Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

21.8.2018 21:00 - 23:15

Letní kino: Pocta Československu

U příležitosti připomínky 50. výročí vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa dne 21. srpna 1968 organizuje České centrum Paříž projekci filmu ČERNÝ PETR, který je jedním z prvních filmů Československé nové vlny a zároveň hraným debutem jejího nejznámějšího představitele, MILOŠE FORMANA. Následuje druhá projekce třicetiminutového dokumentu Evalda Schorma ZMATEK, který poskytuje jedinečné svědectví krizových dní okupované Prahy s podmanivou hudbou Petra Iljiče Čajkovského.

!!! Projekce ve vnitrobloku Českého centra v Paříži  // 1 vstupenka = pivo Budweiser Budvar zdarma !!!

 

Ve vnitrobloku Českého centra se diváci dále seznámí s výstavou „Pražské jaro 1968“ mapující období politického uvolnění v Československu, které bylo zastaveno 21. srpna 1968 drastickým vpádem vojsk Varšavské smlouvy na území Československa.

 

Černý Petr 
 

1963 // 86 min // originální verze s FR titulky

Pronikavá psychologická a sociologická generační studie s komediálním nadhledem a porozuměním pro svět otců a synů oné doby je mozaikou drobných, zdánlivě bezvýznamných událostí v životě šestnáctiletého učně. Tvůrci se naprosto podřídili naturelu protagonistů, dialogy tak vyvolávají dojem záznamu autentických rozhovorů. Dobromyslná kázání pedantského otce vyznívají jako řetěz zoufale neúčinných frází, které namísto důvěry vyvolávají vakuum vzájemného nepochopení. Scény s Petrem, Pavlou a oběma zednickými učni mají charakter ilustrací pubertálních nejistot a exhibicí. Nezapomenutelný je dětinský spor kolem pozdravu „Ahój!“ Kresba života „malého českého člověka“ v jeho uzavřeném světě, film o dvojí morálce (Petr nastoupí do samoobsluhy jako prodavač, aby se od vedoucího dozvěděl, že jeho hlavním úkolem bude hlídat zákazníky), zábavná metafora o úskalích vstupu do života, ale i společenská alegorie. První velký Formanův film se vyznačuje uvolněností a lehkostí. Kultura obrazu a vyjadřovací úspornost se markantně projevují např. v klíčové sekvenci sobotní tancovačky, ve které se několik dějových epizod proplétá s dokumentárně laděnými pohledy dokreslujícími atmosféru „zábavy“ a typologii postav. Film autenticky zobrazuje hledání mladých lidí a generačně odcizení, odhaluje v podtextu pokleslost poměrů poznamenaných provinčností a frázovitostí.

(zdroj: www.artfilm.cz)

 

Zmatek 68

 1990 // 35 min // originální verze s ENG titulky

Snímek pojednává o obrodných společenských procesech, které se v Československu rozpoutaly během tzv. Pražského jara a také popisuje srpnovou intervenci vojsk Varšavské smlouvy na území Československa. Obrazový dokument o napjatých a vyhrocených situacích i událostech v srpnu 1968 – byl natáčen průběžně v letech 1968–69, dokončen pak až v roce 1990.

(Zdroj: csfd.cz)

 

Vstupné: 3 €
Ke každé zakoupené vstupence – české pivo Budweiser Budvar ZDARMA

 

Počet míst je omezen (80).  Nutná rezervace předem na paris@czech.cz.
Pozor: Recepce se otevírá ve 20.15, nevyzvednuté rezervace vyprší 10 min před začátkem filmu.


Místo konání:

18 rue Bonaparte
75006 Paříž
Francie

Datum:

21.8.2018 21:00 - 23:15

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala