Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

13.12.2017 19:30

Koncert souboru Aposiopée: Venkovské scenérie

Pěvecký sbor Ensemble de jeunes voix Aposiopée vystoupí 13. prosince 2017 v Českém centru v Paříži za doprovodu pianisty Stanislava Gallina. Již od svého založení sbor úzce spolupracuje s Českým centrem v Paříži, které zpěvákům poskytuje prostory a zázemí ke zkouškám.

 

PROGRAM


Béla Bartók (1881-1945)

Štyri slovenské ľudové piesne Quatre chants populaires slovaques BB 46 (1907)

Huszonhét kórusmű - Vingt-sept chœurs
Pro hlas dětský nebo ženský BB 111 (1935-36), úryvky

Tizenöt magyar parasztdal - Quinze chants paysans hongrois BB 79 (1914-18), extraits
Piano solo

Dedinské scény - Scènes de village
Lidové slovenské písně z regionu Zvolen, BB 87 (1924-26) 

 

Miloslav Kabeláč (1908-1979)

Přírodě -  À la nature
Cyklus pro dětský sbor vycházející z textů lidové poezie op. 35 (1958) 
Francouzská tvorba

 

Interpreti

Ensemble de jeunes voix Aposiopée
Stanislav Gallin: piano
Dirigent: Natacha Bartošek

 

Stanislav Gallin, piano

Stanislav Gallin je původem ruským klavíristou, v současnosti dlouhodobě žijící v České republice. Je držitelem několika mezinárodních ocenění jako je německá cena Prix à Nersingen nebo česká Prix du Prague Junior Note. Stanislav Gallin působil jako klavírista v Petrohradském filharmonickém orchestru, Filharmonickém orchestru radia Petrohrad, orchestru Les Solistes Européens Luxembourg, Moravské filharmonii Olomouc nebo Orchestru Bruno Waltera. Spolupracoval s významnými osobnostmi, mezi něž patří například Jack Martin Handler, Jakub Hrůša, Alexei Anikhanov, Vahan Mardirossian a Peter Vrábel a to v různých zemích Evropy, Ameriky i Afriky a v Japonsku. Je také nadšencem komorní hudby a členským spoluzakladatelem sboru Trio Orbis, které bylo oceněno na Mezinárodní soutěži komorní hudby v Hamburku.

 

 

Natacha Bartošek, sbormistryně a umělecká vedoucí

Natacha Bartošek získala hudební vzdělání v Praze za dob bývalého Československa ve zpěvu a hře na violoncello, klavír a harfu. Po několika letech byla nucena odejít z Prahy z politických důvodů a ve svých studiích tak pokračovala v Paříži na univerzitě Sorbonne. Zaměřila se na roli sbormistryně v pařížské kulturní asociaci Centre d’Art Polyphonique, v současnosti nazýváné ARIAM, u profesorů Homéra Ribeiro de Magalhaes, Stéphana Caillat, Denise Rouger a Erica Ericson. Věnuje se vedení především dětských souborů, obor, který studovala u Pierra Calmelet a Patricka Marco.

Po zkušenostech s vedením sborů mimo jiné v Maîtrise de Notre Dame de Paris nebo na Národní konzervatoři v Créteil a Amiens, Natacha Bartošek nyní působí jako profesorka sborového zpěvu v Pařížské konzervatoři. Pravidelně vystupuje na koncertech se souborem Aposiopée, který v roce 2004 založila a kde zastává roli hudební a umělecké vedoucí.

Aposiopée

Ensemble de jeunes voix Aposiopée je sbor dětí a mládeže zaměřující se na chorálovou hudbu a vokální umění. Budoucím amatérským i profesionálním zpěvákům poskytuje kvalitní hudební vzdělání a vedle četných koncertů pořadá celou řadu různorodých projektů (nahrávání ve studiu, stáže během letních prázdnin, soustředění, turné...).

Pěvecký sbor založila v roce 2004 francouzská muzikoložka českého původu Natacha Bartošek. Tento pařížský sbor pod jejím vedením se již od samého počátku odlišuje jedinečným repertoárem i stylem. Barva hlasu celého souboru je výjimečná zejména proto, že v něm vystupují jak děti, tak mladé dívky. Všichni zpěváci navíc skvěle ovládají výslovnost českých a moravských textů, neboť velkou část jejich repertoáru tvoří klasická česká hudební díla v původním znění (Antonín Dvořák, Leoš Janáček či Bohuslav Martinů). Vedle toho se však věnují i celé řadě jiných skladeb a stylů, od písní Benjamina Brittena, přes francouzskou církevní a středověkou hudbu, až po současnou tvorbu 21. století (například P. Jakubowski, J-Baboni-Schilingi, R. Tessier, a mnoho dalších). 

Ve spolupráci se sdružením Jeunes voix nabízí tento hudební soubor francouzským školákům jedinečnou možnost, jak se současně se školní výukou věnovat hudbě na vysoké úrovni. Na zkoušky mohou docházet dle svých individuálních potřeb, a zpěvu se tak mohou věnovat jak vášniví milovníci hudby, tak budoucí hudební profesionálové. 

www.aposiopee.net

 

 

Vstupné : 10 €

Snížené: 6 €

 

Sál Janáček

 

Místo konání:

18 rue Bonaparte
75006 Paříž
Francie

Datum:

13.12.2017 19:30

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala