Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

15.4.2010 0:00 - 0:00

Hana Brožová-Knauerová – Petra Matějová

Vstup volný. Sál Janáček.

 

 

Program : George Enescu – Cantabile et Presto ; Olivier Messiaen – Merle Noir (Černý kos); Igor Stravinski – Sonáta pro klavír; Henri Dutilleux – Sonatina; Bohuslav Martinů – Scherzo H 174a ; André Jolivet – Chant de Linos ; Jan Novák – Sonáta super Hoson Zes

Vstup volný. Sál Janáček.

Hana Brožová-Knauerová

Flétnistka Hana Brožová-Knauerová reprezentuje mladou uměleckou generaci a právem patří mezi nejlepší české flétnistky. Studovala v Praze na konzervatoři u prof. Františka Malotína a na AMU, také v Praze, u prof. Jiřího Válka. Svá studia dál rozvíjela v zahraničí, nejprve v Paříži na Conservatoire Suprérieur de Musique u solofletnistky Pařížské opery, Claude Lefebre, posléze u soloflétnisty Boston Symphony Orchestra, Jacquese Zoona, na Conservatoire Supérieur de Musique v Ženevě.

Je laureátkou soutěže Concertino Praga a mezinárodních soutěží Pearl Flute Competition v Londýně, European Music Prize 2000 v Hannoveru, Concours Europeén de Musique ve francouzské Picardii, Concours Léopold Bellan a Concours National du Jeune Flutiste, obě v Paříží a Rottary Prize Club v Norimberku. Během studií byla pozvána ke spolupráci jako solofletnistka do l´Ensemble Orchestral de Paris a Orchestre de Chambre de Lausanne.

Od roku 2003 je solofletnistkou orchestru FOK.

http://stare.jahoda-arts.cz/hana-brozova.html

Petra Matějová

Po studiu klavíru u prof. Františka Maxiána na Pražské Konzervatoři, prof. Petra Toperczera na Akademii Múzických Umění v Praze (MgA. v r. 2000) a Eugena Indjiće na Pařížské Schole Cantorum (koncertní diplom s nejvyšším možným oceněním poroty v r. 2001) se díky své dlouhodobé zálibě v hudbě přelomu 18. a 19. století začala intenzivně věnovat studiu repertoáru hudebního klasicismu a ranného romantismu a jeho interpretaci na dobových nástrojích nebo jejich kopiích.

Specializovala se pod vedením hammerklavíristů Stanleyho Hooglanda v Amsterdamu a Patricka Cohena v Paříži, a v letech 2003-2005 završila své studium Cycle de Perfectionnement na Pařížské Konzervatoři, kde spolupracovala zejména s cembalistou a dirigentem Kennethem Weissem. Zúčastnila se mistrovských kursů pod vedením renomovaných umělců jakými jsou např. Murray Perahia, Alexei Lubimov, Vassily Lobanov, Pnina Salzmann nebo Alessandro Moccia.

Od r. 2008 je interní doktorandkou JAMU, kde na disertační práci zaměřené na klavírní dílo J. V. H. Voříška pracuje pod vedením Barbary Marii Willi. Od r. 2009 pokračuje v tomto projektu současně také na Pařížské Sorbonně (Jean-Pierre Bartoli) a Konzervatoři (Kenneth Weiss) i v tzv. „doktorátu pod dvojím vedením“.
Jako hráčka na kladívkový klavír vystoupila na festivalech ve Francii (Festival Couperin, Festival du Parc Floral), Španělsku (Festival staré hudby v Barceloně) i Čechách (Haydnovy slavnosti, Festival Euroart), dále se představila sólově nebo v různých komorních seskupeních v mnoha dalších evropských zemích. 

Na moderní i historický klavír nahrála několik snímků pro Český a Slovenský Rozhlas (Rejcha, Mozart, Janáček, Fibich, Voříšek, Tomášek, Franck) a pro francouzskou televizní stanici Mezzo (Schubert). V roce 2004 natočila v Paříži sólové CD s díly Voříška, Beethovena a Schuberta. V r. 2009 byla Českým Rozhlasem vybrána, aby se koncertem v přímém přenosu do rádií Evropské vysílací unie (EBU) podílela na oslavě 200. výročí úmrtí J. Haydna.

V komorní hudbě často spolupracuje např. s členy Škampova, Kocianova a Stamicova kvarteta, flétnistkou Hanou Knauerovou, ve staré hudbě se zpěvačkami Franziskou Gottwald, Irenou Troupovou a Markétou Cukrovou, cellistou Markem Štrynclem, členy Hipochondria Ensemble a dalšími. Představila se jako sólistka několika českých orchestrů.

V roce 2003 se stala laureátkou nadace Nadii a Lili Boulanger za projekt zaměřený na klavírní dílo A. Rejchy a jeho žáků, v letech 2004 a 2005 získala grant francouzské Société générale a v následujícím roce jí byla udělena roční rezidence v pařížské Cité des Arts.

Od r. 1995 Petra Matějová pravidelně vyučuje na hudebních kursech, od r. 2007 vede třídu kladívkového klavíru naLetní škole staré hudby ve Valticích.

Během sezóny 2008-2009 vystoupila mimo jiné se Symfonickým orchestrem FOK a na mezinárodním festivalu Pražské jaro.

 

http://www.matejova.net/

 

Místo konání:

18 rue Bonaparte
75006 Paříž
Francie

Datum:

15.4.2010 0:00 - 0:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala