Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

18.11.2011 19:00

Projekt Z + Rodrigo Parejo

SLAVNOSTNÍ KONCERT K 10. VÝROČÍ KLUBU PARIS-PRAGUE JAZZ CLUB !!!

 

 

V rámci mezinárodního festivalu Jazzycolors
www.jazzycolors.net

 

Vstupné: 5 €, snížené vstupné: 3€.

Paris-Prague jazz club otevírá každý pátek od 19h do půlnoci (kromě školních prázdnin).

Hudba začíná ve 20h30.

 

Petr Zelenka je pražský kytarista, který studoval s hudebníky jako např. Dave Douglas, Tony Malaby, Peter Bernstein, Steve Cardenas. Zúčastnil se workshopů v Kanadě (Banff Centre) a v Norsku (SIM). Od roku 1995 je aktivní na mladé, velmi rapidně se rozvíjející, pražské jazzové scéně. V roce 2003 se usadil v Paříži, odkud si v roce 2008 přivezl spoluhráče k natočení svého druhého autorského CD (« Memory Flash », label Animal Music). Mezi jeho spoluhráče patřili např. Jaromír Honzák, James Zollar, Aga Zaryan, Piotr Baron, Macziej Sikala, Milosz Rutkowski, Joel Frahm. Zúčastnil se řady tuzemských a zahraničních festivalů (Novosibirsk, Jekatěrinburg, Wroclaw, La Rochelle, Trouville-sur-Mer). Byl vybrán k účasti na mezinárodním projektu V4 Octet a projektu 4 states-sessions v Rakousku. Příležitostně spolupracuje s ansáblem Prague Modern.

     Jeho nové trio Projekt Z existuje od podzimu 2009. Jeho spoluhráči jsou saxofonista Marcel Bárta a bubeník Daniel Šoltis, známí např. z kapely Vertigo quintet, Muff, Face of The Bass nebo z projektů Lenky Dusilové. Toto seskupení původně vzniklo náhodou, když na jeden z plánovaných koncertů nebylo možné sehnat žádného basistu. Příprava repertoáru a neobvyklý zvuk kapely se ukázaly být velmi inspirující a  tito tři muzikanti se rozhodli v dobrodružství pokračovat.
        Projekt Z hraje vlastní hudbu inspirovanou rozličnými žánry, od free jazzu přes punk až po klasiku. Dala by se popsat jako experimentální jazz (vnímáno jako opak tradičního jazzu nebo main-streamu). Neobvyklé preparace nástrojů a zvukové efekty jsou součástí přirozeného zvuku kapely. V červnu 2011 vydává Projekt Z u firmy Animal Music své první album.

 

Projekt Z přizvalo k natočení desky a k několika evropským turné hosta, hráče na flétny Rodriga Parejo. Petr Zelenka a Parejo se potkali v roce 2009 na Workshop in Jazz and Creative Music in Banff v Kanadě. Tam spolu koncertovali a nahrávali, dále pak také v Holandsku.

            Rodrigo studoval v Kanadě, Španělsku, New Yorku a v Holandsku. Hrál s muzikanty jako Phil Woods, Jim McNeely, Hank Bennink,  Ralph Alessi, Tony Malaby, Angelica Sánchez,  Andy Milne, Trevor Dunn, Andrew dÁngelo. Účinkoval např. na North Sea Jazz Festival (Holandsko), Bimhuis (Amsterdam), RNE (Spanish National Radio), atd.

           Je členem RIO (Royal Improvisers Orchestra), obrovský mezinárodní ansámbl soustředící se na volnou improvizaci a spontánní kompozici.  Je také členem THEO (The Hague Ethosferic Orchestra).

 

Ocenění:

Petr Zelenka     Nejlepší kapela (Junior Jazz 1998)

Dano Šoltis       Sólista roku (Junior Jazz 2004),

Grand Prix (Jazz nad Odra, PL, 2009)

Marcel Bárta      Zlatý Anděl 2004 s kapelou Vertigo quintet

Stipendium na Berklee College of Music (1995)

Nejlepší kapela na soutěžním festivalu v Montreux s kapelou Open Sextet (2005) 

 

Diskografie:

Petr Zelenka trio + 1 „Mafiosi“ (Cube Metier, 2000)

Petr Zelenka „Memory Flash“ (Animal Music, 2008)

Citace z tisku:

„Czech guitarist Petr Zelenka brings an edgy warmth to jazz that isn't heard too often these days“.

            (All About Jazz, USA)

„Influences linked to contemporary New York jazz. Similar sense of melodic lines and silences, obvious instrumental mastery with other purpose than just putting notes one after another (it feels good!)“  (Batteur Magazine, FR)

„Zelenkovo album trvale udivuje svojí uceleností“ (So Jazz, FR)

 


„Zelenkovo album je dalším velice slibným blýsknutím na soudobé cesty našeho jazzu“.

       (MF Dnes, CZ)

„Petr Zelenka nás znovu přesvědčuje o tom, že jeho invence nás má stále čím překvapovat“

              (i­MIX, CZ)

„Celé album spojuje jedna věc: výsostný lyrismus, impresionistická snaha zachytit hudební moment, ale neudělat to příliš razantně aby se snad onen ´posvěcený okamžik´ nerozstříštil“. (iDNES, CZ)

Dominika Janigová/Animal Music o novém Zelenkově projektu:

 


Nový projekt Petra Zelenky má citlivou duši i slušnou ránu

Dvaatřicetiletý český kytarista Petr Zelenka představil 19.11. v hnízdišti pražské jazzové scény Jazz Docku svůj nejnovější projekt, který vychází ze směsice freejazzu, rocku, zvukových experimentů, a dokonce i metalových prvků, a je charakteristický velkým dynamickým i nástrojovým rozpětím. Na projektu se podílí ještě saxofonista Marcel Bárta (35, např. Vertigo Quintet, Bucinatores, Nuo) a bubeník Daniel Šoltis (27, např. Vertigo Quintet, Libor Šmoldas Trio, -123 minut), oba zkušení hudebníci typizující mladou vlnu české jazzové scény.

Koncert započal jako tišší, komorní hudba, která postupně přerůstala v nabité, energické erupce - a zdaleka k tomuto účelu nebyly využity pouze tři zmíněné nástroje. Diváci se stali svědky melodických i disharmonických prvků vyluzovaných například zvonkohrou, melodicou, nebo kuchyňskou drátěnkou. Jemný praskot Zelenkovy kytary byl mocně přerušen výpadem Šoltisových bicích, Bárta se Zelenkou si vzápětí přizvali na pomoc i jemné “duchaření”. Přihlížející divák by si
mohl myslet, že se zúčastnil zajímavého experimentu - avšak opak je pravdou - nešlo o hudební experiment, nýbrž o nabitý a cílevědomý projekt tří dlouhodobě spolupracujících hudebníků, který, jak doufáme, bude mít dalšího pokračování. Téměř všechny skladby jsou autorskou tvorbou těchto tří jazzmanů.

Petr Zelenka má na kontě několik desek, mezi jinými i Memory Flash (Animal Music, 2008). Zelenka není na jazzové scéně žádným greenhornem, často spolupracuje s francouzskými, americkými a kanadskými hudebníky, a také s českým varhaníkem Ondřejem Pivcem. Marcel Bárta i Daniel Šoltis vydali společné CD Vertigo Quintet a Dorota Bárová (Animal Music, 2008) a oba dlouhodobě žijí a pracují v Praze.


 

více informací na:

www.petrzelenka.eu

www.myspace.com/petrzelenka

www.myspace.com/marcelbarta

www.myspace.com/danosoltis

 parejowww.myspace.com/rodrigo

 

Místo konání:

18 rue Bonaparte
75006 Paříž
Francie

Datum:

18.11.2011 19:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala