Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

30.3.2012 17:30

Rozdělení Československa: Sametový rozchod ?

Sdružení Mladých Evropanů Dijon a dijonská sekce Vysoké školy politických věd Sciences-Po Paris, ve spolupráci s francouzskými velvyslanectvími v České a Slovenské republice, pořádá v pátek 30. března 2012 přednášku-debatu na téma rozdělení Československa, které se mimo jiné zúčastní bývylý slovenský premiér pan Ján Čarnogurský.

Tato interdisciplinární konference, spojující historiky, politiky a politické osobnosti, umožní reflexi „Sametového rozchodu“ rok před svým dvacátým výročím. Je to v první řadě Ján Čarnogurský, advokát a předseda slovenské vlády, kdo poctí Dijon svou návštěvou. Představí se jako slovenský politický strůjce „Sametového rozchodu“. Během komunismu byl až do listopadu 1989 M. Čarnogurský vězněn za podvrácení republiky. V letech 1990-2000 byl předsedou Křesťanskodemokratického hnutí. V dubnu 1991 se stává až do června 1992 předsedou vlády Slovenské republiky. Jeho zkušenosti v demokratickém, posléze národním přerodu jsou pro naši konferenci zásadní. V rámci naší spolupráce s českou a slovenskou Akademií věd nám přinesou svůj akademický pohled na věc Miroslav Londák, badatel a vedoucí katedry soudobých dějin Slovenského institu a Adéla Gjuričová, doktorka politických věd při Karlově univerzitě.

Sdružení Mladí Evropané-Dijon spojuje mladé studenty, kteří chtějí jednat ve prospěch evropské integrace. Jejich aktivita je založena na politické pluralitě, toleranci a otevřenosti. Dijonská sekce je součástí národní i evropské sítě, jejímž cílem je podporovat integraci kampusu Sciences Po (Pařížský institut politických věd) do střední a výchoní Evropy, propagovat evropskou kulturu a oživovat v Dijonu evropské debaty. Přáli by si, aby jejich působení bylo trvalé a jejich aktivita se stala na akademické půdě tradicí. Mají tři pole působnosti: konference-debaty, kulturní večery a vzdělávací program „Evropa ve škole“, podporovaný ministrem školství a realizovaný ve spolupráci s evropským informačním střediskem v Burgundsku (Europe Direct Bourgogne), které se rovněž podílí na všech třech sférách.

 

Pátek 30. března 2012 v 17h30

 

perspectives.europeennes@sciences-po.fr
www.jeunes-europeens.org/Dijon
http://facebook.com/jeuneseuropeens.dijon

 

Sciences Po Paris, campus européen- Europe centrale et orientale
Učebna Danube

14 Avenue Victor Hugo
21000 Dijon

 

 

Místo konání:
Sciences Po Paris, Dijon
Datum:

30.3.2012 17:30

Organizátor:

Sciences Po Paris


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala