Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

16.4.2013 20:00

Taneční soubor 420PEOPLE na 17. francouzském tanečním bienále

Divadlo Paul Eluard.

SACREBLEU

Choreografie: Nataša Novotná

hudba: Filip Jelínek
kostýmy: Eva Brzáková 
světelný design: Pavla Beranová
tančí: Nataša Novotná
 „Ocenil jsem zejména působivou asymetrii světla a dění na jevišti. Inscenace mě též oslovila silným sdělením a imaginativností,” řekl Svanta Grogarn, švédský světelný designér

„Novotná nepopřela svou taneční historii, nevzdala se dokonce ani arabesek, a přece předložila velmi moderní a zároveň tanečně křehkou dekonstrukci neoklasické estetiky. Postava s nepřirozeně se třesoucími, jako postiženými pažemi a s vyvrácenými chodidly - jako by chodily patami napřed, s členitě rozviklaným torzem. Každých pět sekund se dělo něco nečekaného, ale důsledně vyplývajícího z logiky vykloubeného těla, vykloubené duše; nebylo to samoúčelné, bylo to šílené. Nataša Novotná je další v řadě letošních choreografických objevů." (N. Vangeli, MF Dnes)

Sacrebleu (sacrebleu/sacredieu, etymologie obou výrazů je zřejmě podobná. Jde o staré francouzské citoslovce vyjadřující údiv, nechutnost nebo hněv) je má fantaskní představa o propojení rozmanitých sil, které na každodenní kostrbaté cestě posílí toho, kdo jde sám.
"...zkouším převést vlastní úhel pohledu, svou ne-zkušenost 
a představu na celý tvůrčí tým spolupracovníků. V rámci zachování jakéhosi pocitu nedotknutelnosti/ čistoty a zároveň se zatracenou zvědavostí, bych chtěla rozkrýt také svůj vlastní způsob pohybu, jeho dynamiku, jeho logiku, ... uvědomit si, co je instinkt a co čistá kalkulace.
Dílo SACREBLEU vzniklo v koprodukci 420PEOPLE a nizozemského divadla KORZO, ve spolupráci Novou scénou Národního divadla v Praze, za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Hlavního města Prahy a Velvyslanectví Nizozemského království v Praze. 

REEN

Choreografie: Václav Kuneš

hudba/ interpretace: Amos Ben-Tal
kostýmy a scéna: Václav Kuneš
světelný design: Jackie Shemesh
 „...v REEN to šlape ... Reen ukojí potřebu těch diváků, kteří si užívají energie tance...Kunešovi se podařilo přinést na jeviště nadhled a režijní vtip...“ (M. Faustová, Divadelni noviny)

„Inspirováno osobní zkušeností i prožitky z plánování, přípravy 
i sledu událostí při návratu do známých míst po delší době. 
Už Hérakleitos řekl: „Nelze vstoupit dvakrát do téže řeky. Vše plyne, nic netrvá.“ Téma návratů má mnoho podob. 
Vzpomínky na místa z dob dávných jsou povětšinou velmi nepřesné, v mnoha případech i zavádějící, vědomě či nevědomě si je sami idealizujeme. Mění se místo samo, měníme se i my. Stárneme. Díky tomu objevujeme pro sebe vše nové převážně tam, kde bychom to vůbec nečekali. Je tedy možné vrátit se na stejné místo a očekávat stejné pocity, jaké si uchováváme z minulosti?  
"V posledních dvou letech jsem měl tu příležitost spolupracovat 
na tvorbě nových představení buď přímo s živou hudbou na jevišti, nebo se skladatelem, který byl přítomen celému tvůrčímu procesu. Tato blízká a intenzivní spolupráce byla pro mne něčím novým a rád bych se této linie držel,“ doplňuje Václav Kuneš, autor konceptu nové choreografie.
Dílo REEN vzniklo v produkci 420PEOPLE o.s. a občanského sdružení Artn , ve spolupráci s Novou scénou Národního divadla, za finanční podpory Fondation BNP Paribas, Ministerstva kultury ČR, Hlavního města Prahy a Velvyslanectví Nizozemského království v Praze. 

Spoluprodukuje Centre de développement chorégraphique du Val-de-Marne. 

Přístupné od 12 let. 

Vstupné: 20 €, snížené vstupné: 14 € 

Théâtre-Cinéma Paul Eluard 
4 avenue de Villeneuve Saint-Georges 
94600 Choisy-le-Roi 
01 48 90 89 79

www.theatrecinemachoisy.fr 

www.420people.org

 

Místo konání:
Théâtre-Cinéma Paul Eluard
Datum:

16.4.2013 20:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala