Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

11.10.2011 19:00

Československá kolonie. Dějiny československé imigrace ve Francii (1914-1940)

Novou publikaci představí autor, historik Jean-Philippe Namont (CNRS), společně s historikem Antoinem Marèsem (Paris-1 Panthéon-Sorbonne).

V srpnu 1914, hned od vypuknutí války, zakládá několik stovek pařížských Čechů svou Kolonii a přihlašují se k Cizinecké legii, aby se bili po boku Francie. Tato událost připomíná, že Paříž v té době čítá již několik desítek českých krejčích, hospodských a dělníků.

Od roku 1920 se rozproudí velký migrační pohyb, který povede desítky tisíců Čechů a Slováků do Francie. Tito havíři, dělníci, rolníci, obchodníci... pracují a žijí v Paříži, v Argenteuil, Gennevilliers, ale také v Merlebach v kraji Moselle, v Méricourt u Lensu, ve Vianne (Lot-et-Garonne), v La Grand’Combe (Gard), Potigny (Calvados) či v Lyonu a Bordeaux.

Kolonie z roku 1914 se rychle stává rozsáhlou federací asociací, pořádající aktivity sociální (podpora nezaměstnaným, nemocným, rodinám) i kulturní (divadlo, školy, noviny). Sdružuje také francouzské Čechoslováky kolem několika pamětních míst, či ku příležitosti projektu vybudování Českolosvenského domu v Paříži; konečně je také mobilizuje, když je Československo v roce 19638 ohroženo.

 

Jean-Philippe Namont je doktorem a agrégé historie. Je badatelem u CNRS/IRICE – Paris I. Jeho doktorská práce o Československé kolonii ve Francii v letech 1914 až 1940, vypracovaná na základě často ineditních českých, slovenských a francouzských pramenech, získala Cenu Václava Černého, kterou pořádá český Zastupitelský úřad ve Francii. Tato nově publikovaná kniha je adaptace jeho doktorské práce.

 

Janáčkův sál

Vstup volný

 

Místo konání:

18 rue Bonaparte
75006 Paříž
Francie

Datum:

11.10.2011 19:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala