Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

6.9.2001 - 27.9.2001

Nervalovy chiméry

Výstava obrazů malíře a básníka Karla Zlína-Machálka.

 

 

Karel Machálek si zvolil svůj básnický pseudonym « Zlín » podle moravského města, ve kterém se narodil v roce 1937. V roce 1963 dokončil studia na Akademii výtvarných umění v Praze, kam se přestěhoval a pracoval tam jako ilustrátor, malíř a sochař až do roku 1976, kdy odjel do Paříže.

Od šedesátých let začal vydávat poesii. Jeho první sbírka « Hledán » vyšla v roce 1969 (Československo, vydavatelství Růže), druhá pojmenovaná « Dům druhých » byla vydaná na náklady autora v Paříži v roce 1979. V knize « Poesie », z roku 1996 vydané vydavatelstvím Torst, nalezneme « Hymnu pro Nouth » z konce osmdesátých let.

Karel Zlín je sochař, malíř a básník… « Jsem heteronymní, tím bych se mohl přirovnat k Perseovi. Každá z mých osobností je jiná. Hodně tvůrců může o sobě říct to samé, ale já mám dojem, že mě to vystihuje obzvlášť dobře. Ačkoliv se poslední dobou věnuji především sochařství, neopomínám ani malířství, kresbu, či literaturu. Tato umění jsou samy o sobě labyrintem, ve kterém se ztrácím a nehledím si toho, které z nich je pro mě  nejvíc důležité. Jsou to zrcadla nastavená proti nám samotným. Procházíme se vevnitř nich. Čas od času něco přitáhne naši pozornost, pak se nás ale zmocní jiný záblesk a naše pozornost se přesune jinam. Ale tato pronikání plastického a psaného vyjádření nejsou ničím výjimečným.  Tento zvyk můžem najít například u Williama Blaka, Jiřího Koláře nebo Ladislava Nováka, aniž bych se s nimi chtěl srovnávat.

 

 

Místo konání:

18 rue Bonaparte
75006 Paříž
Francie

Datum:

Od: 6.9.2001
Do: 27.9.2001

Organizátor:

České centrum Paříž


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala