 19:00

Organizátor:


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala