Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

14.5.2017 16:15

Od Golema, předchůdce robota, k umělé inteligenci

Doprovodný program k výstavě Golem! Proměny legendy z hlíny.

 

 

Od legendy k umělé bytosti

Za účasti Michela Faucheuxe, autora knihy „Norbert Wiener, Golem a kybernetika. Elementy fantaskní technologie“ (Norbert Wiener, le Golem et la cybernétique. Éléments de fantastique technologique) (Éditions du Sandre, 2008). Serge Tisseron je autorem knihy „Den, kdy mne bude robot milovat. K umělé empatii“ (Jour où mon robot m’aimera. Vers l’empathie artificielle). (Albin Michel, 2015)

Debata vedena Françoisem Angelierem, tvůrcem vysílání „Špatné žánry“ (Mauvais Genres) na stanici France Culture.

Michel Faucheux se zabýval Norbertem Wienerem (1894-1964), vynálezcem kybernetiky, který nezaložil pouze novou dimenzi reality – informaci společnou strojům a živým bytostem, ale také svůj objev označil pod jménem Golem a zavedl tak fantaskní technologii, ve které se projevuje destabilizovaná podstata naší skutečnosti.

Vysvětluje tato analogie odlišnost mezi člověkem a strojem? Nevyjadřuje také odcizenost pociťovanou člověkem nacházejícím se v umělém prostředí? Nenaznačuje návrat k mýtu o Golemovi skutečnost, že reálný svět postupuje kybernetice?

Serge Tisseron se domnívá, že roboti již žijí mezi námi a my je nevidíme. Jsou to všechny přístroje s připojením, které rozpoznávají naše reakce, přizpůsobují se nám a někdy dokonce orientují náš výběr bez našeho vědomí. Již brzy budou někteří z nich mít lidskou podobu, rozeznají naše city, budou s námi mluvit a budou dokonce pociťovat emoce, či dokonce lásku. Bude to „falešné“? A chceme to vůbec? Jak budeme reagovat na skutečnost, že jsme neustále sledováni? A co se stane se vztahem člověka k živým bytostem, pokud bude obklopen humanoidními stroji naprogramovanými, aby o nás všechno věděli a dopředu odhadli naše touhy nebo dokonce naše tajemství?

 

Vstup: 6 €/4 €

 

 

 

Musée d'art et d'histoire du Judaïsme

Hôtel de Saint-Aignan

71, rue du Temple

75003 Paris

www.mahj.org

 

Místo konání:

Musée d'art et d'histoire du Judaïsme

Datum:

14.5.2017 16:15

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala