Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

26.5.2018 18:00 - 23:00

Jaroslav Rudiš na Noci literatury

Noc literatury, jež se každoročně odehrává v jiné pařížské čtvrti, představuje současné zahraniční autory a úryvky z francouzských vydání jejich děl. Účastní se kulturní instituty působící v Paříži. ČC Paříž letos představí spisovatele Jaroslava Rudiše a jeho knihu Národní třída/Avenue Nationale (2016, Mirobole éditions). Akce se uskuteční 26.5. v Galerii Argentic - 43 Rue Daubenton od 17H do 23H a bude součástí festivalu Quartier du Livre, pořádaného radnicí 5. obvodu.

 

Jaroslav Rudiš

Jaroslav Rudiš, narozený v roce 1972, představuje jednu z ikon mladé české generace čtenářů. Během své rozmanité kariéry si vyzkoušel práci profesora, DJ, manažera punkové skupiny, publicisty pro značku piva a novináře. Zároveň se také stal autorem několika divadelních her a filmových scénářů. Francouzské publikum ho zná především jako autora komiksu Alois Nebel, jehož adaptace byla v místních kinech k vidění v roce 2012 a 2018 v rámci festivalu Semaine des cinémas étrangers.

Národní třída

Klub osamělých rváčů. Hlavní hrdina, přezdívaný Vandam, vypráví příběh svých životních soubojů s městem, nedávnou minulostí a rodinnými démony. Drsná a zároveň melancholická novela ze sídliště, kde lidé a domy vzdorují přírodě i neodvratnému zániku. Nový Rudiš zasáhne čtenáře přímo na solar. Inspirováno skutečnými událostmi.

"Vždycky může vyhrát jen jeden. Takhle a ne jinak funguje svět. A když zkusíš někoho zmlátit, tak pochopíš, jak to funguje a nebudeš mít už potřebu dál pátrat a tápat. Někoho poučíš o životě a sám budeš taky poučenej."

Do francouzštiny přeložila Christine Laferrière.

 

Noc literatury

Pařížská noc literatury je inspirovaná obdobnou akcí, která se poprvé odehrála v Praze v roce 2006. Na francouzské půdě za její organizací stojí sdružení zahraničních kulturních institutů v Paříží FICEP, který akci pořádá již od roku 2012 a pokaždé v jiné čtvrti hlavního města.

Hlavní myšlenka je velmi jednoduchá: série předčítání/setkání za přítomnosti spisovatelů z různých zemí, organizované ve více čí méně obvyklých prostorech konkrétní čtvrti. Výsledkem by pak mělo být nevšední setkání propojující literaturu, veřejnost a nepříliš známá místa.

Projekt v minulých letech s velkým úspěchem expandoval do mnoha evropských měst a v průběhu května a června se odehraje například v Amsterdamu, Berlíně, Dublinu, Miláně, Sofii, Vídni nebo Stockholmu. 

 

Program

Každý pozvaný autor, v doprovodu herce/herečky nebo překladatele/překladatelky, bude přednášet na některém z vybraných míst v Latinské čtvrti od 18 do 23h během série pěti čtení/diskuzí o čtyřiceti minutách. 

Setkání se budou konat v následujících hodinách:

18h, 19h, 20h, 21h, 22h

Každá hodina bude ve všech místech konání rozdělena do 15-20 minut předčítání, a poté do 15-20 minut setkání a diskuze mezi autorem, překladatelem, komikem a veřejností.

Následně jste zváni k přesunutí se na jiné místo, kde se odehraje další z přednášek.

Úryvky v češtině - Jaroslav Rudiš
Čtení ve francouzštině - Karla Hospodářská

 

Vstup zdarma (rezervace není možná).

Spolupořadatelé: Ficep, EUNIC, Mairie de Paris, A NOUS PARIS
Více informací na webových stránkách Noci literatury.

Místo konání:

Galerie Argentic, 43 rue Daubenton, 75005 Paris

Datum:

26.5.2018 18:00 - 23:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala