Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

17.11.2016 - 23.4.2017

Šikmá plocha snění

Dům Viktora Huga uctí památku tohoto básníka výstavou věnovanou jedné z jeho básní: La Pente de la rêverie (Šikmá plocha snění).

 

 

Báseň líčí prožitek snílka, který se při pozorování z okna v srdci Paříže nechá strhnout sněním o dalekých zemích a je svými představami unášen až do „hluboké propasti“. Báseň, která je součástí sbírky Feuilles d’automne (Podzimní listí), je považována za první velkou „vizionářskou“ báseň Viktora Huga a oznamuje příchod dalších významných textů napsaných v exilu (Contemplations, Légendes des Siècles, Dieu, La Fin de Satan…).

Výstava mohla vzniknout díky podpoře akademie v Créteil a zapojení pedagogických sborů. Devět tříd prvních a druhých ročníků gymnázií a odborných středních škol akademie v Créteil během celého školního roku 2015-2016 pracovalo s básní, rozebralo ji a nabídlo svou vlastní interpretaci básně. Tento přístup poskytuje celou řadu udivujících ztvárnění básně v nejrůznějších podobách: filmy, fotografie, obrázky volně inspirované verši, vyhotovení křesla, bolerek (textilní střední škola), instalace, která má v návštěvníkovi vyvolat „šikmou plochu snění“, kolektivní psaní básně či písně jako pokračování nebo překlad básně Viktora Huga.

Dva současní umělci: česká malířka Anna Slačíková a francouzský fotograf Jean-Christophe Ballot přináší další aktuální pohled na báseň. Inspirovaní básní, umělkyně Anna Slačíková vytvořila pět originálních maleb, zatímco fotograf Jean-Christophe Ballot vystavuje instalaci svých fotografií.

Na výstavě se mimo jiné spolupodílí Maison des écrivains et de la littérature (Dům spisovatelů a literatury), který umožnil deseti současným básníkům představit své podání básně. Jejich texty, psané formou ohlasu či konfrontace básně Viktora Huga, budou ilustrovány desítkou krátkých filmů.

Všechna tato různorodá a vynalézavá ztvárnění básně svědčí o nehynoucí síle poezie Victora Huga.

 

Výstava otevřena od 17. listopadu 2016 do 23. dubna 2017, od úterý do neděle kromě pondělí a státních svátků, vždy od 10h do 18h

Setkání s kurátorem výstavy Vincentem Gillem a umělci Jean-Christophem Ballotem et Annou Slačíkovou proběhne 8. prosince 2016 v 18h

www.maisonsvictorhugo.paris.fr http://parismusees.paris.fr/fr/exposition/la-pente-de-la-reverie

 

 

Místo konání:

Maison de Victor Hugo, 6 Place des Vosges, Paris 75004

Datum:

Od: 17.11.2016
Do: 23.4.2017

Organizátor:


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala