Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

16.12.2010 20:00

Marie Clément - kontrabasový recitál

Marie Clément, kontrabas - Olivier Besnard, klavír

Program okolo Sonáty e-moll č. 2 Op. 6 pro kontrabas a klavír Adolfa Míška (1875-1955).

 

Vstupné : 10 €, snížené vstupné : 6 €.

 

MARIE CLEMENT

Marie Clément se narodila v roce 1987. Studovala hru na kontrabas na Konzervatoři Boulogne-Billancourt u Daniela Marilliera. Od roku 2006 je sólistkou Národního orchestru v Lyonu. Vedle své profesní dráhy v orchestru se prosazuje i jako sólistka. Marie Clément se vyznamenala na mnohých mezinárodních soutěžích : v červnu 2006 získala druhou cenu na mezinárodní soutěži strunných nástrojů v Epernay (Francie), v listopadu 2006 druhou cenu, cenu publika a cenu města na kontrabasové mezinárodní soutěži Johanna Matthiase Spergera (Německo) a stala se první ženou, která kdy v této soutěži zvítězila. V březnu 2007 se dostala do finále 32. ročníku mezinárodní soutěže strunných nástrojů Julia Stulberga (USA) jako vůbec první kontrabasista od založení soutěže v roce 1975. Byla vyznamenána i na Mezinárodní soutěži hudebního přednesu v Brně v září roku 2008.

Marie Clément vystoupila sólově v Paříži, Ludwigslust, Saint Maur-des-Fossés, Riom, Andrezieux, Brive, Saint Jean Saint-Gervais, Saint Bonnet-le-Chatel, Charbonnières, Romainville a na mnohých dalších místech. Jako sólistka vystoupila se Symfomickým orchestrem Trocadéra, s polským Filfarmonickým komorním orchestrem na Festivalu Mecklenburg-Vorpommern, s Concertem de Bottesini, na koncertě, který byl živě přenášen německým rozhlasem. Od začátku roku 2009 jsou její recitály živě vysílány na webu Livemusiccompany.com. Je také velmi žádaná jako profesorka hudby.

Marie Clément měla příležitost obohatit své hudební zkušenosti díky spolupráci se světově známými orchestry a dirigenty. Pravidelně zastupuje v Orchestru pařížské Opery, kde hrála pod vedením Pierra Bouleze či Kenta Nagana. V letech 2002 (ve svých 14. letech), 2004 a 2005 hrála v European Union Youth Orchestra, kde měla možnost se setkat s Bernardem Haitinkem, Johnem Eliotem Gardinerem, Vladimirem Ashkenazym, Jamesem Conlonem, Paavem Jarvim, Yanem Pascalem Tortelierem a zahrát si v některých z nejkrásnějších sálech v Evropě, jako např. Concertgebow v Amsterdamu, Royal Albert Hall v Londýně, ConcertHaus v Berlíně a další… V nedávné době nastoupila místo profesorky na Mezinárodní hudební akademii ve Flaine.

 

 

OLIVIER BESNARD

Olivier Besnard se narodil v hudebnické rodině v Clermont-Ferrand. Od malička se učil hře na klavír od svého otce, později byl přijat na Vyšší hudební národní konzervatoř (C.N.S.M.) v Paříži do hodin Michela Béroffa a Denise Pascala. Po získání První ceny ve hře na klavír se skvěle zapojil do zdokonalovacího cyklu u profesorů Jacques Rouvier a Dario Hovora.

Získal také První cenu za komorní hudbu, které se učil u Michela Calseho a Christiana Ivaldiho. Již tři roky navštěvuje kurzy Hlasového doprovodu Anny Grappotteové.

Ve snaze hlouběji poznat svůj repertoár pracuje rok s klavíristou Jeffem Cohenem. Učil se i od mistrů jako Michel Dalberto, Andréa Bonatta, Dimitri Bachkirov, Nicholas Angelich, Yves Henry, a dalšími…

Místo konání:

18 rue Bonaparte
75006 Paříž
Francie

Datum:

16.12.2010 20:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala