Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

24.6.2018 16:30

Neviditelný les

Melodramatická bajka pro herce, koncovku - český lidový nástroj a dětský orchestr složený z nejmladších začínajících a pokročilejších hudebníků 2017. Skladba vznikla v rámci hudebně-výchovného projektu DEMOS na objednávku Pařížské Filharmonie. Námět, text a hudba: Kryštof MAŘATKA

 

Světová premiéra v Pařížské Filharmonii 24. června 2018.

Přes 100 dětí a několik desítek dospělých ze sociálně choulostivých pařížských předměstí se již rok učí zpívat a mluvit česky! Připravují totiž světovou premiéru skladby českého skladatele Kryštofa Mařatky, který na základě objednávky pro francouzský celonárodní hudebně-výchovný projekt DÉMOS napsal hudební bajku Neviditelný les pro herce a dětský orchestr. Tu ve světové premiéře uvede 24. června 2018 právě orchestr Démos Hauts de Seine ve velkém sále Pierra Bouleze v Pařížské Filharmonii.

Autor skladby píše o nezvyklé premiéře toto:

"Je to naprosto jedinečná situace. Malé děti (7 - 12) z problematických a chudých čtvrtí Paříže, které nikdy nedržely hudební nástroj v ruce, které nemají ani ponětí o hudební interpretaci a jejím notovém zápisu a vůbec nic netuší o jakémkoli uměleckém vyjádření, dostanou v projektu Démos životní šanci: skrze pár not, které se za rok na nástroj naučí a skrze zpívanou melodii v několika prostých rytmech mají možnost se uplatnit coby hudebníci a své "umění" předvést v nejprestižnější francouzské koncertní síni Pařížské filharmonie. Je to pro ně jedinečná příležitost poznat, co obnáší nastudování nové skladby ve světové premiéře, jejíž celoroční studování jim poodhalí svět, do něhož by se pravděpodobně nikdy neměli příležitost dostat a čerpat z něj trvalé hodnoty. A to vše skrze českou kulturu!

Jak?

Síla hudby je v jejím neviditelném působení, jež nelze vysvětlit a právě o tom vypráví melodramatická bajka Neviditelný les.

Skladba, která je psaná pro herce a dětský symfonický orchestr je určena jak dětskému, tak dospělému publiku. Příběh je situován do českého prostředí, kterým se inspiruje, přičemž evokuje český jazyk, přírodu, lidové umění, některé střípky z pokladnice české symfonické hudby a konečně i novou orchestrální tvorbu. K té nabádá způsobem použití nástrojů v partituře a pootevírá tak dveře všem, kteří chtějí nahlédnout do neznámých krajin hudební inovace."

Námět, text a hudba:  Kryštof MAŘATKA

 

Účinkují :

Loup-Denis Elion - herec

Kryštof Mařatka - koncovka

Orchestre Démos des Hauts-de-Seine

Julien Leroy - dirigent

 

Neděle 24. června 2018 v 16H30

Philharmonie de Paris - Grande salle : 221, avenue Jean-Jaurès / 75019 Paris

Tél.: 01 44 84 44 84

Info: http://demos.philharmoniedeparis.fr/week-end-demos-a-la-philharmonie-de-paris-2018.aspx

 

Kryštof Mařatka

 Skladatel českého původu žije a pracuje od roku 1994 částečně v Praze i Paříži. Ve své tvorbě těží ze zkušeností jak na české, tak na francouzské umělecké scéně a díky tomu se mu úspěšně daří propojovat oba kulturní světy.  Ty se mnohdy vzájemně inspirují anebo zpochybňují, ale především dávají Kryštofu Mařatkovi možnost odhalit nové cesty ve svém hudebním projevu.
Kontakt : kmaratka@club-internet.fr

 

Místo konání:

Philharmonie de Paris - grande salle 221, avenue Jean-Jaurès 75019 Paris

Datum:

24.6.2018 16:30

Organizátor:


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala