Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

5.7.2014 - 27.7.2014

Largo desolato Václava Havla v Avignonu

Divadelní hra Václava Havla s autobiografickými prvky v podání divadelní společnosti Libre d’esprit bude uvedena v divadle Espace Alya v Avignonu od 5. do 27. července 2014 v 16h40 (představení pouze v liché dny).

 

 

od 5. do 27. července 2014 v 16h40, v liché dny

 

Hlavní postavou hry Largo Desolato je doktor filozofie Leopold Kopřiva, proti své vůli vmanévrovaný do role hrdiny, jímž ve skutečnosti není. Jeho bohatá politická a spisovatelská činnost z něj udělala představitele demokratických sil; u nepřátel, tajných policistů, figuruje jako podvratný živel podezíraný z protistátní činnosti. Obě strany v něm vidí pouze hlasatele idejí, nikoliv člověka. Leopold Kopřiva má pocuchané nervy, sám se chvíli považuje za hrdinu, chvíli za zbabělce a pomalu ztrácí svou vlastní identitu. Špehýrkou ve dveřích neustále vyhlíží, zda už ho nejdou zatknout. Musí přijímat časté návštěvy, které ho znervózňují a přivádějí do ještě větší izolace. Jedni ho nutí k dalším politickým gestům, jiní chtějí, aby podepsal prohlášení, který by ho zbavilo rizika dalšího zatčení, avšak za cenu popření že on je "ten" Kopřiva, tedy za cenu vzdání se vlastní identity. Situaci mu komplikují i ženy v jeho blízkosti (nevěrná družka, nepříliš duchaplná přítelkyně a mladičká obdivovatelka).

Hra, napsaná v r. 1984 a uvedená na jeviště v r. 1990, vychází z životní zkušenosti autora i celé československé společnosti v období tzv. normalizace. Jak uvádí sám autor, vzniká v době, kdy jako by se v naší zemi "zastavil čas". Dramatický útvar, který přivádí před diváka život disidenta dr. Kopřivy, je výrazem autorovy zásady, že spisovatel se nemůže "vyhnout jedné věci: dějinám. Společenské situaci. Své době. A tedy vlastně politice".

Příběh disidenta Kopřivy, jeho přátel i těch, kteří ho tajně sledují, je určen vnímavému divákovi, který dokáže proniknout jednoduchým dějem a odhalit existenciální pocity doby, v níž základní jistoty člověka jsou zpochybněny. Strohá scéna s mnoha dveřmi napovídá, že hrdina se dostává do soukolí "absurdní doby", v níž mravní odpovědnost vzpoury proti absolutní moci je znehodnocována postoji ostatních, kteří se na nenormalitě buď přiživují, nebo nejsou dostatečně silní, aby se s ní vyrovnali.

Zoufalé Kopřivovo zvolání: "Dejte mi všichni pokoj," jímž hra vrcholí, je vyjádřením bezvýchodné situace, v níž se momentálně hrdina nachází. Leopold touží po novém zatčení, jež by ho vysvobodilo z psychického napětí. Vysvobození ale nepřichází.

 

Hrají: Henri Vatin, Lina Cespedes, Yan Brailowsky, Zachary Lebourg, Anne-Sophie Pathé, Marc Enche, Elise Pradinas
Režie: Nikson Pitaqaj
Světla: Piotr Ninkov
Scénografie: Sokol Prishtina
Kostýmy: Drita Noli

 

www.libredesprit.net

 

Vstupné: 17 €
Členské vstupné: 12 €
Dětské (pod 12 let): 8,5 €

 

Espace Alya

31 bis, rue Guillaume Puy

84000 Avignon
Telefón rezervace: 04 90 27 38 23
Sál B

 

Místo konání:
Espace Alya
Datum:

Od: 5.7.2014
Do: 27.7.2014

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala