Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

27.8.2019 21:30 - 23:00

Projekce filmu Limonádový Joe

Děj filmu Vás zavede do Stetson City roku 1885. V Trigger Whisky Saloonu se scházejí tvrdí chlapi a lotři z celého okolí. Jednoho dne se zde objeví krásný, ušlechtilý hrdina v bílém obleku na bílém koni, obhájce cti nevinných dívek - Limonádový Joe. Snaží se všechny přesvědčit, aby přestali pít lihoviny a přešli na Kolalokovu limonádu. Podaří se mu to, ale jen do chvíle, než se objeví Hogofogo - padouch stíhaný zákonem...

Projekce filmu Limonádový Joe (1966) proběhne na nádvoří Českého centra 27.srpna od 21h30.

Bláznivá komedie vypráví o Limonádovém Joeovi, který je ztělesněním všeho dobrého. Kovboj na bílém koni přijíždí do městečka Stetson City, aby zde šířil abstinenci a především Kolalokovu limonádu, jíž je obchodním zástupcem. Joeovo přirozené charizma, přesná muška a široký americký úsměv okouzlí nejen Winnifred, nevinnou dívku bojující proti alkoholismu, ale i kabaretní tanečnici Tornádo Lou. Svým počínáním ovšem Joe kříží plány Dougu a Horáci Badmanovým, kteří chtějí vydělávat na whisky.

 
Limonádový Joe vzdává hold americkým westernům němé éry a často využívá pro ně typické formální postupy, které však komicky upravuje. Hned v první scéně je tak možné vidět domněle němou rvačku v saloonu, typicky zrychlenou a doprovázenou ve zvukové stopě jen pianem. Tvůrci také využili metody užívané u černobílých filmů - virážování - tedy barvení světlých částí filmového pásu k naznačení atmosféry či denní doby. Při tanečním vystoupení Tornádo Lou se obraz zbarví doruda, noční scény indikuje modrá tonalita. Když dojde na mučení hlavního hrdiny, poskokové Horáce Badmana si pro něj připraví to nejhorší - ničí jeho pečlivě střižený bílý oblek a pálí mu doutníkem ozdobný šátek kolem krku. Absurdní rozuzlení pak ukáže, že láska a boj dobra proti zlu jsou sice důležité, ale v duchu hesla „Padouch nebo hrdina, my jsme jedna rodina!" je ze všeho nejpodstatnější rodinný byznys.

 
Režisér Oldřich Lipský dobře znal i krátký animovaný film Jiřího Trnky Arie prerie (1949), který některými motivy Limonádového Joea připomíná a dokonce v něm zazní stejná hlavní píseň „So far". Koňská opera zapadá do kontextu českých komedií parodujících žánry a využívajících absurdní humor. Lipský později natočil obdobně laděné snímky Adéla ještě nevečeřela (1977) či Tajemství hradu v Karpatech (1981), v nichž zvrhlého protivníka hlavních hrdinů také ztvárnil Miloš Kopecký.

 

Filmy Oldřicha Lipského jsou distribuovány ve Francii společností Malavida

Projekce filmu na nádvoří Českého centra je projekt spoluorganizový společností MALAVIDA.

České znění, francouzské titulky, 99mn. 

Vstup 5 euro, doporučujeme si zarezervovat místa buďto po telefonu 01 53 73 00 22 nebo emailem paris@czech.cz


Místo konání:

18 rue Bonaparte
75006 Paříž
Francie

Datum:

27.8.2019 21:30 - 23:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala