Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

1.6.2019 - 30.9.2019

Festival fotografie v La Gacilly

Festival fotografie v La Gacilly je mezinárodním setkáním fotografů. Program festivalu má prostřednictvím pohledů různých fotografů podnítit k reflexi. Letos se zaměřuje na východní a střední Evropu a je nazván „Znovu na Východ“. Představí významná jména z oblasti fotografie, včetně Josefa Koudelky. Návštěvníci si budou moci prohlédnout dosud ve Francii nepublikované fotografie dokumentující okupaci Prahy v roce 1968.

 

Výstava pod širým nebem nabídne více než 1000 fotografií nejvýraznějších současných fotografů.

Letos se festival zaměřuje na východní a střední Evropu a je nazván „Znovu na Východ“. Představí významná jména z oblasti fotografie, mezi nimi i Josefa Koudelku. Návštěvníci si budou moci prohlédnout dosud ve Francii nepublikované fotografie dokumentující okupaci Prahy v roce 1968.

 

Invaze Praha 68

 V roce 1968 má Josef Koudelka třicet let. Předešlých šest let se věnoval fotografování Romů a světu divadla, ale doposud nemapoval aktuální dění. Pražské jaro mu nabízí příležitost. V noci 21. srpna tanky Varšavské smlouvy vstupují do hlavního města Československa. V té době se zrovna vrátil z Rumunska, fotografuje události a podaří se mu vyvézt fotografie z Československa. Tyto fotografie najdou útočiště v New Yorku. Rok poté agentura Magnum Photos publikuje jeho reportážní dílo anonymně, aby Koudelka zůstal ochráněn. To však nezabrání tomu, aby získal Cenu Roberta Capa. Autorství k fotografiím přizná až 16 let později. Poté, co opadla hrozba, která visela nad jeho rodinou a po smrti jeho otce v roce 2019, uplynulo již padesát let od Pražského jara a Josef Koudelka znovu vdechl život 250 srdceryvným fotografiím z popsaných událostí. Fotografie byly publikovány v díle Invaze Prahy 68 přeloženého do 12 jazyků u příležitosti 40. výročí Pražského jara. Jde o svědectví o odolnosti obyvatelstva, které je stále aktuální. Výstava je ódou na odboj proti režimu a těm, kteří bojují proti útlaku.

Výjimečný výběr fotografií dosud nepublikovaných ve Francii a sestavený autorem bude představen během tohoto ročníku Festivalu Fotografie v La Gacilly.

Festival La Gacilly

Festival La Gacilly je jedinečnou galerií svého druhu právě díky tomu, že celá výstava probíhá pod širým nebem. Každý návštěvník má možnost ponořit se do hlubokého prožitku při procházce mezi třicítkou velkoformátových expozic pod širým nebem. Některé z pláten dosahují až 70 m2.

Fotografie jsou vystaveny v ulicích, uličkách a zahradách obce La Gacilly, která se stává „vesnicí v obrazech“. Její nádherné památkové objekty poskytují dokonalé prostory, které jsou navíc přikrášleny současným uměním.

 

Vstup zdarma. Festival probíhá od 1. června do 30. září, výstavní místa: La Gacilly - Glénac - La Chapelle-Gaceline

 

Otevírací doba: 10:30 – 18:00

 

Komentované prohlídky :

Červen a září : Soboty a neděle v 11, 14 a 16 hodin pro  návštěvníky - jednotlivce

Červenec a srpen : Návštěvy jsou možné každý den pro jednotlivce od 11 hod., 14 hod. a 16. hod.

Možnost zajistit návštěvy ve francouzštině a angličtině (nutná rezervace).

Možnost návštěv pro skupiny v červnu a v září na základě rezervace.

Ceník:

5€ (plné vstupné) 
4€ (děti od 8-16 let, skupiny s více než 20 účastníky, studenti, nezaměstnaní, osoby pobírající sociální dávky RSA, početné rodiny, držitelé karty CNAS);

Zdarma pro děti mladší 8 let.

 

Místo konání:

Datum:

Od: 1.6.2019
Do: 30.9.2019

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala